سی دی دریا
در دوازدهمین كنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مطرح شد

گام مهم طراحی سند الگوی ایرانی پیشرفت به سرانجام رسیده است

گام مهم طراحی سند الگوی ایرانی پیشرفت به سرانجام رسیده است

به گزارش سی دی دریا، عضو شورایعالی و دبیر دوازدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با بیان این که هدف از برگزاری این کنفرانس بهره گیری از تجارب جهانی و  روش های نوین و روزآمد و درس آموخته های اجرای اسناد پیشین است، اظهار داشت:  این کنفرانس ضمن تبیین بایسته های تبدیل سند الگو به گفتمان فراگیر، مسئولیت نهادهای سیاستگذار، قانونگذار، دولت و آحاد جامعه را در تحقق الگو مورد واکاوی و کنکاش قرار می دهد.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، دکتر هادی اکبرزاده در آیین افتتاحیه دوازدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که با عنوان «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت: گفتمان عمومی، مسئولیت ملّی» درحال برگزاری است، تصریح کرد: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به عنوان نقشه راه پیشرفت بلندمدت و جهت دهنده مسیر آینده تحولات کشور با تلاش جمع کثیری از اندیشمندان حوزه و دانشگاه و شخصیت های راهبردی با عبور از مرحله طراحی و تکمیل و ارتقا به حوزه اجرا نزدیک شده است. گرچه اجرای رسمی سند الگو بعد از ابلاغ آن شروع می شود، لیکن عقبه اندیشه ای پیشرفت خواهی و تکاپوی الگوی بومی متناسب آن، به عنوان گفتمان برآمده از نیاز زمانه از گذشته های دور مطمح نظر خردورزان جامعه بوده است و از دوازده سال قبل با تدبیر داهیانه رهبری فرزانه انقلاب اسلامی در بستر ساختارمند خود شتاب گرفته است. اینک که گام مهم طراحی الگو به سرانجام رسیده است، زمان پرداختن جدی تر به تمهیدات مرحله اجراست.
وی افزود: بنابراین از این مرحله به بعد ضمن استمرار مباحث نظری و جهت دهی آنها به سمت چالش ها و گره های معرفتی مرحله اجرا، موضوعات در ارتباط با نحوه پیاده سازی الگو و گذار از حوزه نظر به وادی عمل، مورد توجه ویژه قرار می گیرد. همچون الزامات عبور موفق از این مرحله گذار آن است که اولا الگو بتواند با برخورداری از پشتوانه فراگیر مردمی به مطالبه و خواست عمومی تبدیل گردد و ثانیا بر مبنای تقسیم کار دقیق، وظایف بخش های حاکمیتی و مردمی در فرآیند اجرا و تحقق ظرفیتهای اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آن مشخص شود. مشارکت امیدوارانه مردم در تحقق الگو و عزم حاکمیتی در دامن زدن به اقدامات تحولی از شروط اساسی موفقیت الگوست.
دبیر دوازدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت هدف از برگزاری کنفرانس دوازدهم را بهره گیری از تجارب جهانی و روش های نوین و روزآمد و درس آموخته های اجرای اسناد پیشین برشمرد و اظهار نمود: این کنفرانس ضمن تبیین بایسته های تبدیل سند الگو به گفتمان فراگیر، مسئولیت نهادهای سیاست گذار، قانونگذار، دولت و آحاد جامعه را در تحقق الگو مورد واکاوی و کنکاش قرار می دهد.
دکتر اکبرزاده در رابطه با تعداد مقالات عرضه شده به کنفرانس اظهار داشت: در مهلت مقرر، تعداد ۱۴۰ مقاله به دبیرخانه کنفرانس واصل شد که بعد از انجام داوری های گسترده و چند مرحله ای، در نهایت ۷۶ مقاله پذیرفته شد که ۵۰ مقاله به صورت شفاهی و ۲۶ مقاله دیگر به صورت پوستر در کنفرانس عرضه می شود. مقاله های پوستری در طول مدت کنفرانس به صورت غیربرخط در معرض بازدید علاقه مندان قرار دارند. مقالات در چارچوب ۱۱ نشست و میزگرد تخصصی طی دو روز عرضه خواهد شد. برای هر مقاله ۲۵ دقیقه زمان در نظر گرفته شده است که ۱۵ دقیقه برای عرضه مقاله و ۱۰ دقیقه باقیمانده جهت توضیحات تکمیلی هیئت رئیسه نشست و پرسش و پاسخ خواهد بود.
وی افزود: نشست های کنفرانس دوازدهم به صورت ترکیبی یعنی حضوری و مجازی است و اعضای هیئت رئیسه نشست ها و عرضه دهندگان مقالات به صورت حضوری در محل مرکز حضور دارند.
دبیر دوازدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، اظهار نمود: همزمان با کنفرانس مراسم دوازدهمین دوره انتخاب رساله ها و رساله های برتر در زمینه پیشرفت اسلامی ایرانی و قدردانی از پدیدآورندگان آنها برگزار می گردد. با بررسی حدود ۳۰۰۰ رساله دریافتی در مرحله اول، ۶۰ رساله در رابطه با مبحث تشخیص داده شد و در داوری نهایی ۹ رساله انتخاب|شد.
وی افزود: دو رساله برتر و ۷ رساله شایسته تقدیر هستند. برگزیدگان به تفکیک از دانشگاه های علامه طباطبائی، امام صادق ( ع)، تهران، شیراز، قم، هنر اسلامی تبریز، مؤسسه امام خمینی، معارف اسلامی و مرکز تحقیقات سیاست علمی هستند.
دکتر اکبرزاده با اشاره به اینکه از میان ۲۵۰ رساله دریافتی، ۳۷ رساله در داوری اولیه، انتخاب شدند و در داوری نهایی تعداد رساله های منتخب به عدد ۶ رسید که از این میان ۲رساله برتر و ۴ رساله شایسته تقدیر شناخته شدند. برگزیدگان از دانشگاه های شهیدبهشتی، تربیت مدرس، امام صادق (ع)، قم و بوعلی سینای همدان هستند.
منبع:

1402/03/03
14:16:37
0.0 / 5
408
تگهای خبر: مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سی دس دریا