سی دی دریا

شرکت بلو اوریجین فرودگر قمری مأموریت آرتمیس ۵ را می سازد

شرکت بلو اوریجین فرودگر قمری مأموریت آرتمیس ۵ را می سازد

به گزارش سی دی دریا، مقامات ناسا روز ۱۹ مه اعلام نمودند که یک فرودگر قمری محصول شرکت «بلو اوریجین»، دومین سیستمی خواهد بود که فضانوردان این آژانس فضایی را به سطح ماه می برد.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا طی پخش مستقیم یک اطلاعیه از واشنگتن دی سی اظهار داشت که هیئتی به سرپرستی شرکت «بلو اوریجین»(Blue Origin)، برنده دومین قرارداد «سیستم فرود انسانی» عرضه شده توسط ناسا برای برنامه «آرتمیس»(Artemis) شده است.
بلو اوریجین تحت این قرارداد ۳.۴ میلیارد دلاری، دومین سیستم فرود فضانورد روی ماه را برای ناسا عرضه می دهد. نخستین سیستم فرود، موشک بزرگ «استارشیپ»(Starship) شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) است که در سال ۲۰۲۱ انتخاب گردید.
«بیل نلسون»(Bill Nelson)، مدیر ناسا طی نشست مطبوعاتی اظهار داشت: یک فرودگر دیگر و متفاوت کمک خواهد نمود تا اطمینان حاصل نماییم که ما سخت افزار لازم را برای یک مجموعه از فرودها و توسعه علم و فناوری روی سطح ماه در اختیار داریم.
نمایندگان بلو اوریجین گفتند که این فرودگر معروف به «بلو مون»(Blue Moon) بعد از پرتاب ها و فرودهای آزمایشی، برای فرود برنامه ریزی شده مأموریت «آرتمیس ۵» در سال ۲۰۲۹ آماده خواهد شد.
«جان کولوریس»(John Couluris)، معاون بخش حمل و نقل ماه بلو مون، در همان کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: ما سیستم های کامل فرودگر و ساختار کامل آنرا قبل از ورود هر فضانوردی به وسیله نقلیه آزمایش خواهیم کرد که حدودا یک سال قبل از مأموریت خواهد بود.
مأموریت آرتمیس ۵ شامل پرتاب «بلو مون» بر فراز موشکی است که هنوز نام آن اعلام نشده و مقرر است به یک پایگاه آینده تحت رهبری ناسا در مدار ماه معروف به «دروازه ماه»(Lunar Gateway) متصل شود. فضانوردان به صورت جداگانه با موشک «سامانه پرتاب فضایی»(SLS) ناسا در کپسول «اوریون»(Orion) پرتاب خواهند شد. بعد از متصل شدن به پایگاه دروازه ماه، دو فضانورد به بلو مون می روند تا حدود یک هفته به قطب جنوب ماه سفر کنند.
«گروه ملی اس ال دی»(SLD National Team) بلو اوریجین، شرکتهای «لاکهید مارتین»(Lockheed Martin)، «دریپر»(Draper)، «بوئینگ»(Boeing)، «آستروبوتیک»(Astrobotic) و «هانی بی روباتیکس»(Honeybee Robotics) را هم در بر دارد. لاکهید مارتین مقرر است یک سیستم حمل و نقل سیسلونار را برای سوخت گیری مجدد بلو مون فراهم آورد که به منظور کاهش هزینه، بین مأموریت های فرود در یک مدار معروف به «مدار پارکینگ» باقی می ماند.
مقامات ناسا از بیان این که چه چیزی پیشنهاد بلو اوریجین را به گزینه برنده تبدیل نموده است، خودداری کردند و گفتند که اسناد بزودی منتشر خواهد شد. مناقصه قرارداد جدید سیستم فرود انسانی، در ماه دسامبر بسته شد. یک رقیب دیگر هم در این مناقصه وجود داشت که هیئتی به سرپرستی شرکت «نورثروپ گرومن»(Northrop Grumman) بود.
منبع:

1402/02/30
23:09:03
0.0 / 5
351
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سی دس دریا