سی دی دریا

چینی ها خانواده جدیدی از ترکیبات فلزی را اختراع کردند

چینی ها خانواده جدیدی از ترکیبات فلزی را اختراع کردند

سی دی دریا: دانشمندان چینی موفق به تولید خانواده جدیدی از ترکیبات فلزی شده اند که هر ترکیب، خاصیت های منحصر به فردی را نشان میدهد که برای فناوری های نسل بعدی مطلوب است.به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، یک گروه پژوهشی مستقر در چین، خانواده جدیدی از ترکیبات فلزی را ساخته است که هر یک از آنها خاصیت های منحصر به فردی را نشان می دهند که برای فناوری های نسل جدید مناسب هستند.

یان ژِن ژِنگ یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: ترکیبات چند فلزی نه فقط به سبب ساختار مولکولی جذاب، بلکه به سبب کاربردهای همه جانبه شان در حوزه های مختلف بسیار مورد توجه هستند.

این ترکیب های جدید پتانسیل این را دارند که موادی را با خواص خاص ایجاد کنند. این خاصیت های منحصر به فرد و هیجان انگیز شامل توانایی فلورسانس یا درخشش و خاصیت های مغناطیسی است که امکان تغییرات و کنترل شدید دما را فراهم می آورد.

پژوهشگران ترکیب های چند فلزی جدید را با عناصر لانتانید، گروهی متشکل از ۱۵ ماده فلزی که به عنوان عناصر خاکی کمیاب نیز شناخته می شوند، مهندسی کردند. آنها از یوروپیوم، تربیوم و گادولینیوم استفاده کردند.

ژنگ می گوید: در بین تمام ترکیبات چند فلزی، ترکیبات مبتنی بر لانتانید به سبب رفتارهای مغناطیسی و لومینسانسی جالب، توجه بی سابقه ای را به خود جلب کرده اند. چندین ترکیب از این قبیل با موفقیت جدا شده اند، اما ترکیب مستقیم آنها یک چالش بوده است.

هندسه متنوع

این ترکیب ها از اجزای هندسی متنوعی تولید شده اند که به هماهنگی قابل توجهی نیاز دارند.

ژنگ می گوید: یافته های قبلی نشان داده است که کنترل هیدرولیز - تجزیه یک ترکیب با آب - یون های فلز لانتانید در حضور لیگاندهای آلی مناسب، یک استراتژی قدرتمند برای به دست آوردن گونه های مورد نظر خواهد بود.

لیگاندها توانایی منحصر به فردی برای تثبیت ساختار ترکیب ها دارند، برای اینکه به یک اتم فلز متصل می شوند. به این ترتیب، پژوهشگران از هیدرولیز برای تجزیه لانتانیدها در محلول حاوی یک لیگاند به نام تریسین (tricine) برای مساعدت با تثبیت خوشه های حاصل استفاده کردند.

ژنگ می گوید: ما بوسیله واکنش ساده هیدرولیز، سه نانوخوشه لانتانید را ترکیب کردیم و از تحلیل و بررسی پراش پرتو ایکس برای نشان دادن ساختار پایدار و چرخ مانند آنها استفاده کردیم. به سبب وجود یون های مختلف فلز لانتانید در این آنالوگ ها، هر ترکیب دارای خواص متمایزی است.

نتیجه نهایی یک خوشه مبتنی بر یوروپیوم بود که انتشارهای قرمز را فلورسانس کرد و یک خوشه مبتنی بر تربیوم که انتشار سبز را فلورسانس کرد. همین طور یک خوشه مبتنی بر گادولینیم وجود داشت که کاربردهای بالقوه ای در خنک سازی مغناطیسی از خود نشان داد.

این گروه پژوهشی به بررسی کاربردهای بالقوه خیلی از انواع این خوشه ها ادامه می دهند.

نتایج این مطالعه در مجله Polyoxometalates انتشار یافته است.


منبع:

1402/02/26
15:13:16
0.0 / 5
365
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا