سی دی دریا
سبقت گرفتن انرژی تجدیدپذیر از سوخت فسیلی

باد برای نخستین بار به منبع اصلی تولید برق در بریتانیا تبدیل شد

باد برای نخستین بار به منبع اصلی تولید برق در بریتانیا تبدیل شد

به گزارش سی دی دریا، توربین های بادی برای نخستین بار در بریتانیا برق بیشتری نسبت به گاز تولید کرده اند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از بی بی سی، تحقیقات دانشگاه امپریال کالج لندن نشان داده است که در سه ماهه اول سالجاری، یک سوم برق کشور انگلستان از مزارع بادی تأمین شده است.
شرکت شبکه ملی هم تایید کرده است که انگلستان در ماه آوریل شاهد یک دوره ی بی سابقه از تولید انرژی خورشیدی بوده است.
بریتانیا می خواهد تا سال ۲۰۳۵ تولید برق خویش را به انتشار صفر خالص کربن برساند.
ایین استافل(Iain Staffell)، محقق انرژی در کالج امپریال و نویسنده اصلی این گزارش، می گوید: هنوز موانع زیادی برای دستیابی به یک شبکه عاری از سوخت فسیلی وجود دارد، اما سبقت گرفتن انرژی بادی از گاز برای نخستین بار یک نقطه عطف واقعی است.
بخش عمده ی انرژی بادی بریتانیا از مزارع بادی فراساحلی تأمین می شود. نصب توربین های بادی جدید در خشکی از سال ۲۰۱۵ در انگلستان ممنوع شده است.
بر مبنای قوانین فعلی، شرکت ها تنها می توانند توربین های بادی خشکی را در زمین هایی که به صورت خاص برای توسعه توسط شوراهای محلی در نظر گرفته شده اند، قرار دهند. ریشی سوناک(Rishi Sunak) نخست وزیر بریتانیا در ماه دسامبر موافقت نمود که این محدودیت ها را برای سرعت بخشیدن به توسعه کم کند.
دانشمندان می گویند تغییر از انرژی فسیلی به سمت انرژی تجدیدپذیر برای مهار اثرات تغییرات جوی که هم اکنون احساس می شوند، بسیار اهمیت دارد بخصوص برای بریتانیا، که سال قبل گرم ترین سال خویش را تجربه نمود.
صنعت انرژی های خورشیدی و بادی در بریتانیا رشد قابل ملاحظه ای داشته است. در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳، ۴۲ درصد از برق بریتانیا از انرژی های تجدیدپذیر و ۳۳ درصد از سوخت های فسیلی مانند گاز و زغال سنگ تأمین شد.
اما تحقیقات بی بی سی نشان داده است که میلیاردها پوند پروژه های انرژی سبز به علت تاخیر در اتصال به شبکه متوقف شده اند. بعضی از مکانهای جدید انرژی خورشیدی و بادی به علت کمبود ظرفیت در سیستم برق بین ۱۰ تا ۱۵ سال در انتظار اتصال بوده اند.
الکتریسیته تنها ۱۸ درصد از کل برق مورد نیاز بریتانیا را تشکیل می دهد. تقاضاهای زیادی برای انرژی وجود دارد که برق پاسخگوی آنها نیست، مانند گرم کردن خانه، تولیدات و حمل و نقل. هم اکنون اغلب خانه های بریتانیا از گاز برای گرمایش استفاده می نمایند و دولت به دنبال اینست که خانوارها را به سمت استفاده از به پمپ های حرارتی که از برق استفاده می نمایند، سوق دهد.
منبع:

1402/02/23
10:09:12
0.0 / 5
379
تگهای خبر: شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سی دس دریا