سی دی دریا

رفع عطش فضانوردان با خاک ماه و اجاق مایکروویو!

رفع عطش فضانوردان با خاک ماه و اجاق مایکروویو!

سی دی دریا: یک گروه پژوهشی توانسته است با بهره گیری از اجاق مایکروویو کم مصرف 250 واتی بین 55 تا 67 درصد آب خاک ماه استخراج کند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، در حالی که آب در ماه وجود دارد، اما در مخازن مناسب و در دسترس نگهداری نمی شود و در حقیقت درون خاک ماه قفل شده است. حالا گروهی از دانشمندان دریافته اند که فضانوردان تشنه روزی می توانند به آسانی گلوی خودرا با ریختن یک فنجان از خاک ماه در یک اجاق مایکروویو تازه کنند.
در حدود یک دهه گذشته، شواهد فزاینده ای در خصوص وجود آب در ماه یافت شده است که میان دانه های غبار سطح ماه که به نام رگولیت(regolith) شناخته می شود، محصور شده است. فراوانی تخمین زده شده آن در سراسر سطح کره ماه متفاوت می باشد و بیشترین غلظت آن در قطب هایی است که در آن رسوبات یخ زده در مناطقی که هیچ گاه نور مستقیم خورشید را نمی بینند، تشکیل شده است.
این بدان معناست که ماموریت های انسانی آتی به ماه می توانند کمی سبک تر باشند، اما چگونه می توانند آن آب را به شکل قابل شرب درآورند؟ یک مطالعه جدید توسط دانشمندان دانشگاه اوپن و دانشگاه سنترال فلوریدا نشان داده است که یک اجاق مایکروویو ساده می تواند این کار را انجام دهد.
این تیم با دو نسخه متفاوت از رگولیت شبیه سازی شده بر طبق نمونه های آورده شده توسط ماموریت های آپولو شروع کرد، یکی با در نظر گرفتن ترکیب خاک ارتفاعات ماه و دیگری با در نظر گرفتن خاک های تیره تر دشت های تاریک ماه.
سپس دانشمندان آنرا با آب دیونیزه مخلوط کردند، بطوریکه بین ۳ تا ۱۵ درصد از وزن هر نمونه را تشکیل می داد که یک محدوده محافظه کارانه برآورد شده در مطالعات قبلی بود.
این نمونه ها سپس در ظرف های مخصوصی که با کاغذ سرامیکی پوشانده شده بودند، قرار داده شدند و در محفظه ای قرار گرفتند که شرایط فشار و دمای سطح ماه را تقلید می کرد. سپس به مدت ۲۵ دقیقه با مایکروویو با قدرت ۲۵۰ وات گرم شدند که نسبت به اجاق های مایکروویو موجود در آشپزخانه های ما نیز قدرت کمتری دارد.
در کمال تعجب این راه حل توانست مقادیر مناسبی از آب را از نمونه های خاک ماه استخراج کند و بیش از ۵۰ درصد از آب موجود در نمونه های شبیه سازی شده خاک دشت های ماه و بیش از ۶۷ درصد از خاک مناطق مرتفع ماه استخراج شد.
پژوهشگران می گویند هنگامی که این نمونه ها به مدت ۳۵ دقیقه حرارت داده شوند می توان تا ۹۰ درصد از آب داخل آنرا استخراج کرد.
با این وجود، برخلاف انتظار، مرطوب ترین نمونه ها بدترین عملکرد را داشتند و تنها ۳۲ درصد از آب درون آنها با این روش استخراج شد.
پژوهشگران این فرضیه را مطرح نمودند که وقتی رگولیتی که اشباع تر است، منجمد می شود، یخِ درحال انبساط، دانه های گرد و غبار را از هم دورتر می کند و انتقال حرارت بین آنها را ضعیف می کند و استخراج آب را محدود می کند.
این گروه پژوهشی می گوید که دستگاه های مایکروویو کم مصرف می توانند توسط فضانوردان برای استخراج آب از مناطق دارای آب نسبتاً کم(زیر ۱۰ درصد وزن خاک) استفاده شوند.
این پژوهش در مجله Acta Astronautica انتشار یافته است.
منبع:

1402/02/22
20:44:02
0.0 / 5
342
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سی دس دریا