سی دی دریا

عملکرد کشور در نگهداشت نیروی انسانی متخصص

عملکرد کشور در نگهداشت نیروی انسانی متخصص

به گزارش سی دی دریا، پژوهشگر ارشد رصدخانه مهاجرت ایران، اظهار داشت: در یک بازه زمانی چهار ساله که دو سال آن مقارن با درگیری جهان با کرونا بود، بیشتر از ۲۰۰۰ کارآفرین ایرانی در حوزه استارتاپ ها به بریتانیا و کانادا مهاجرت کردند که تعداد زیادی از این افراد در بالاترین کیفیت و استانداردهای جهانی قرار داشته اند. این اعداد نشان داده است ایران بزودی با بحران تشدیدشده مهاجرت مواجه خواهد شد.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، اشکان فراهانی، پژوهشگر ارشد رصدخانه مهاجرت در نشست «بحران مهاجرت در ایران فروم حکمرانی» که در حاشیه نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۳ برگزار شد، اضافه کرد: مهاجرت در ایران هم اکنون به بحران تبدیل گشته و درحال تشدید شدن است.
وی، تعداد مهاجران ایرانی در کشورهای دنیا را ۲ میلیون نفر دانست و اضافه کرد: این عدد نسبت به جمعیت ۸۰ میلیونی کشور، عدد بالایی محسوب نمی شود؛ ضمن آنکه ایران با دارا بودن رتبه ۵۴ در مهاجرفرستی و رتبه ۱۷ در دانشجوفرستی در بالای جدول جهانی قرار ندارد.
فراهانی با اشاره به اینکه این آمارها بر مبنای داده های پس نگر است، ولی توجه به شاخصهای پیش نگر امری ضروری در حوزه مهاجرت است، اظهار داشت: اگر کشور روی آمارها و شاخصهای پس نگر متمرکز شود، همواره بحران را پس از وقوع لمس خواهد نمود. بعنوان نمونه از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ نرخ مهاجرت دانشجویان ایرانی همواره رشد داشته تا جایی که در سال ۲۰۲۰ از میانگین جهانی هم بیشتر بود.
وی خاطرنشان کرد: طبق آمار رسمی و با یک تحقیق علمی مشخص شد کمترین میل به مهاجرت در میان افراد اثرگذار ایرانی در حوزه های سلامت، علم، فناوری و کارآفرینی و استارتاپ ها، ۳۰ درصد است.
پژوهشگر ارشد رصدخانه مهاجرت، افزود: ایران در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۲۲ در بعضی شاخص ها مثل توانمندسازی و مهارت افزایی دانشگاهیان، عملکرد بسیار مطلوبی داشته و حتی از میانگین قبلی هم فراتر رفته است؛ اما در قسمت نگهداشت و جذب، نتوانسته اقدام مثبتی را انجام دهد تا جایی که در این عرصه ایران حتی از کشورهای عربی منطقه هم رتبه پایین تری دارد.
به نقل از ایشان، حتی کشورهای عربی توسعه نیافته مانند کویت و مصر بر روی مبحث جذب نخبگان تمرکز کردند، ولی عملکرد دو سال ایران نشان داده است که کشور نه تنها در نگهداشت نیروی انسانی متخصص مطلوب عمل نکرده، بلکه بخش زیادی از این افراد از کشور مهاجرت کرده اند.
وی با اشاره به اینکه ایران در شاخص نوآوری رشد بسیار خوبی را تجربه کرده، تصریح کرد: در نوآوری اقتصاد، نیروی انسانی نقش مهمی ایفا می کند؛ ازاین رو نگهداشت و توسعه سرمایه انسانی، امری ضروری در این عرصه به حساب می آید.
فراهانی افزود: متاسفانه در این عرصه، کشور نتوانسته به دستاورد خوبی برسد، تا جایی که در یک بازه زمانی چهار ساله که دو سال آن مقارن با درگیری جهان با کرونا بود، بیشتر از ۲۰۰۰ کارآفرین ایرانی در حوزه استارتاپ ها به بریتانیا و کانادا مهاجرت کردند که تعداد زیادی از این افراد در بالاترین کیفیت و استانداردهای جهانی قرار داشته اند. این اعداد نشان داده است ایران بزودی با بحران تشدیدشده مهاجرت مواجه خواهد شد.1402/02/21
12:47:29
0.0 / 5
336
تگهای خبر: فناوری , كیفیت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا