سی دی دریا

امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه در زمینه گسترش استفاده از فناوری هسته ای

امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه در زمینه گسترش استفاده از فناوری هسته ای

سی دی دریا: تفاهم نامه همکاری سه جانبه در حوزه استفاده از فناوری هسته ای در زمینه کشاورزی و تامین امنیت غذایی با حضور مهندس اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، توسط دکتر بختیاری مدیرعامل شرکت توسعه فناوری پلاسما، دکتر حسین رنجبر اقدم رئیس سازمان حفظ نباتات کشور و دکتر شهرام نعیمی رئیس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی به امضا رسید.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، این تفاهم نامه سه جانبه همکاری با هدف تحقق اهداف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور منطبق با سند چشم انداز جمهوری اسلامی در افق ۱۴۰۴ و با رویکرد گسترش همکاری ها در حوزه تقویت و هم افزایی امکانات و استفاده مطلوب تر از ظرفیت های موجود، تقویت مشارکت و ارتباط در عرصه های مشترک تخصصی بوسیله انجام پروژه های مورد توافق و ارتقای کمّی وکیفی علوم و فناوری های پلاسما خصوصاً در حوزه مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهی بمنظور تقویت تولید و افزایش راندمان و امنیت غذایی منعقد گردید.
محمد اسلامی با اعلان اینکه «امروز توفیق داشتیم که در خدمت دکتر حسین رنجبر اقدم، ریاست سازمان حفظ نباتات کشور و نیز دکتر شهرام نعیمی، ریاست موسسه تحقیقات گیاه پزشکی وزارت جهاد کشاورزی باشیم»، اضافه کرد: فناوری پلاسما دارای کارکردهای گوناگون و متنوعی است که پاسخ به نیازهای مبرم وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات کشور در اولویت بالایی قرار گرفته است؛ بطوریکه عمده خدمات این فناوری شامل باغ های پسته، نخلستان ها و... می شود.
وی اشاره کرد: نکته قابل توجه این است که دامنه گسترده ای در زمینه فناوری هسته ای وجود دارد که برای حفظ امنیت غذایی و سلامت غذا مورد نیاز سازمان حفظ نباتات کشور است.
وی افزود: امروز در زمینه فناوری پلاسما شاهد امضای تفاهم نامه با سازمان حفظ نباتات کشور و موسسه تحقیقات گیاه پزشکی وزارت جهاد کشاورزی بودیم و لازم به ذکر است این تفاهم نامه حالا در وضعیت کاملا عملیاتی قرار دارد برای اینکه نتایج تحقیقات میدانی این فناوری در زمینه کشاورزی ثبت شده که نشان از اثربخشی استفاده از فناوری پلاسما در زمینه کشاورزی و باغ ها دارد.
اسلامی اظهار داشت: خوشبختانه در حوزه افزایش ظرفیت صنعتی نیز شاهد اثربخشی و نتایج خوبی هستیم و سازمان انرژی اتمی ایران این مهم را پایه گذاری و از یک نقطه بسیار عالی و مطمئن این همکاری را آغاز نموده و گسترش می دهیم و باید دانست که دامنه شمول این همکاری محدود نیست و در صورت تشخیص سازمان های انرژی اتمی و حفظ نباتات، می توان نسبت به ادامه طولانی مدت چنین همکاری هایی امید داشت.
اسلامی اشاره کرد: امروز را به عنوان یک نقطه شروع همکاریهای راهبردی در نظر می گیریم و روز 12 اردیبهشت که مصادف با سالروز تاسیس سازمان حفظ نباتات است را به فعالان این عرصه تبریک عرض می کنم و امیدواریم این حرکت پایدار باشد و بتوانیم استفاده از فناوری پلاسما را جایگزین سایر روش ها و آفت کش های شیمیایی با عوارض فراوان نماییم.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: امید است باتوجه به اقدامات و تحقیقات میدانی که صورت می گیرد بتوانیم اعتمادسازی کرده و نیز ظرفیت های مکمل و مورد نیاز را ایجاد نماییم که این ظرفیت با بهره گیری از شبکه دانش بنیان گسترش خواهد یافت تا ما را در این رویداد پشتیبانی کند.
مدیریت عوامل خسارت زای محصولات کشاورزی با بهره گیری از پلاسمای سرد
حسین رنجبر اقدم، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور نیز در حاشیه امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: بخش عمده ای از عوامل خسارت زا که در کشور وجود دارد، می تواند سهم به سزایی در ایجاد خسارت محصولات مختلف کشاورزی، باغی و گلخانه ای داشته باشد.
وی افزود: امروز تفاهم نامه استفاده از فناوری پلاسما با سازمان انرژی اتمی ایران به امضا رسید که شاهد ایجاد ظرفیت بزرگی در مدیریت عوامل خسارت زا خواهیم بود و می توانیم برای کاهش خسارات در زمینه کشاورزی و محصولات این بخش از فناوری پلاسما استفاده نمائیم.
وی اشاره کرد: در گذشته نیز شاهد همکاریهای خوبی از طرف سازمان انرژی اتمی ایران با وزارت جهاد کشاورزی بوده ایم و ما نیز از توسعه روابط و همکاری ها استقبال می نماییم.
وی افزود: فناوری هایی در سازمان انرژی اتمی ایران وجود دارد که همکاران ما به برخی از آنها دست یافته اند و دستیابی به سایر فناوری ها نیز در برنامه و اولویت کاری ما قرار دارد که این موارد به حتم می تواند قسمتی از نگرانی های ما را در زمینه سلامت و ارتقای آن و نیز حفظ امنیت غذایی جامعه برطرف کند.
رنجبر اقدم عنوان کرد: استفاده از تکنولوژی های جدید هسته ای می تواند فشار ناشی از آفت کش های شیمیایی که قسمتی از نگرانی های ما در حوزه مخاطرات زیست محیطی محسوب می شوند را از بین ببرد؛ این مساله برای ما بسیار باارزش بوده و در حقیقت یکی از پتانسیل های بالایی است که در سازمان انرژی اتمی ایران وجود دارد که بنده وجود چنین توانایی و پتانسیلی را به مدیریت و کارکنان این سازمان تبریک عرض می کنم.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با ابزار امیدواری نسبت به ادامه این همکاری ها در آینده اظهار داشت: امید است در آینده شاهد سطح بالایی از روابط میان دو سازمان باشیم.
وی اشاره کرد: برای بنده حضور در سازمان انرژی اتمی ایران همزمان با تاسیس سالروز سازمان حفظ نباتات کشور افتخار شمرده می شود و خوشبختانه در این روز شاهد انعقاد این تفاهم نامه بودیم. ما از ظرفیت، توان علمی، فناورانه و دانش بنیانی که در بدنه سازمان انرژی اتمی ایران وجود دارد، باخبر بوده و با هدف رفع مخاطرات موجود و احتمالی در زمینه کشاورزی مشتاق استفاده حداکثری از این ظرفیت هستیم.
وی اشاره کرد: با به نتیجه رسیدن این همکاری ها در کشور می توانیم شاهد افزایش تولیدات کشاورزی مطابق با استاندارد و سلامت بالا باشیم و مردم کشور نیز می توانند با خیال آسوده تر و بدون دغدغه از محصولات کشاورزی بهره گیرند و نسبت به سلامت محصولات اطمینان داشته باشند و بهره مند شوند.
استفاده از تکنولوژی های جدید در اولویت برنامه های موسسه تحقیقات گیاه پزشکی
رئیس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور نیز درباره ی امضای این تفاهم نامه سه جانبه اظهار داشت: در درجه نخست باید خوشی خودرا از انعقاد این تفاهم نامه همکاری ابراز کنم و از مهندس اسلامی در حوزه حمایت هایی که در به نتیجه رسیدن این مهم و استفاده از فناوری هسته ای در علوم کشاورزی انجام دادند، تشکر می کنم.
شهرام نعیمی اضافه کرد: استفاده از تکنولوژی های جدید یکی از برنامه ها و اولویت های موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور بمنظور کنترل عوامل خسارت زا، آفت های گیاهی، بیماریها، علف های هرز و... است در کنار آن استفاده از چنین فناوری هایی منجر به تضمین کیفیت محصولات کشاورزی و در نهایت سلامت محصول و بهداشت جامعه می شود.
وی اشاره کرد: خوشبختانه اقدامات خوبی در سازمان انرژی اتمی ایران انجام شده است و گزارش های ارائه شده نشان میدهد که تحقیقات و بررسی ها در زمینه های مختلف انجام شده و لازم به ذکر است که ما نیز در موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور از انجام چنین مواردی حمایت می نماییم.
وی اشاره کرد: دورنمای این تفاهم نامه ما را به جایی می برد که دغدغه همیشگی ما شمرده می شود که می توان به خسارت محصول، باقی مانده آفت کش های شیمیایی و زهرآبه های قارچی در محصولات مختلف کشاورزی اشاره نمود.
نعیمی اظهار داشت: استفاده از تکنولوژی های جدید هسته ای و بطور ویژه فناوری پلاسما می تواند ما را به سمتی ببرد که نگرانی ها را به حداقل برسانیم و ان شاءالله با همکاری انجام شده شاهد رخ دادن اتفاقات خوبی در کشور، امنیت غذایی و نیز اقتصاد ملی باشیم.
وی عنوان کرد: برمبنای توانمندی هایی که در سازمان انرژی اتمی ایران وجود دارد شاهد تحقیقات و نتایج قابل توجه در حوزه استفاده از فناوری هسته ای بر روی آفات انباری، زهرآبه معروف قارچی به نام آفلاتوکسین هستیم و استفاده از پلاسمای سرد می تواند چنین مواردی را به عنوان یکی از چالش های بزرگ حوزه کشاورزی و سلامت مواد غذایی کنترل و رفع کند و کیفیت و سلامت محصولات کشاورزی را ارتقا دهد.
حفظ سلامت انسان و محیط زیست زیر سایه فناوری پلاسما
بختیاری، مدیرعامل شرکت توسعه فناوری پلاسما نیز درباره ی این تفاهم نامه اظهار داشت: شرکت توسعه فناوری پلاسما باتوجه به نیاز جامعه و مخاطب خود که شامل باغداران و کشاورزان می شود و نیز با هدف دستیابی به کشاورزی پایدار و حفظ سلامت انسان و محیط زیست از فناوری نوین پلاسما برای کنترل آفات، کاهش تلفات و خسارات کشاورزی و استفاده از سموم کشاورزی، بهره برده است.
وی ادامه داد: پلاسما نه فقط اثر نامطلوبی بر گیاهان و محصولات کشاورزی ندارد بلکه پژوهش های مختلف نشان میدهد این فناوری سبب کاهش اثر تنش های زیستی و غیرزیستی بر گیاه شده و موجبات افزایش مقاومت گیاه به تنش ها و افزایش رشد و نمو آنها را در دوره های مختلف فراهم می سازد.
مدیر عامل شرکت توسعه فناوری پلاسما اظهار داشت: این شرکت تا حالا پروژه های موفق فراوانی نظیر حذف سم آفلاتوکسین از غلات و خشکبار مانند پسته و نیز کاهش قابل توجه آفات کشاورزی همچون آفت پسیل و آفت زنجره خرما را به پایان رسانده که در همین حوزه ها وارد مرحله صنعتی سازی سامانه های پلاسمایی شده ایم.
منبع:

1402/02/15
12:47:09
0.0 / 5
376
تگهای خبر: امنیت , خدمات , شبكه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا