سی دی دریا

الکتریسیته بدترین زخم ها را 3 برابر سریع تر درمان می کند

الکتریسیته بدترین زخم ها را 3 برابر سریع تر درمان می کند

سی دی دریا: دانشمندان از یک نظریه قدیمی برای توسعه روش جدیدی استفاده کردند که شامل قرار دادن سلول های پوست در معرض میدان الکتریکی برای بهبود سریع تر زخم های روی پوست است و دریافتند که الکتریسیته می تواند حتی بدترین نوع زخم ها را سه برابر سریع تر التیام بخشد.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان موسسه فناوری چالمرز(CTH) و دانشگاه فرایبورگ تکنیک جالبی را پیشنهاد کرده اند که زخم های مزمن را سریع تر از همیشه بهبود می بخشد.
شرایط پزشکی مانند دیابت، سرطان، اختلال در گردش خون و لطمه های ستون فقرات گاهی اوقات می توانند توانایی طبیعی بدن ما را برای بهبود زخم ها مختل کنند. بیمارانی که در چنین شرایطی زندگی می کنند، اغلب زخم هایی را تجربه می کنند که بهبود نمی یابند.
سپس این زخم های مزمن ترمیم نشده به منبع عفونت تبدیل می شوند و حتی گاهی منجر به قطع عضو می شوند و زندگی بیماران را خیلی مشکل می کنند.
حالا پژوهشگران در تازه ترین مطالعه خود ادعا کرده اند که می توانند زخم های مزمن را با بهره گیری از جریان الکتریکی، سه برابر سریع تر بهبود ببخشند.
ماریا آسپلوند دانشیار بیوالکترونیک در CTH و یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: زخم های مزمن یک مشکل اجتماعی بزرگ هستند که ما اغلب چیز زیادی درباره ی آن نمی شنویم. کشف روشی که بتواند این زخم ها را تا سه برابر سریع تر بهبود بخشد، می تواند برای افراد دیابتی و افراد مسن و اشخاص دیگر که اغلب از زخم هایی که بهبود نمی یابند به شدت رنج می برند، بازی را تغییر دهد.
استفاده از تحریک الکتریکی برای ترمیم زخم ها
گزارشی که در سال ۲۰۲۱ انتشار یافت، نشان داد که حدود ۲.۵ درصد از آمریکایی ها، یعنی بیش از هشت میلیون نفر تنها در ایالات متحده حداقل یک دفعه زخم های مزمن را تجربه می کنند.
چنین زخمی فرد را در مقابل عفونت لطمه پذیر می کند و اگر فرد مسن باشد، خطر مبتلاشدن به بیماری در او بیشتر می شود. بنابراین، درمان آن در اسرع وقت بسیار اهمیت دارد.
جالب اینجاست که روش تحریک الکتریکی پیشنهاد شده توسط پژوهشگران برمبنای یک فرضیه شناخته شده است که می گوید پوست انسان الکترواستاتیک است. یعنی سلول های پوست ما به جریان الکتریکی حساس هستند. بدین سبب هنگامی که در یک میدان الکتریکی قرار می گیرند، سلول ها آغاز به حرکت به سمت جهت میدان می کنند.
حالا پژوهشگران با بهره گیری از این فرضیه به عنوان مبنای مطالعه خود، آزمایش جالبی را انجام داده اند.
آنها یک تراشه زیستی حاوی سلول های پوستی کشت شده با خواصی مشابه سلول های پوست انسان ایجاد کردند. سپس دو سلول را انتخاب کردند و روی آنها زخم ایجاد کردند. به یک سلول اجازه داده شد تحت یک میدان الکتریکی(۲۰۰ میلی ولت بر میلی متر) ترمیم شود، در صورتیکه سلول دیگر بدون هیچ نوع تحریک الکتریکی بهبود یافت.
پژوهشگران متوجه شدند که الکتریسیته موجب می شود که زخم سه برابر سریع تر بهبود یابد.
آسپلوند می گوید: ما توانستیم نشان دهیم که آن فرضیه قدیمی در مورد تحریک الکتریکی می تواند برای بهبود چشمگیرتر زخم ها استفاده گردد.
بگفته نویسندگان مطالعه، یک میدان الکتریکی به عنوان راهنمای سلول های پوست عمل می کند. سلول ها در غیاب جریان الکتریکی بطور تصادفی حرکت می کنند و بنابراین، روند بهبودی کند است. اما هنگامی که سلول ها بصورت الکتریکی تحریک می شوند، همه آنها در یک جهت قرار می گیرند و سریع به سمت محل لطمه دیده مهاجرت می کنند و در نهایت موجب می شوند زخم سریع تر بهبود یابد.
علاوه بر این، هیچ عارضه جانبی بر روی سلول های زخمی به سبب تحریک الکتریکی مشاهده نشد.
کمک التیام زخم با جریان الکتریکی به میلیونها نفر
آسپلوند و همکارانش معتقدند که روش درمانی آنها می تواند مفید باشد، خصوصاً برای بیماران دیابتی در سراسر جهان که عموماً در معرض خطر بیشتری برای تجربه زخم های مزمن هستند. چونکه در خیلی از چنین بیمارانی، حتی بریدگی های جزئی به زخم و عفونت های طولانی مدت تبدیل می شود.
آنها رویکرد خودرا در مدلهای مبتلا به دیابت آزمایش کردند و متوجه شدند که سرعت بهبودی در سلول های کشت شده دیابتی تحت تأثیر میدان الکتریکی نیز بیشتر می شود.
آسپلوند در ادامه توضیح داد: با تحریک الکتریکی می توانیم سرعت بهبودی را افزایش دهیم تا سرعت بهبود سلول های مبتلا به دیابت حدودا با سلول های سالم مطابقت داشته باشند.
پژوهشگران ادعا می کنند که التیام زخم با اعمال جریان الکتریکی می تواند به میلیونها بیمار در سراسر جهان که درد زخم های مزمن را تحمل می کنند، کمک نماید. آنها به پژوهش های خود برای بهبود بیشتر این روش ادامه می دهند و عوامل مختلفی را که سلول های پوست را قادر می سازد در حضور الکتریسیته سریع تر بهبود یابند، بررسی می کنند.
این مطالعه در مجله Lab on a Chip انتشار یافته است.
منبع:

1402/01/31
14:29:20
0.0 / 5
416
تگهای خبر: بازی , تراشه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سی دس دریا