سی دی دریا

ابداع روشی جهت بررسی تومورها که شاید پاتولوژیست ها را بیکار کند

ابداع روشی جهت بررسی تومورها که شاید پاتولوژیست ها را بیکار کند

به گزارش سی دی دریا، تعدادی از پژوهشگران مرکز فیزیک و پزشکی ماکس پلانک روشی جدید، سریع و کاربردی را برای تحلیل و بررسی نمونه های تومور سرطانی بوجود آورده اند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، تعیین تغییرات در خواص فیزیکی سلول ها برای تشخیص و درمان برخی بیماری ها مانند سرطان خیلی مهم است. اما تشخیص این موارد احتیاج به تخصص صدمه شناسان دارد اما اخیرا گروهی از دانشمندان روشی سریع و ساده ای برای تحلیل و بررسی بیوپسی بافتی برای سرطان بوجود آورده اند که امکان دارد نیاز افراد به صدمه شناسان/ پاتولوژیست را از بین ببرد.
هنگامی که یک تومور سرطانی بیوپسی شود، یک متخصص پاتولوژیست لازم است تا نمونه را تحلیل و بررسی و سلامت بافت را ارزیابی کند. این فرآیندی است که باید سریع و دقیق و معمولاً همانطور که بیمار روی تخت اتاق عمل است، رخ دهد.
بیوپسی از تومور جامد رایج ترین راه برای ارزیابی بدخیمی سرطان است و این کار جراحان را در مدیریت بیماران در حین و پس از جراحی راهنمایی می کند. شاید این کار یک فرآیند ساده به نظر برسد اما اینطور نیست. یک پاتولوژیست باید نمونه را برش داده و رنگ کند و پیش از عرضه نظر تخصصی آنرا به صورت میکروسکوپی بررسی کند.
انتظار برای آمدن گزارش پاتولوژیست امکان دارد دیگر همانند گذشته یک فرآیند پیچیده نباشد چون که تعدادی از پژوهشگران روشی را برای تحلیل و بررسی دقیق تومورهای سرطانی جامد در حدود ۳۰ دقیقه بدون مشورت با پاتولوژیست توسعه دادند. آنها روش خویش را با استفاده از بافت موش آزمایش کردند.
دستگاه جدید از یک «خرد کننده بافت»(tissue grinder) برای کاهش نمونه به سلول های منفرد استفاده می نماید، فرآیندی که کمتر از پنج دقیقه طول می کشد. سپس سلول ها با استفاده از فلورسانس در لحظه و سیتومتری تغییر شکل پذیری(RT-FDC) تحلیل و بررسی می شوند، که در این فرآیند از یک پمپ سرنگ برای عبور جریانی از سلول های منفرد از راه انقباض میکروسکوپی استفاده می شود که در آن سلول ها در معرض تنش و فشار برشی هیدرودینامیکی قرار می گیرند.
تغییر شکل سلولی روشی مفید برای تشخیص بیماری ها بخصوص تهاجم سلول های سرطانی است. توانایی سلول های سرطانی برای تغییر شکل به این معنا است که آنها بهتر می توانند به سلول های دیگر حمله کنند که این امر به متاستاز تومور منجر می شود.
فلورسانس در لحظه و سیتومتری تغییر شکل پذیری، می تواند تا ۱۰۰۰ سلول در ثانیه را تحلیل و بررسی کند که این یعنی ۳۶۰۰۰ برابر سریع تر از روش های قدیمی تر و سنتی این کار صورت می گیرد.
در این روش تصاویری از سلول های درحال عبور گرفته می شود و خصوصیت های فیزیکی آن ارزیابی می شود و زیرگروه های سلول های بافتی تنها با تصویر ثبت شده مقایسه می شوند.
«مارکتا کوبانکوا»(Markéta Kubánková) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: با روش های سنتی برای تحلیل و بررسی نمونه بیوپسی، صدمه شناس تنها می تواند به سلول ها نگاه کند. ما می توانیم معاینه فیزیکی تک تک سلول ها را انجام دهیم و این به ما اطلاعات بسیار بیشتری برای انجام مطالعه می دهد.
اما مشاهده ساختار فیزیکی سلول برای اهداف تشخیصی کافی نیست. بنابراین، محققان هوش مصنوعی را در چارچوب یک مدل یادگیری ماشینی ایجاد کردند که داده های به دست آمده توسط فلورسانس در لحظه و سیتومتری تغییر شکل پذیری را بررسی می کند و به سرعت ارزیابی می نماید که آیا نمونه بیوپسی حاوی سلول های تومور است یا خیر. کل فرایند، از پردازش نمونه تا تحلیل و بررسی داده ها، کمتر از ۳۰ دقیقه طول کشید، به این مفهوم که میتوان آنرا در حالیکه بیمار هنوز روی تخت جراحی اتاق عمل است انجام داد و نتایج را بدون احتیاج به رفتن به پاتولوژیست در اختیار جراح قرار داد.
به قول محققان، این یک مزیت است، چونکه همیشه نمی توان در حین انجام جراحی به پاتولوژیست دست یافت، به این مفهوم که در بعضی موارد، نمونه ها را نمی توان تا بعد از پایان جراحی آنالیز کرد.
علاوه بر آزمایش تومورهای سرطانی، از این دستگاه برای تشخیص التهاب بافت در مدلی از بیماری التهابی روده هم استفاده شد. محققان امیدوارند که روش جدید آنالیز سلولی روزی در محیط بالینی هم مورد استفاده قرار گیرد.
یافته های این مطالعه در مجله «Nature Biomedical Engineering» منتشر گردید.
منبع:

1402/01/29
10:53:00
0.0 / 5
395
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سی دس دریا