سی دی دریا

صادرات ۶۶۰ میلیون دلاری گیاهان دارویی کشور

صادرات ۶۶۰ میلیون دلاری گیاهان دارویی کشور

به گزارش سی دی دریا، ارزش صادرات رسمی گیاهان دارویی و فرآورده های گیاهی و سنتی در کشور در سالهای اخیر به بیشتر از ۶۶۰ میلیون دلار رسیده است.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، ایران کشوری مستعد برای کشت و تولید گیاهان دارویی است، به صورتی که از بیشتر از ۸ هزار نوع گیاهان مختلفی که در کشور رشد می کنند، حدود ۴۵۰ گونه آنها جزو گیاهان دارویی است؛ گیاهانی که صادرات آنها می تواند ارزش افزوده بالایی برای کشور داشته باشد.
شرایط مساعد آب وهوایی و سبقه زیاد ایرانی ها در تولید این محصولات؛ بهترین زمینه برای تولید گیاهان دارویی و تزریق سود حاصل از آن به اقتصاد کشور است. بنا بر آمارهای موجود؛ هم اکنون حدود ۹۰ درصد انواع گیاهان دارویی در داخل کشور تولید می شود؛ اما سهم صادرات و فروش این محصولات پرارزش طبیعی در دنیا چندان چشم گیر و واقعی نیست.
گزارش های رسمی موجود حاکی از اینست که ارزش صادرات رسمی گیاهان دارویی و فرآورده های گیاهی و سنتی در سال ۹۲ حدود ۳۵۰ میلیون دلار بوده که این رقم در سالهای اخیر به بیشتر از ۶۶۰ میلیون دلار رسیده است. ارزش کل صادرات منهای زعفران هم ۳۷۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.
ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری بعنوان یکی از نهادهای پیشگام در این صنعت؛ برای توسعه همکاریهای علمی و فناوری در سطح بین الملل و فراهم کردن زمینه بیشتر صادرات محصولات به دیگر کشورها برنامه های متنوعی را با همکاری دیگر نهادهای مؤثر در این عرصه تعریف کرده است.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، «حضور در شبکه همکاریهای نظارتی بین المللی قوانین حوزه داروهای گیاهی در دنیا بعنوان سی وشمین عضو»، «اعزام شرکتهای دانش بنیان، فناور و خلاق به کشورهای پیشگام در این حوزه» و «تهیه و عرضه توانمندی های شرکتهای داخلی در حوزه تجهیزات، فرآوری و اسانس و معرفی به کشورهای خارجی» همچون این اقدامات است.1402/01/27
09:55:09
0.0 / 5
409
تگهای خبر: تجهیزات , شبكه , فروش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سی دس دریا