سی دی دریا

بانوی دانشمند ایرانی ناسا برنده جایزه انجمن نجوم آمریکا شد

بانوی دانشمند ایرانی ناسا برنده جایزه انجمن نجوم آمریکا شد

به گزارش سی دی دریا، انجمن نجوم آمریکا جایزه «جوزف وبر» (Joseph Weber Award) را به «شعله نیکزاد» بانوی دانشمند ایرانی شاغل در ناسا اعطا کرد.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، جایزه جوزف وبر توسط انجمن نجوم آمریکا برای طراحی ابزار دقیق نجومی به فردی برای طراحی، اختراع یا بهبود قابل توجه ابزار دقیق که منجر به پیشرفت در نجوم می شود، اعطا می شود.
به جهت اینکه تاثیر علمی ابزار دقیق ارزیابی شود، امکان دارد مدت زمان قابل توجهی بین توسعه ابزار دقیق و اعطای جایزه سپری شده باشد.
سایت جامعه اخترشناسی آمریکا در سایت خود تصاویر برندگان این جایزه در سالهای به تازگی را منتشر نموده که نام شعله نیکزاد هم در فهرست فرد برنده این جایزه در سال ۲۰۲۳ قرار دارد.


سایت جامعه اخترشناسی آمریکا با انتشار تصویر نیکزاد، علت دریافت جایزه او را چنین توضیح داده است: برای کمک های پیشگام او که مرزهای دستگاههای افزاره بارجفت شده شمارشگر فوتون فرابنفش/مرئی را پیش می برد. افزاره بارجفت شده (به انگلیسی: Charge-coupled device، CCD) یا افزاره رنگ بردار یک سنسور تصویربرداری است که از یک مدار یکپارچه شامل آرایه ای از خازن های متصل یا تزویج شده تشکیل می شود.
شعله نیکزاد، مهندس الکترونیک ایرانی-آمریکایی و دانشمند پژوهشی در لابراتوار پیشرانش جت ناسا است. او رهبری آرایه های آشکارساز پیشرفته، سیستم ها و گروه علم نانو را بر عهده دارد. تحقیقات او آشکارسازهای ذرات فرابنفش و کم انرژی، دستگاههای نانوساختار و طیف سنج های جدید را در برمی گیرد. نیکزاد عضو انجمن فیزیک آمریکا، آکادمی ملی مخترعان و اسپای است. نیکزاد در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی تحصیل کرد. او برای تحصیلات تکمیلی به مؤسسه فناوری کالیفرنیا رفت و در آنجا مدرک دکترای خویش را دریافت کرد. از سال ۲۰۱۹، نیکزاد یک محقق ارشد و مهندس اصلی در لابراتوار پیشرانش ناسا است؛ جایی که او آرایه های آشکارساز پیشرفته، سیستم ها و گروه علم نانو را رهبری می کند.
افتخارات و جوایز شعله نیکزاد
مدال رهبری برجسته ناسا
همکاری با مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک IEEE
جایزه وویجر در مورد رهبری و به رسمیت شناختن جوامع حرفه ای
همکاری با آکادمی ملی مخترعان
همکاری با اسپای
همکاری با مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک در قسمت زنان در مهندسی (WIE) بعنوان فرد پیشگام در مهندسی برق
جایزه تیم بخش رصد لابراتوار پیشرانش جت ناسا
جایزه لو آلن
جوایز افتخاری ناسا (جایزه دستاوردهای گروهی)
جایزه فعالیت فضایی ناسا ۲۰۰۲
جایزه فعالیت فضایی ناسا، ۲۰۱۲
جایزه Leadership Mariner ناسا
جایزه تیم بخش رصدی ناسا
جایزه دستاورد فنی برجسته NOVA
رهبری انجمن نقشه برداری مغز و درمان
دانشمند پژوهشی ارشد لابراتوار پیشرانه جت ناسا
جایزه تیم افتخاری فناوری و کاربردی.1402/01/23
12:57:54
0.0 / 5
410
تگهای خبر: دستگاه , سایت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سی دس دریا