سی دی دریا

تولید مکمل های دارویی و تغذیه ای نانویی از طرف 4 شرکت فناور

تولید مکمل های دارویی و تغذیه ای نانویی از طرف 4 شرکت فناور

سی دی دریا: چهار شرکت فعال در زمینه داروسازی مکمل های دارویی و تغذیه ای بر پایه نانو را تولید و به بازار عرضه نموده اند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا به نقل از ستاد نانو، چهار شرکت فناور همچون تولیدکنندگان مکمل های دارویی و تغذیه ای نانویی هستند که محصولات مختلفی از آنها در بازار عرضه شده است.
یکی از این ۴ شرکت داروساز، فعال در زمینه داروهای گیاهی است که محصولات مختلفی را تولید و به بازار عرضه نموده است. این شرکت در فهرست محصولات خود، نانو محصولاتی همچون ساشه آهن ۷ میلی گرم، کپسول آهن ۷ میلی گرم حاوی آهن نانولیپوزومال و ویتامین C، قطره آهن ۷ میلی گرم، قطره آهن ۱۵ میلی گرم حاوی آهن نانولیپوزومال، ویتامین A، ویتامین D و روی و شربت مولتی ویتامین مینرال را دارد.
سیاهی دندان، ایجاد مشکلات گوارشی و یبوست همچون عوارض ناخواسته قطره های آهن رایج در بازار است. این شرکت در محصول جدید خود از ساختاری به نام آهن لیپوزومال بهره برده است.
در این محصول که با نام تجاری فروزومال وارد بازار شده است، آهن درون غشاء فسفولیپیدی محاط شده است که از تماس با دندان جلوگیری می کند در نهایت سیاهی دندان رخ نمی دهد. از آنجا که در این محصول آهن درون ساختار فسفولیپیدی محصور شده، در بدن واکنش ناخواسته نمی دهد، به خوبی جذب شده و طعم بد نمی دهد. در حقیقت ساختار نانویی باعث شده تا این قطره آهن مشکلات قطره های رایج را نداشته باشد.
قطره آهن ۱۰ میلی گرم حاوی آهن نانولیپوزومال، شربت آهن ۴ میلی گرم و اکسید روی ۵.۳ میلی گرم، شربت روی ۱۰ میلی گرم حاوی نانواکسید روی انکپسوله شده با اسید چرب، سافت ژل روی ۱۰ میلی گرم حاوی نانو اکسید روی انکپسوله شده با اسید چرب و شربت آهن ۱۰ میلی گرم حاوی آهن نانولیپوزومال از تولیدات یکی دیگر از این شرکتها است.
فناوران یکی دیگر از این شرکتها کپسول مکمل زینک ۱۰ میلی گرم حاوی نانوذرات اکسید روی انکپسوله شده با اسید چرب، ویتامین Cو ویتامین B Complex، سوسپانسیون مکمل آهن۱۵ و ۲۰ میلی گرم حاوی نانولیپوزوم ترکیبات آهن دار، فولیک اسید و ویتامین B۱۲، سوسپانسیون مکمل کلسیم ۲۵۰ میلی گرم حاوی نانوهیدروکسی آپاتیت، لسیتین، منیزیم، روی و ویتامین D۳ و سوسپانسیون حاوی نانولیپوزوم ترکیبات آهن دار را ساخته است.
چهارمین شرکت تولید کننده مکمل های دارویی برخی مکمل های دارویی و تقویتی آهن دار بر پایه فناوری نانو را ساخته است.
با کاهش ابعاد ذرات سازنده دارو، مساحت سطحی دارو بیشتر می شود که این مساله سبب افزایش سرعت حل شدن دارو و در ادامه موجب افزایش ذرات حل شده در محیط محلول می شود. از آنجا که داروها در روده جذب می شوند، باید در محیط روده دارو به خوبی حل شود اما ۷۰ درصد داروهای موجود در بازار مشکل انحلال دارند. بدین جهت با کاهش ابعاد ذرات دارو، توان انحلال بیشتر می شود و این مساله به جذب بهتر دارو در روده کمک شایانی می کند.
در بعضی داروها، به سبب انحلال کم، تکرارپذیری و اثربخشی نیز کم می شود بطوریکه دارو از فردی به فرد دیگر ممکنست اثربخشی متفاوتی داشته باشد که با کاهش ابعاد ذرات دارو می توان انحلال را افزایش داد و در نتیجه تکرارپذیری نیز بهبود شایان توجهی پیدا می کند.
منبع:

1402/01/07
16:52:07
0.0 / 5
393
تگهای خبر: سازنده , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا