سی دی دریا
گجت های كاربردی برای زندگی باكیفیت تر؛

از دستگاه درمان سردردهای سینوزیتی تا آزمایشگاهی روی بازو

از دستگاه درمان سردردهای سینوزیتی تا آزمایشگاهی روی بازو

به گزارش سی دی دریا، پیشرفت فناوری، زندگی در دنیای امروز را برای بشر بسیار آسان تر کرده است. در سالهای اخیر، فناوری های پیشرفته بسیاری به منظور افزایش توانمندی های انسان و مرتفع ساختن نقصها و کمبودهای انسانی به کار گرفته شده است. در این خبر می خواهیم فناوری های کاربردی که حضورشان در زندگی یک فرد می تواند بسیار موثر باشد و به شکلی کیفیت زندگی افراد را ارتقا دهد معرفی نماییم.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، گرچه افراد سراسر جهان در سالهای اخیر به علت شیوع کرونا و سرک کشیدن این ویروس منحوس در سرتاسر جهان، اوقات حدودا ناخوشایند را سپری کردند و اکثرا دانشمندان هم به دنبال درمانی برای نابودی ویروس کرونا بودند، اما باید گفت مسیر فناوری حتی علیرغم این ویروس همچنان هموار بوده و سال جاری هم همانند گذشته محققان موفق به ثبت اختراعات متنوعی شده اند. در سالی که گذشت در دنیای فناوری گجت های بسیاری به تولید رسیدند که خصوصیت های منحصر به فرد خویش را دارند.

دستگاهی برای عدم برخورد نابینایان با خودرو های خودران


خودرو های خودران هم اکنون از دوربین برای پیشگیری از برخورد با سایر وسایل نقلیه یا عابران پیاده استفاده می نمایند. حالا یک دستگاه پوشیدنی با در نظر گرفتن همین مبحث برای راهنمایی نابینایان هنگام راه رفتن در خیابان های شهر طراحی شده است. یک استارتاپ سوئیسی یک دستگاه پوشیدنی جالب اختراع کرده است که از فناوری برخورد افراد نابینا با خودرو های خودران جلوگیری می کند و همینطور با سیستم GPS قابلیت مسیریابی را برای این افراد فراهم می نماید. این دستگاه معروف به «biped» بوسیله ی یک استارتاپ سوئیسی به همین نام ساخته شده است و بگونه ای طراحی شده است که روی شانه ها قرار می گیرد و به صورت بیسیم با یک هدفون جفت می شود و همینطور با هدفون های سیمی سازگار است تا گوش های فرد نابینا را به صورت کامل اشغال نکند و به او اجازه دهد تا صدای محیط را بشنود. این شرکت اکیداً سفارش می کند که افراد نابینا از هدفون هایی که به دور گوش می پیچند و درون گوش را اشغال نمی کنند، استفاده نمایند تا گوش هایشان باز بماند و همچنان بتوانند صداهای محیط را بشنوند. مجموعه ای از دوربین های سه بعدی فروسرخ در جلوی این دستگاه، نمای ۱۷۰ درجه ای از خیابان را در مقابل کاربر پوشش می دهد و یک نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی که بر روی یک ریزپردازنده یکپارچه اجرا می شود، ۱۰ نوع مختلف از اجسام ثابت و متحرک را در این منظره ویدیویی شناسایی می کند. این سیستم با ردیابی مسیر اشیا و انسان ها تعیین می کند که آیا احتمال برخورد، قریب الوقوع است یا خیر. اگر یک برخورد پیشبینی شود، از راه یک سیگنال صوتی در هدفون به کاربر اخطار داده می شود. برای مثال اگر مانع در سمت چپ باشد، سیگنال در گوش چپ شنیده می شود.

آزمایشگاهی که روی بازو می چسبد


«رابرت فورد» رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت «ابوت لبز»(Abbott Labs) یک سنسور پوشیدنی جدید را به تازگی معرفی نمود و اظهار داشت که این سنسور یک پیشنهاد عالی جهت کمک به مردم برای پیگیری آنچه در بدنشان می گذرد، است. دستگاهی که «فورد» روی آن تمرکز دارد، یک سنسور نظارت بر دیابت معروف به «فری استایل لیبر» (FreeStyle Libre) است. این دستگاه هر دقیقه گلوکز را چه در روز و چه در شب با استفاده از یک سنسور کوچک در پشت بازو و یک اپلیکیشن موبایلی اندازه گیری می کند. استفاده از این سنسور مثل پوشیدن یک لابراتوار است، در حالیکه به آن عادت می کنید و فراموش می کنید که روی بازویتان چسبیده است. این سنسور، مقرون به صرفه ترین و پرکابردترین سنسور نظارت بر قند خون در جهان است. هدف این دستگاه ها کمک به افرادی است که مبتلا به بیماری قلبی هستند تا زندگی بهتر و طولانی تری داشته باشند.

فوتبال را احساس کنید


شور و شوق دیدن فوتبال زنده تعجب آور است، اما برای میلیونها طرفدار با اختلال بینایی، حدودا غیر ممکن است که این رویداد را در زمان واقعی دنبال کنند. ازاین رو یک استارت آپ فناوری ایرلندی به نام Field of Vision دستگاهی شبیه تبلت ایجاد کرد که در بغل کاربران قرار می گیرد و به آنها اجازه می دهد تا حرکت توپ را با نوک انگشتان خود در زمین دنبال کنند. دوربین های ویژه ای که در اطراف زمین قرار گرفته اند، توپ را ردیابی می کنند و موقعیت دقیق آنرا به این دستگاه منتقل می کنند، که مثلاً وقتی بازیکنان تکل های ادامه دار/ طولانی می زنند، می لرزد. این دستگاه مجهز به سیستم تفسیر صوتی هم است. یک نمونه اولیه این دستگاه حالا با همکاری باشگاه فوتبال بوهمیان دوبلین درحال آزمایش است.

بازرسی وسایل نقلیه به کمک هوش مصنوعی


آژانس های اجاره خودرو و نمایندگی های خودرو به صورت سنتی وسایل نقلیه را برای صدمه دیدگی با دست بازرسی می کنند که این فرایند ذهنی و زمان بر است اما سیستم Ravin از هوش مصنوعی برای حذف هرگونه حدس و گمان استفاده می نماید. این اپلیکیشن با دوربین های مداربسته و گوشیهای هوشمند کار می کند تا حتی کوچکترین صدمه دیدگی خودرو را شناسایی کند و گزارش کاملی از وضعیت خودرو همچون شدت صدمه و تخمین تعمیرات را ایجاد نماید. فناوری منحصربه فرد Ravin از اسکن های ۳۶۰ درجه ای از بیشتر از دو میلیارد تصویر از خودرو ساخته شده است. این نرم افزار هم اکنون توسط عرضه دهندگان خودرو، بیمه و اجاره خودرو در ایالات متحده و اروپا همچون تویوتا استفاده می شود.

فعالیت به صورت مجازی


در اوایل همه گیری کرونا، زمانی که آمریکایی های مسن تر از نظر فیزیکی منزوی شدند، «کایل رند»، مدیرعامل و یکی از بنیان گذاران شرکت Rendever متوجه شد که حقیقت مجازی می تواند به آنها کمک نماید. در سال ۲۰۲۲، تیم رند RendeverFit را راه اندازی نمود. RendeverFit یک پلت فرم حقیقت مجازی است که لذت تجربه سه فعالیت را به این افراد عرضه می دهد: پارو زدن، دوچرخه سواری و نقاشی. در این روش سالمندان هدست را می گذارند، کنترل را در دست دارند و پیشرفت یکدیگر را در تابلوی امتیازات تماشا می کنند.

تبدیل دیدار به شنیدار


برای آن دسته از افرادی که با اختلالات بینایی زندگی می کنند، دستگاه «OrCam MyEye ۲» می تواند یک تغییر بزرگ در زندگی آنها ایجاد نماید. این عینک به «عینک سخنگو» معروف بوده و یک دستگاه هوش مصنوعی است که به فریم هر عینکی متصل می شود و می تواند چهره را تشخیص دهد، متن خوانی کند و یا اطلاعات بارکدها را بلند بخواند. «OrCam MyEye ۲» می تواند برای افرادی که گرفتار «خوانش پریشی» هستند هم مناسب باشد. نسخه جدیدتر این دستگاه سال آینده عرضه می شود و به کاربران این امکان را می دهد که قابلیت های بیشتری داشته باشد. مثلاً روزنامه بخوانند. این دستگاه الان در ۴۸ کشور دنیا موجود است.

اسکنر هوشمند


فناوری بعدی اسکنر هوشمندی به نام «Provizio SEM Scanner» است که توسط شرکت «Bruin Biometrics» توسعه داده شده است و پرستاران می توانند از این اسکنر برای تشخیص سطح رطوبت پوست بیمارانی که به مدت چندین روز در بیمارستان بستری شده و در تمام این مدت در تخت بیمارستان خوابیده اند، به منظور پیشبینی زودتر احتمال ابتلای این بیماران به زخم بستر استفاده نمایند.

ارتباط با کامپیوتر بدون لمس صفحه کلید


اختراع بعدی دستگاه نوینی است که محققان ام. آی. تی توسعه داده اند و« AlterEgo » نام دارد و می تواند کاربران را قادر به برقراری ارتباط با کامپیوتر بدون لمس صفحه کلید یا باز کردن دهان کند. محققان یک دستگاه پوشیدنی ساخته اند که می تواند سیگنال های عصبی و عضلانی را هنگام بیان ذهنی اندازه گیری نماید و کلمه ای که کاربر در ذهنش برای گفتن آماده کرده را تشخیص دهد. زمانی که کاربر می خواهد کلمه ای که در ذهنش است را بیان کند، الکترودهای این گجت سفید رنگ، سیگنال های ذهنی کاربر را جمع آوری می کنند. بعد از آن، این سیگنال ها به کامپیوتری که از شبکه های عصبی برای تشخیص کلمات استفاده می نماید، ارسال می شوند و کلمه ای که در ذهن کاربر بوده، توسط این دستگاه شنیده و تشخیص داده می شود.

مقابله با کووید با یک ماسک هوشمند


در بین فناوری هایی که شاید خیلی کاربردی باشند میتوان به ماسک «Airxom» اشاره نمود. ماسکی با یک پوسته پلاستیکی سفید که دهان و بینی را می پوشاند و گفته می شود ظاهری شبیه به ماسک «جنگ ستارگان» دارد. طبق گفته ها این ماسک از فرد در مقابل آلودگی، باکتری و کروناویروس محافظت بوجود می آورد. ماسک «Airxom» که به یک دستگاه متصل به کمر وصل می شود دارای یک فیلتر فعال بوده که قادر به نابود کردن ذرات ریز، عوامل بیماری زا و آلودگی ها است. ساخت این ماسک از پنج سال قبل و قبل از همه گیری کووید-۱۹ شروع شده است ازاین رو این ماسک نه تنها از شما در مقابل مبتلا شدن به کووید-۱۹ محافظت می کند بلکه از ورود آلودگی ها همچون دوده و غبار جلوگیری می کند. این ماسک دارای یک فیلتر فرابنفش(UV) هم هست.

تسکین درد سینوس ها


دردهای سینوسی یکی از دردهای شایع میان مردم است که در فصل سرما بیشتر می شود. افرادی که به این درد گرفتار می شوند، درمان رضایت بخشی ندارند. در این خصوص شرکت «کلیر آپ»(ClearUP) به فکر چاره ای برای این مورد افتاد و دستگاهی تولید کرد که کاربران می توانند روزی یک مرتبه آنرا به مدت حدود ۵ دقیقه در اطراف چشم خود قرار دهند و اعصاب متصل به سینوس های خویش را آرام کنند که درد آنها با عفونت و آلرژی تشدید می شود.

توقف مسمومیت غذایییک مهندس زیست پزشکی به نام «کریستین شیندلر» یک دستگاه تولید کرد که از الگوریتم تشخیصی مبتنی بر نور استفاده می نماید تا آلودگی های دست را تشخیص دهد. از کاربردهای این دستگاه میتوان به استفاده از آن در رستوران ها اشاره نمود که کارکنان رستوران می توانند دست های خویش را به زیر این اسکنر ببرند و میزان آلودگی های آنرا ارزیابی کنند.

عصای هوشمند


چند سال پیش یک فرد نابینا به نام «کورسات سیلان» تلاش در پیدا کردن راه خود به سمت یک هتل را داشت و همراه با یک چمدان، اپلیکیشن مسیریاب و یک عصا به راه خود ادامه می داد. تا این که حین طی مسیر با جایی برخورد کرد و در نهایت گرفتار شکستگی در ناحیه پیشانی خود شد. بنابراین وی یک عصای هوشمند به نام «وی واک»(WeWALK) را توسعه داد. این عصای هوشمند اشیاء موجود در سطح بالاتر از قفسه سینه فرد نابینا را تشخیص می دهد و این تشخیص را با برنامه ای چون «گوگل مپ» همگام می سازد. تا بدین سان به ۲۵۰ میلیون فرد نابینا در سرتاسر جهان کمک گردد که بدون احتیاج به گوشیهای هوشمند خود، مسیر را پیدا کنند.

آموزش جراحان با یک پلتفرم


یکی از فناوری های بسیار محبوب این روزها «واقعیت مجازی» است که می تواند به هنگام آموزش هم بسیار مفید باشد. مثلاً میتوان از این تکنولوژی در آموزش به خلبانان، رانندگان و حتی جراحان استفاده نمود. استارتاپ «اوسو وی آر»(Osso VR)، یک نرم افزار طراحی کرد که برای پزشکان تجربه اتاق عمل مجازی را فراهم می آورد. بدین سان با استفاده از جراحی حقیقت مجازی می توانند به خوبی آموزش ببینند. در ماه سپتامبر سال قبل میلادی Osso به نخستین پلت فرم آموزشی جراحی تبدیل شد که می تواند دانش، دقت و کارایی جراحان را ارزیابی کند.1402/01/06
14:25:51
0.0 / 5
370
تگهای خبر: آموزش , اپلیكیشن , اسكنر , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سی دس دریا