سی دی دریا
هابل ثبت كرد

کهکشانی که میزبان یک انفجار ستاره ای بوده است

کهکشانی که میزبان یک انفجار ستاره ای بوده است

سی دی دریا: هابل یک کهکشان نامنظم را که میزبان یک انفجار ستاره ای بوده است، به تصویر کشید.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، تصویر این هفته از تلسکوپ فضایی هابل، کهکشان مارپیچی ان جی سی ۵۴۸۶(NGC ۵۴۸۶) را نشان میدهد که رنگ های صورتی آن، نواحی را نشان میدهد که در آن ستاره های جدید متولد می شوند.
این کهکشان که در فاصله ی ۱۱۰ میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی معروف دب اکبر قرار دارد، نوعی کهکشان مارپیچی نامنظم است برای اینکه بازوهای آن سرگردان و نامشخص هستند. اگر تصویر این کهکشان را با یکی از کهکشان های مارپیچی منظم مانند ان جی سی ۲۳۳۶ مقایسه کنید، خواهید دید که یک کهکشان مارپیچی منظم دارای بازوهای مشخصی است که از مرکز آن بیرون آمده و متقارن هستند.
این کهکشان در نزدیکی یک کهکشان مارپیچی بسیار معروف به نام کهکشان فرفره(Pinwheel) قرار دارد. کهکشان فرفره توسط هابل در سال ۲۰۰۶ رصد شد، در آن زمان این بزرگترین و دقیق ترین تصویر از یک کهکشان مارپیچی بود که توسط هابل ثبت شده بود، که با ترکیب ۵۱ تصویر منفرد هابل و افزودن برخی عناصر از تلسکوپ های زمینی ساخته شد.
ساختار نسبتا نامرتب کهکشان ان جی سی ۵۴۸۶ به مفهوم غیر قابل توجه بودن آن از نظر علمی نیست. این کهکشان به عنوان قسمتی از مجموعه ای از مشاهدات ابرنواخترها مورد مطالعه قرار گرفت. ابرنواختر زمانی رخ می دهد که سوخت یک ستاره عظیم تمام می شود و انفجار عظیمی از انرژی تولید می کند.
ان جی سی ۵۴۸۶ در سال ۲۰۰۴ میزبان یک ابرنواختر بود و ستاره شناسان از دوربین پیشرفته ی هابل جهت بررسی و کشف عواقب بعد از آن استفاده کردند به این امید که بیشتر در مورد این رویدادهای انفجاری بیاموزند.
منبع:

1401/12/22
12:35:44
0.0 / 5
366
تگهای خبر: دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سی دس دریا