سی دی دریا

عکس خارق العاده بالگرد نبوغ از غروب خورشید در مریخ

عکس خارق العاده بالگرد نبوغ از غروب خورشید در مریخ

سی دی دریا: عکس جدیدی که بالگرد «نبوغ» ثبت کرده است، نمای زیبایی را از غروب خورشید در مریخ نشان میدهد.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، بالگرد «نبوغ»(Ingenuity) ناسا طی تازه ترین پرواز خود، عکس زیبایی را از غروب در سیاره سرخ گرفت.
«نبوغ» همچنان درحال انجام دادن پروازهای کوتاه در اطراف دهانه «جیزرو»(Jezero) مریخ است و به جمع آوری داده ها بسیار فراتر از طول عمر عملیاتی خود ادامه می دهد. نبوغ با مریخ نورد «استقامت»(Perseverance) ناسا به سیاره سرخ رسید و در فوریه ۲۰۲۱ روی دهانه جیزرو فرود آمد.
نبوغ دو ماه بعد در آوریل ۲۰۲۱، برای اولین بار پرواز کرد و ابتدا تنها چند پرواز آزمایشی را برای اثبات فناوری پیشرو خود بر عهده داشت. با این وجود، ماموریت نبوغ فراتر از انتظارات ناسا گسترش یافت تا به عنوان پیشاهنگی برای مریخ نورد استقامت خدمت کند که در جستجوی نشانه هایی از حیات باستانی مریخ و جمع آوری نمونه هایی برای آوردن به زمین است. نبوغ حالا در مجموع ۴۶ بار پرواز کرده و مسافت ۱۰.۱ کیلومتر را طی کرده است.
پروازهای ۴۵ و ۴۶ تنها با سه روز فاصله در ۲۲ و ۲۵ فوریه انجام شدند و پرواز ۴۷ در هر روزی مورد انتظار است. بسته به موقعیت نسبی زمین و مریخ، انتقال بین این دو سیاره و رسیدن به مقصد ممکنست بین پنج تا ۲۰ دقیقه طول بکشد. به همین دلیل، نبوغ برای بلند شدن، پرواز و فرود به تنهایی طراحی شده است. کنترل کننده های ماموریت، هر پرواز را برنامه ریزی می کنند و سپس باید منتظر تأیید داده ها باشند تا مطمئن شوند که نبوغ به سلامت فرود آمده است. دوربین های داخلی، تصاویری را می گیرند که برای کمک کردن به تعیین مراحل بعدی ماموریت نبوغ و استقامت استفاده می شوند.
دوربین رنگی نبوغ که دارای وضوح بالایی است، ۲۲ درجه زیر افق زاویه دارد. بنابراین، تصاویری که از بالگرد ۱.۸ کیلوگرمی به ناسا ارسال شده اند، در درجه نخست روی زمین مریخ متمرکز شده اند و بدنبال خاصیت های زمین شناسی جالب و موانع احتمالی پیش رو هستند.
در هر حال، گاهی اوقات قسمتی از آسمان مریخ در یکی از تصاویر نبوغ ظاهر می شود و چشم انداز جدیدی را از سیاره سرخ به ما می دهد. این بالگرد در چهل و پنجمین پرواز خود چنین تصویری را گرفت اما یک سوژه نادرتر در این قاب قرار دارد و آن سوژه خورشید است. این عکس، خورشید را نشان میدهد که کمی بالای نوک تپه ها در دوردست قرار دارد. پرتوهایی که در سراسر عکس می درخشند، به روشن کردن منظره ای از شن ها و سنگ ها در دهانه جیزرو کمک می کنند و تقریباً به عکسی شباهت دارند که می توانید از یک بیابان روی زمین بگیرید. زیبایی در این عکس نهفته است.
این شباهت های درک شده، پایه و اساس چرایی کشف فضا را در وهله اول شکل می دهند. اینکه یک عکس از غروب خورشید در سیاره ای دیگر می تواند ما را تا اندازه زیادی به یاد خودمان بیاندازد، حاشیه ناچیز بین زمین حیاتی ما و سایر سیاراتی را که به دور خورشید و فراتر از آن می چرخند، برجسته می کند. این نماد ماهیت جستجوی زندگی باستانی مریخ توسط مریخ نورد استقامت است و این پرسش را مطرح می کند که غروب خورشید در سیارات دیگر ممکنست چگونه به نظر برسد و آیا بشریت نیز روزی شاهد آن خواهد بود یا خیر.1401/12/20
12:28:22
0.0 / 5
212
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سی دس دریا