سی دی دریا
در مراسم تقدیر از شركت های برتر صادراتی مطرح شد

برند ملی در حوزه محصولات با فناوری پیشرفته تقویت می شود

برند ملی در حوزه محصولات با فناوری پیشرفته تقویت می شود

به گزارش سی دی دریا، رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در گردهمایی باشگاه شرکتهای صادراتی دانش بنیان با بیان اینکه برند ملی در حوزه محصولات با فناوری پیشرفته تقویت می شود، اظهار داشت: هدف اصلی باشگاه شرکتهای صادراتی دانش بنیان تقویت برند ملی ایران در حوزه محصولات های تک است و این مهم یکی از دستاوردهایی است که می توانیم در آینده و در کنار هم جشن بگیریم.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، گردهمایی باشگاه شرکتهای صادراتی دانش بنیان با حضور بیشتر از ۳۰۰ شرکت دانش بنیان برتر صادراتی برگزار شد و در این رویداد از شرکتهای ۵ ستاره، ۴ ستاره و ۲۰ شرکت که در سال ۱۴۰۰ جهش صادراتی داشته اند، تقدیر به عمل آمد. این شرکت ها با ارزیابی شاخصهای مختلف انتخاب شده اند که این شاخص ها در سه گروه «فنی»، «سازمانی» و «بازاری» دسته بندی می شوند.
امیرحسین میرآبادی، رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در این مراسم، یکی از اهداف برگزاری چنین رویدادی را ایجاد و تقویت نام ایران و محصولات ایرانی در جهان دانست و اظهار داشت: این کار می‎ تواند مسیر پیشرفت شرکت ها را در سطح بین المللی هموار کند. هدف اصلی باشگاه شرکتهای صادراتی دانش بنیان هم تقویت برند ملی ایران در حوزه محصولات های تک است. ایجاد و تقویت برند ملی یکی از دستاوردهایی است که می توانیم در آینده و در کنار هم جشن بگیریم.
وی ادامه داد: ایده تشکیل باشگاه صادرات در سال ۹۷ و ۹۸ شکل گرفت و این گردهمایی به پشتوانه حدود ۴ سال فعالیت بی وقفه باشگاه صادارت برگزار شده است. با تلاش دست اندرکاران باشگاه صادرات؛ تابحال ۱۳۰۰ شرکت ارزیابی فنی و ۹۴۸ شرکت به صورت کامل ارزیابی شده اند.
پیشتازی حوزه ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته در صادرات
به قول میرآبادی، بر این اساس حوزه ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته از لحاظ تعداد محصولات صادراتی، رتبه نخست را دارد. در واقع ارزیابی شرکت ها به روش های مختلفی انجام می شود؛ اما گفت وگوهای سالانه با شرکت ها برای دریافت داده های آنها همچنان در حال انجام می باشد.
وی با تکیه بر این که هم افزایی و بسیج همه امکانات نهادهای مختلف جهت کمک به شرکتهای دانش بنیان صادراتی یکی از اولویت های جدی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان است، اظهار داشت: در نهایت هدف همه ما ارتقای صادرات شرکت ها است. بر همین مبنا هم کمیته مشترکی با سازمان توسعه تجارت تشکیل شده که مشکلات شرکتهای عضو باشگاه را به صورت موردی بررسی و به رفع موانع پیش روی آنها اقدام می نماییم. این هموارسازی مسیر برای شرکت ها در باشگاه صادرات صورت می گیرد.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، باشگاه صادرات بعنوان نهاد غیردولتی با هدف ایجاد بستر گفتمان بین شرکتهای دانش بنیان تاسیس شده و به دنبال شناسایی و رتبه بندی شرکت ها، رشد شرکت ها، توسعه بازارهای صادراتی و هم افزایی نهادهای مؤثر در توسعه صادرات است. این مجموعه برای توسعه بازارهای صادراتی، فعالیتهای مختلفی را اولویت قرار داده است که از آن جمله میتوان به «ایجاد و ساماندهی دفاتر صادراتی»، «تشکیل کنسرسیوم»، «ایجاد برند مشترک»، «کمک به تأمین مالی شرکت ها در راه صادرات» و «توسعه بازار خدمات تخصصی برای شرکت ها» اشاره نمود.
این باشگاه برای ارزیابی شرکت ها در سه گروه یاد شده جزئیات و شاخصهای مختلفی را با عنایت به داده های نهادهای ذیربط و داده های ارسالی شرکت ها انجام می دهد. طبق این شاخص ها شرکت ها در ۵ گروه «شرکت های ۵ ستاره»، «شرکت های ۴ ستاره»، «شرکت های ۳ ستاره»، «شرکت های ۲ ستاره» و «شرکت های مستعد» طبقه بندی می شوند. فرایند ارزیابی و رتبه دهی همواره درحال بروزرسانی است و شرکت هایی که در حوزه صادرات محصولات دانش بنیان خود پیشرفت می‎ کنند، به گروههای بالاتر ارتقاء می یابند.
اهداف گردهمایی
این رویداد بزرگ ملی؛ آشنایی شرکت ها و ایجاد یک بستر تعامل بین آنها در چارچوب کمیته های مجزا را هدف قرار داده است. این کمیته ها که در آینده نزدیک تشکیل می شوند هرکدام در ارتباط با یک حوزه فناوری هستند. بدین سان شرکت ها می توانند در کنار هم چالش های پیش روی خویش را برطرف کنند. این هم افزایی به همراه کمک های نهادهای دولتی منجر به افزایش کمیت و کیفیت صادرات دانش بنیان می شود. تمام مراحل این فرایند در باشگاه صادرات صورت خواهد گرفت. از دیگر اهداف گردهمایی باشگاه صادرات میتوان به اعلام حمایت های خاص هریک از نهادهای در رابطه با صادرات دانش بنیان اشاره نمود.
منبع:

1401/12/14
12:40:34
0.0 / 5
391
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سی دس دریا