سی دی دریا
با كمك محقق ایرانی صورت گرفت

ابداع یک تکنولوژی جدید برای بهبود تشخیص و درمان سرطان

ابداع یک تکنولوژی جدید برای بهبود تشخیص و درمان سرطان

به گزارش سی دی دریا، محققان دانشگاه فناوری «سیدنی» دستگاه جدیدی ابداع نموده اند که می تواند سلول های سرطانی را از نمونه های خون شناسایی و آنالیز کند و پزشکان را قادر می سازد از جراحی های نمونه برداری تهاجمی اجتناب کنند و پیشرفت درمان را زیر نظر بگیرند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از نانو ورک، سرطان عامل اصلی بیماری و مرگ در استرالیا است و سالانه بیشتر از ۱۵۰ هزار استرالیایی مبتلا به این بیماری تشخیص داده می شوند. افراد مشکوک به سرطان، بخصوص در اندام هایی مانند کبد، روده بزرگ یا کلیه، اغلب برای تشخیص قطعی احتیاج به جراحی دارند.
پروفسور مجید وارکیانی(Majid Warkiani) از دانشکده مهندسی زیست پزشکی دانشگاه فناوری سیدنی اظهار داشت که انجام بیوپسی(نمونه برداری موضعی) می تواند سبب ناراحتی بیماران و همینطور افزایش ریسک عوارض ناشی از جراحی و ایجاد هزینه های بالاتر شود، اما تشخیص دقیق سرطان برای عرضه درمان موثر حیاتی می باشد.
مدیریت سرطان با ارزیابی سلول های تومور در نمونه های خون از برداشتن نمونه از بافت خیلی کم تهاجمی تر است. این کار به پزشکان اجازه می دهد تا مکرر آزمایش انجام دهند و پاسخ بیمار به درمان را نظارت کنند.
دستگاه «Static Droplet Microfluidic» می تواند به سرعت سلول های توموری که جدا شده و در خون در گردشند را تشخیص دهد.
این دستگاه از یک نشانه متابولیک منحصر به فرد سرطان برای تشخیص سلول های تومور از سلول های خونی طبیعی استفاده می نماید.
در دهه ۱۹۲۰، اتو واربورگ(Otto Warburg) کشف کرد که سلول های سرطانی مقدار زیادی گلوکز مصرف می کنند و ازاین رو لاکتات بیشتری تولید می کنند. پروفسور وارکیانی اظهار داشت: دستگاه ما بر افزایش لاکتات در سلول های واحد با استفاده از رنگ های فلورسنت حساس به pH که اسیدی شدن اطراف سلول ها را تشخیص می دهند، نظارت می کند.
یک سلول تومور می تواند در میان میلیاردها سلول خونی تنها در یک میلی لیتر خون وجود داشته باشد که این یافتن آنرا بسیار دشوار می کند. این فناوری تشخیصی جدید دارای ۳۸ هزار و ۴۰۰ محفظه است که قادر به جداسازی و طبقه بندی تعداد سلول های تومور فعال متابولیک است.
هنگامی که سلول های تومور با دستگاه شناسایی می شوند، می توانند تحت آنالیز ژنتیکی و مولکولی قرار بگیرند که می تواند به تشخیص سرطان کمک نماید و برنامه های درمانی شخصی سازی شده عرضه نماید.
سلول های در گردش تومور هم پیش ساز متاستاز هستند. متاستاز فرآیندی است که طی آن سرطان به اندام های دور مهاجرت می کند و عامل ۹۰ درصد از مرگ و میرهای ناشی از سرطان است. مطالعه این سلول ها امکان دارد درکی در مورد بیولوژی متاستاز سرطان عرضه نماید که می تواند نویدبخش توسعه‌ی درمان های جدید باشد.
فناوری های بیوپسی موجود زمان بر، پرهزینه و متکی به اپراتورهای ماهر هستند و این کاربرد آنها را در محیط های بالینی محدود می کند.
این تکنولوژی جدید برای ادغام در لابراتوار های تحقیقاتی و بالینی بدون تکیه بر تجهیزات پیشرفته و اپراتورهای آموزش دیده طراحی شده است. این امر پزشکان را قادر می سازد تا بیماران سرطانی را به روشی عملی و مقرون به صرفه تشخیص داده و تحت نظر داشته باشند.
نتایج این مطالعه اخیرا در مجله علمی Biosensors and Bioelectronics انتشار یافته است.
منبع:

1401/12/09
12:42:18
0.0 / 5
407
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سی دس دریا