سی دی دریا

ادای احترام آخرین بازمانده آپولو ۱۱ به مأموریت آرتمیس ناسا

ادای احترام آخرین بازمانده آپولو ۱۱ به مأموریت آرتمیس ناسا

به گزارش سی دی دریا، باز آلدرین فضانورد مأموریت آپولو ۱۱ به برنامه سفر به ماه آرتمیس ناسا ادای احترام کرد.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، باز آلدرین بعنوان دومین فردی که قدم روی ماه گذاشت، به افرادی که «مشعل کاوش در اعماق فضا» را حمل می کنند ادای احترام کرد.
او بی صبرانه منتظر است تا فضانوردان جدید را دنبال کند.
باز آلدرین، یکی از فضانوردان مأموریت آپولو ۱۱ در سال ۱۹۶۹، در روز پنجشنبه(۲۳ فوریه) اظهار داشت که از دیدن فرود باردیگر افراد ناسا روی ماه در سال ۲۰۲۵ با برنامه آرتمیس هیجان زده است.
یک ویدیوی از پیش ضبط شده به صورت پخش شده زنده از آلدرین، ۹۳ ساله، در جلسه گروه مشاوره کاربران شورای ملی فضا(NSpC) در واشنگتن دی سی در روز پنجشنبه (۲۳ فوریه) پخش گردید. کامالا هریس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده، این شورا را رهبری می کند. نقش گروه مشاوره کاربران اینست که فضایی را برای صنعت، سازمان های غیرانتفاعی و سایر بخشها فراهم نمایند تا در مورد سیاست فضایی راهنمایی هایی عرضه کنند.
آلدرین اظهار داشت: ما به مردان و زنان جوان، فضانوردان، دانشمندان و متخصصانی که حالا مشعل اکتشافات اعماق فضا را در دست می گیرند درود می فرستیم. او افزود که تمام رویدادهای پرتاب آزمایشی بی سرنشین آرتمیس ۱ را که در آن یک فضاپیمای اوریون در اواخر سال ۲۰۲۲ به اطراف ماه رفت را دنبال کرده است.
آلدرین ضمن اشاره به وقایع پیرامون مأموریت آپولو ۱۱ که در تاریخ ۱۶ ژوئیه آغاز و در تاریخ ۲۴ ژوئیه سال ۱۹۶۹ به پایان رسید، اظهار داشت که او از امتیاز فوق العاده ای برخوردار می باشد که در یکی از درام های حماسی عصر ما ایفای نقش کرده است: مسابقه رفت و برگشت آمریکا به ماه.
در آن زمان، فضا بعنوان مکانی برای اثبات فناوری با پتانسیل نظامی در نظر گرفته می شد. هم ایالات متحده آمریکا و هم اتحاد جماهیر شوروی مأموریت هایی انجام دادند تا نشان دهند که انسان می تواند از فضا برای اکتشاف، رصد زمین و علم هم استفاده نماید.
عنصری از اعتبار بین المللی هم در این میان دخیل بود. بعضی از ناظران فعالیتهای دو کشور را بعنوان یک «مسابقه فضایی» توصیف می کنند، هرچند زمان هایی وجود داشت که آمریکا و شوروی انجام مأموریت های مشترک را در دهه ۱۹۶۰ بررسی می کردند.
روسیه حالا در ایستگاه فضایی بین المللی با ناسا شریک است. اما اغلب همکاریهای دیگر آن یک سال پیش، با آغاز جنگ اکراین در روز ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ از بین رفت.
آلدرین تصریح کرد که هدف خدمه او برداشتن نخستین گام برای رساندن مردم تمامی ملت ها به ماه بود که هدف مأموریت آرتمیس هم هست. او اذعان کرد: ما پرچم آمریکا را روی ماه گذاشتیم کاری که همه خدمه ی آپولو انجام دادند. اما ما این کار را نکردیم تا بعنوان آمریکایی های آرمان گرا ادعای امپراتوری ماه را داشته باشیم بلکه ما با صلح برای همه ی بشریت آمده ایم.
تابحال هیچ سرنشینی برای مأموریت های آتی آرتمیس معرفی نشده است، اما خبرهایی باید بزودی منتشر شود.
خدمه مأموریت آرتمیس ۲ که مقرر است در سال ۲۰۲۴ سفری به دور ماه داشته باشد در بهار سالجاری معرفی خواهند شد. در این سفر یک کانادایی، به لطف همکاری بازوی رباتیک کانادارم ۳(Canadarm۳) این کشور با ایستگاه فضایی برنامه ریزی شده ناسا به نام دروازه ماه، در این مأموریت حضور خواهد داشت. مأموریت آرتمیس ۳ مقرر است در سال ۲۰۲۵ روی سطح ماه فرود بیاید.
آلدرین تنها بازمانده از خدمه ی مأموریت آپولو ۱۱ است. نیل آرمسترانگ، فرمانده و نخستین کسی که قدم روی ماه گذاشت در سال ۲۰۱۲ در سن ۸۲ سالگی و خلبان مایکل کالینز از این مأموریت در سال ۲۰۲۱ در سن ۹۰ سالگی درگذشتند.
آپولو ۱۱ دومین سفر فضایی آلدرین بود. نخستین مأموریت او سفر «Gemini ۱۲» به مدار زمین در سال ۱۹۶۶ بود که طی آن سه پیاده روی فضایی کوتاه انجام داد.
منبع:

1401/12/07
12:45:58
0.0 / 5
434
تگهای خبر: فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا