سی دی دریا

کاهش 58 درصدی دانش آموختگان رشته های زمین شناسی و معدن طی 10 سال

کاهش 58 درصدی دانش آموختگان رشته های زمین شناسی و معدن طی 10 سال

سی دی دریا: مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی از کاهش 54 درصدی تعداد دانش آموختگان رشته های زمین شناسی و معدن در 10 سال اخیر آگاهی داد.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، رضا جدیدی امروز در چهل ویکمین گردهمایی ملی علوم زمین، وظیفه سازمان زمین شناسی را وظیفه حاکمیتی دانست که با اهمیت ترین ماموریت آن شناسایی منابع معدنی با هدف ایجاد ارزش افزوده و تولید ثروت ملی و شناسایی و پایش مخاطرات با هدف جلوگیری از زیان های اجتماعی و هدر رفت ثروت ملی نام برد.
وی با انتقاد نسبت به قیاس سازمان زمین شناسی با بنگاه های اقتصادی، افزود: سازمان های زمین شناسی در کل دنیا سازمان هایی هستند که برای کشور فعالیت می نمایند نه برای یک بنگاه خاص.
جدیدی با اعلان اینکه سازمان زمین شناسی در زمینه کارهای دانش محور به همکاری با شرکت های بخش خصوصی نیاز دارد، افزود: بحران تامین ماده اولیه را برای صنایع طی دهه آینده خواهیم داشت، چونکه سیاست های ما در بخش اکتشاف، همگرا نبوده و بدین جهت منجر به کشف ذخیره جهانی در کلاس جهانی نشده است.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی با اشاره به طرح تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی کشور، اضافه کرد: یکی از اهداف ما از این طرح که سابقه اجرای آن از یک سال و نیم گذشته است، نهادسازی بوده است.
وی یکی از چالش های حوزه اکتشاف را نیروی انسانی نام برد و تصریح کرد: وقتی از این صحبت می شود که نیاز به یک سازمان زمین شناسی قدرتمند داریم، صحبت از نهادی می شود که ارتباط خوبی با متخصصان و دانشگاهیان با اطلاعات پایه خوب داشته باشد که دراین زمینه مشکلاتی داریم.
جدیدی در این زمینه توضیح داد: در سالهای قبل باتوجه به شعارهای دولت در حوزه کوچک سازی دولت، پارادایم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی عنوان شد، ولی امروزه شاهدیم که در شرکت های بخش خصوصی مهندسی مشاور، تعطیلی این شرکتها و رهاسازی آنها اتفاق افتاده است.
به گفته ی ایشان، خیلی از کارهای شرکت های مهندسی مشاور به سمت کارهای اقتصادی بخش معدن سوق یافته است. علاوه بر آن بازنشستگی نیروهای انسانی و عدم جذب را داشته ایم.
وی، عدم برنامه ریزی نظام های برنامه ریزی کشور را از دیگر چالش های سازمان زمین شناسی در زمینه نیروی انسانی ذکر کرد و اظهار داشت: در نتیجه، یک بازار کار بزرگ در حوزه اکتشاف و زمین شناسی را از دست داده ایم و این چالش سبب ناکارآمدی حاکمیت در زمینه زمین شناسی و اکتشاف شده است.
جدیدی با تأکید بر این که بر این اساس ۵۴ درصد کاهش دانش آموخته در ۱۰ سال اخیر را در حدود ۴۸۰۰ کد رشته زمین شناسی ومعدن این حوزه شاهد بودیم، تصریح کرد: در زمینه شرکت مهندسین مشاور آمار خوبی نداریم و نمی توانیم برون سپاری را اجرائی نماییم.
منبع:

1401/12/03
08:04:34
0.0 / 5
400
تگهای خبر: فناوری , گردهمایی , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا