سی دی دریا

ارتقای عملکرد توربین ها با فیلترهای نانویی پژوهشگران کشور

ارتقای عملکرد توربین ها با فیلترهای نانویی پژوهشگران کشور

سی دی دریا: فیلترهای سلولزی عمقی با تصفیه و بهبود حذف وارنیش روغن دستاورد یکی از شرکت های دانش بنیان است که کاربرد آن سبب ارتقای عملکرد توربین های صنعتی می شود.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، روغن توربین یک روانکار گردشی است که وظایفی همچون روانکاری یاتاقان، چرخ دنده ها و کوپلینگ ها، انتقال حرارت و خنک کاری در یاتاقان ها، بهبود عملکرد هیدرولیکی و محافظت در مقابل زنگ زدگی و سایش را بر عهده دارد.
فیلتر سلولزی عمقی تصفیه روغن توربین یکی از محصولات دانش بنیانی است که با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری تولید شده که در حذف وارنیش از روغن های روانکار توربین، روغن های هیدرولیک، روغن های دنده و روغن های ترانسفورماتور کاربرد دارد.
فیلترهای سلولزی عمقی همچون فیلترهای مرسوم در تصفیه روغن توربین هستند که وجود نانوالیاف در این فیلترها سبب بهبود بازده حذف وارنیش از روغن می شود. با توجه به این که فیلترهای موجود از کاغذ تولید شده اند، فیلتر سلولزی در مصرف کاغذ نیز صرفه جویی می کند.
خواص فیزیکی و شیمیایی مهمی که روغن توربین باید داشته باشد، عبارتند از «ممانعت از اکسیداسیون و خوردگی»، «جداپذیری از آب و هوا» و «عدم کف کردن».
یکی از محصولات مضری که از تخریب روغن ناشی می شود، وارنیش است. وارنیش از ذرات نامحلول و گاهی محلول ارگانیک مانند اکسیدهای چسبناک و مواد کربن دار موجود در روغن ایجاد می شود. در اثر کاهش دمای روغن به کمتر از ۵۰ درجه سانتی گراد و همین طور متراکم شدن این ذرات محلول و نامحلول، رسوبات قهوه ای رنگ که سخت و نازک هستند، تشکیل می شود که وارنیش نام دارد.
برخی از سطوح مستعد وارنیش هستند مثل سطوح سرد، سطوح با لقی کم و جایی که فلوی روغن کم است. وجود وارنیش در روغن سبب گرفتگی فیلتر، آلودگی روغن نو، انتقال حرارت ضعیف در کولر روغن، افزایش دمای یاتاقان های توربین و مقاومت در مقابل سیلان روغن برگشتی و نشت روغن می شود.
به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، فیلترها به دو صورت عمقی و سطحی موجود هستند. فیلترهای سلولزی عمقی همچون فیلترهای مرسوم در تصفیه روغن توربین هستند که وجود نانوالیاف در این فیلترها سبب بهبود بازده حذف وارنیش از روغن می شود. با توجه به این که فیلترهای موجود از کاغذ تولید شده، فیلتر سلولزی در مصرف کاغذ نیز صرفه جویی می کند.
«قابلیت افت فشار نزدیک به فیلترهای کاغذی»، «قابلیت جذب ۱۵۰۰ گرم ذرات در ساندویچ ۱۰ عددی»، «کاهش هزینه مصرف‎ کننده حداقل به میزان ۱۰ برابر»، «جذب آب، وارنیش و ترکیبات حاصل از اکسیداسیون روغن»، «قابلیت تولید سفارشی برمبنای افت فشار و دقت فیلتراسیون مورد نیاز مشتری» و «مقاومت شیمیایی در مقابل حلال‎ های آلی، اسید و بازهای ضعیف» همچون خاصیت های اصلی این محصول فناورانه است.
منبع:

1401/12/02
08:56:55
0.0 / 5
405
تگهای خبر: فناوری , مشتری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سی دس دریا