سی دی دریا

دیدار مسئولان ISC و دانشگاه استانبول برای بسط تعاملات علمی، پژوهشی، فناوری و نوآوری

دیدار مسئولان ISC و دانشگاه استانبول برای بسط تعاملات علمی، پژوهشی، فناوری و نوآوری

سی دی دریا: مسئولان مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) و دانشگاه استانبول ترکیه با هدف گسترش تعاملات علمی، پژوهشی، فناوری و نوآوری با دانشگاه های مطرح جهان اسلام دیدار کردند.به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، هیئت مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) با حضور سیداحمد فاضل زاده رییس ISC و دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی مدیر اداره همکاریهای علمی بین المللی، در محل سالن تشریفات دانشگاه استانبول با پروفسور محمود آک، رئیس، مدیران و اعضای هیئت رئیسه این دانشگاه دیدار کردند.

این جلسه برمبنای برنامه ریزی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) برای بسط تعاملات علمی، پژوهشی، فناوری و نوآوری با دانشگاه های مطرح جهان اسلام به انجام رسید.

در این جلسه ابتدا محمود آک، رییس دانشگاه استانبول، به میهمانان خیرمقدم گفت. فاضل زاده نیز ابتدا وقوع زلزله مهیب در ترکیه را که به تلفات جانی و خسارات مالی بسیار منجر گردید، به دولت و ملت ترکیه تسلیت گفت.

وی همین طور ضمن ابراز خرسندی از فرصت بدست آمده، اظهار امیدواری کرد که جلسه حاضر بتواند در آینده نزدیک به تعاملات مختلف علمی منجر شود.

در ادامه، رییس دانشگاه استانبول به ارائه گزارشی از فعالیت ها و اولویت های این دانشگاه پرداخت و اشاره کرد: دانشگاه استانبول دارای قدمتی بسیار طولانی است که تأسیس آن به سال ۱۴۵۳ میلادی برمی گردد. این دانشگاه جامع یکی از دانشگاه های مطرح و تراز اول کشور ترکیه بوده و هم اکنون ۱۵ دانشکده، ۴ مدرسه عالی، ۱۴ انستیتو و ۱۴ مرکز تحقیقاتی است. این دانشگاه حدود ۷۰ هزار دانشجو و حدود ۴۵۰۰ عضو هیئت علمی دارد که در بخش های مختلف درحال فعالیت هستند.

وی درباب اولویت های کاری دانشگاه استانبول، اظهار داشت: تمرکز اصلی ما بر روی پروسه بین المللی سازی دانشگاه است. هم اکنون بیش از ۸ هزار دانشجوی خارجی در این دانشگاه تحصیل می کنند. همچنین، این دانشگاه تنها دانشگاه ترکیه است که دارای مرکز نشر بین المللی است. حاصل کار دانشکده های مختلف تا حالا انتشار ۶۲ نشریه علمی بوده است و سیاست دسترسی آزاد به محتوای نشریات در این دانشگاه با جدیت دنبال می شود. علاوه بر این، برای انتشار مقاله در این نشریات قوانین سخت گیرانه ای داریم که تمرکز آن بر روی تقویت همکاری نویسندگان دانشگاه با نویسندگان خارجی و همین طور محدود کردن حجم حضور نویسندگان داخل دانشگاه در مقالات هر شماره از نشریه است، به شکلی که حداقل ۷۰ درصد از نویسندگان هر شماره باید خارج از دانشگاه باشد.

آک افزود: ۲۳ و ۱۴ مورد از این نشریات به ترتیب در WoS و اسکوپوس نمایه می شوند و برای ورود باقی نشریات به این دو نمایه نیز هدف گذاری کرده ایم.

وی همین طور اشاره کرد: در دانشگاه استانبول رشته زبان و ادب فارسی نیز وجود دارد و تعدادی از اعضاء هیئت علمی ما نیز از کشور جمهوری اسلامی ایران هستند.

فاضل زاده، رییس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) نیز ضمن تمجید از کارهای انجام شده در دانشگاه استانبول، به معرفی خدمات، پایگاه ها و سامانه های ISC پرداخت و اظهار داشت: خوشبختانه خیلی از این خدمات و سامانه ها توسط دانشگاه استانبول قابل استفاده می باشد. برای نمونه، به سبب وجود رشته زبان و ادبیات فارسی و نیز پژوهشگران و دانشجویان ایرانی و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی از سایر کشورها، آمادگی داریم تا اتصال IP-Based به منابع اطلاعات علمی تمام متن فارسی خود شامل مقالات نشریات، مقالات کنفرانس ها و... را بعد از دریافت درخواست شما برقرار نماییم تا علاقه مندان به زبان فارسی بتوانند در محل دانشگاه استانبول به این اطلاعات علمی تمام متن دسترسی داشته باشند.

رئیس ISC افزود: در نظام رتبه بندی جهانی ISC-۲۰۲۱ دانشگاه استانبول در جایگاه ۵۰۱ تا ۶۰۰ قرار گرفته، ضمن آنکه این دانشگاه در کشور ترکیه به همراه دانشگاه آنکارا و دانشگاه حاجی تپه در جایگاه اول قرار دارد.

وی اشاره کرد: ISC برمبنای وظایف ترسیم شده خود نسبت به برگزاری کارگاه های آموزشی ارتقاء اثربخشی علم، رتبه بندی دانشگاه ها، آشنایی با خدمات ISC و نیز ارتقاء جایگاه نشریات اقدام می کند و برای برگزاری این کارگاه ها برای مخاطبان دانشگاه استانبول آمادگی کامل وجود دارد.

فاضل زاده اضافه کرد: با توجه به این که اولویت دانشگاه استانبول را بین المللی سازی و نمایه شدن نشریات در نظام های بین المللی اعلام کردید، برای نمایه سازی نشریات این دانشگاه در ISC نیز آمادگی وجود دارد و می توانیم مجلاتی را که معیارهای لازم را کسب کرده اند، در مرحله اول در سامانه نشریات علمی ISC وارد نماییم و در مورد سایر نشریات نیز می توانیم بعد از انجام راهنمایی های لازم و رصد اصلاحات انجام شده، زمینه ورود آنها را به سامانه ISC فراهم آوریم.

رئیس ISC اظهار داشت: برای مبادله منابع کتابخانه ای و راه اندازی نظام امانت بین کتابخانه ای نیز آمادگی وجود دارد، ضمن آنکه به سبب وجود گروههای پژوهشی مختلف، امکان همکاری بین اعضاء هیئت علمی در گروههای مختلف در قالب کارهای مشترک و طرح ها و دوره های آموزشی نیز وجود خواهد داشت.

فاضل زاده اظهار داشت: در امتداد توسعه و گسترش همکاری در زمینه اقتصاد دانش بنیان، نظام ایده ها و نیازها را بصورت آزمایشی برای جمهوری اسلامی ایران انجام داده ایم که در دیدار ما با دبیرکل دی-هشت و پیرو استقبال ایشان، قرار شد این سامانه برای منطقه کشورهای دی-هشت نیز در قالب یک طرح پژوهشی به انجام برسد. در این نظام، بین ایده و نیاز و همین طور پژوهشگران، صنایع، پارک ها و دانشگاه ها ارتباط مؤثر و بهینه ایجاد می شود.

وی در آخر ضمن دعوت از رییس دانشگاه استانبول برای سفر به شیراز و بازدید از ISC اظهار امیدواری کرد: موارد مطرح شده در قالب تفاهم نامه همکاری تنظیم شود و در جریان بازدید ایشان از شیراز به امضاء دو طرف برسد.

بنابر اعلام اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)؛ در آخر آک نیز ضمن استقبال از دعوت انجام شده، اشاره کرد: خیلی از مواردی که مطرح شده، مورد درخواست ما نیز هست و برای بهره مندی از منابع اطلاعات علمی فارسی ISC و نیز نمایه شدن نشریات خود در ISC با اولویت پیگیری خواهیم کرد.

منبع:

1401/11/30
10:39:17
0.0 / 5
382
تگهای خبر: آموزش , خدمات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا