سی دی دریا

آزمایش موفق یک قرص ضدباروری مردانه روی موش ها

آزمایش موفق یک قرص ضدباروری مردانه روی موش ها

سی دی دریا: بنظر می رسد یک قرص ضد باروری جدید مردانه در کوتاه مدت بسیار موثر است و بار مصرف داروهای ضد حاملگی را از دوش زنان برمی دارد.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، روش های پیش گیری از حاملگی مردانه بطور سنتی به استفاده از کاندوم یا عمل وازکتومی محدود می شوند که به دلیلهای زیادی راهکارهای ایده آلی نیستند.
حالا دانشمندان یک روش جدید امیدوارکننده را معرفی کرده اند که به شکل قرصی است که می توان آنرا درست پیش از برقراری رابطه مصرف کرد و باروری را به مدت ۲۴ ساعت تا حد زیادی می کاهد.
چندین دهه است که زنان با مصرف قرص ها و داروهای ضد بارداری، مسئولیت این امر را به دوش می کشند که عواقب مختلفی نیز برای آنها دارد، اما مردان به زحمتی نمی افتند.
حالا بنظر می رسد داروی جدیدی که توسط دانشمندان Weill Cornell Medicine تولید شده است، تمام این مشکلات را برطرف می کند.
این دارو با هدف قرار دادن پروتئینی به نام آدنیلیل سیکلاز محلول(sAC) که برای عملکرد اسپرم حیاتی می باشد، کار می کند. این موجب می شود که دارو یک مهارکننده sAC باشد.
مطالعات قبلی نشان داده اند که موش ها و مردانی که بطور طبیعی فاقد ژن sAC هستند، نابارور هستند، اما در غیر این صورت سالم هستند. بدین سبب گروه تحقیقاتی آغاز به بررسی این کرد که آیا مسدود کردن آن به عنوان یک روش پیش گیری از حاملگی عمل می کند یا خیر.
در آزمایش هایی که انجام شد، دانشمندان به موش های نر یک دوز از یک مهارکننده sAC به نام TDI-۱۱۸۶۱ دادند و آنها را نزد ماده ها رها کردند و رابطه جنسی میان آنها برقرار شد، اما بعد از ۵۲ کوشش برای جفت گیری نیز حتی یک موش ماده حامله نشد. در مقابل، موش های نر گروه کنترل حدود یک سوم از موش های ماده را حامله کردند.
نکته مهم این است که پژوهشگران می گویند این دارو سریع عمل می کند و اسپرم موش ها را در عرض ۳۰ تا ۶۰ دقیقه فلج می کند و تا دو ساعت و نیم صد درصد موثر باقی می ماند. با گذشت سه ساعت، تعدادی از اسپرم ها آغاز به بازیابی تحرک خود کردند و بعد از ۲۴ ساعت موش ها اساساً به باروری کامل بازگشتند.
نتایج این آزمایش هنوز روی انسان تست نشده است.
گفتنی ست که این گروه پژوهشی بعد از تجویز و استفاده مداوم این داروها توسط موش ها به مدت شش هفته، هیچ اثر منفی و عوارض جانبی در آنها نیافت.
این میزان از سهولت استفاده و کاربرد و انعطاف پذیری، این قرص را به گزینه ای جذاب تر از سایر داروهای ضد حاملگی آزمایشی مردانه تبدیل می کند که با مصرف آنها ممکنست هفته ها بطول بیانجامد تا باروری کم شود یا اگر فردی بخواهد بعد از مصرف آنها برای فرزندآوری تلاش کند، باید اقدامات ثانویه انجام دهد. ضمن این که مصرف یک قرص نسبت به بطورمثال تزریق ژل به مجرای آلت، حالت تهاجمی بسیار کمتری دارد.
این پژوهش در مجله Nature Communications انتشار یافته است.
منبع:

1401/11/27
12:48:06
0.0 / 5
355
تگهای خبر: بازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سی دس دریا