سی دی دریا

گمانه زنی سی ان ان در مورد سرنشینان مأموریت آرتمیس 2 به ماه

گمانه زنی سی ان ان در مورد سرنشینان مأموریت آرتمیس 2 به ماه

به گزارش سی دی دریا، اخیرا زمزمه هایی در مورد فضانوردان حاضر در مأموریت چهار نفره ناسا به ماه شنیده می شود و برخی پیشبینی هایی در مورد مسافران مأموریت آرتمیس ۲ انجام داده اند اما ناسا هیچ یک را رد یا تایید نکرده است.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، اگرچه به صورت مکرر دو نام بعنوان نامزدهای برتر مأموریت چهارنفره آرتمیس ۲(Artemis ۲) ذکر می شود اما هیچ تایید رسمی دستکم تا اواخر بهار عرضه نخواهد شد.
ناسا بزودی نام فضانوردان نخستین مأموریت سرنشین دار خود به ماه از سال ۱۹۷۲ تابحال را اعلام خواهد نمود.
آرتمیس ۲ به دنبال مأموریت بدون سرنشین آرتمیس ۱ صورت می گیرد. آرتمیس ۱ که در روز ۱۶ نوامبر با موشک سامانه پرتاب فضایی پرتاب شد و در روز ۱۱ دسامبر در اقیانوس آرام به آب افتاد حامل سه مانکن بود.
فرایند انتخاب فضانوردان مخفیانه است، به صورتی که اغلب فضانوردان انتخاب شده حتی تا دهه ها بعد نمی دانند که چگونه برای مأموریت های خاص انتخاب شده اند. خدمه بر مبنای یک برنامه دقیق تعیین شده توسط آژانس های فضایی اعلام می شوند و درز اطلاعات غیر معمول است.
اخیرا سی ان ان با نزدیک به ده ها مقام و فضانورد فعلی و سابق ناسا صحبت کرده است که بعضی از آنها ناشناس باقی مانده اند. بر طبق این مصاحبه ها، این شبکه خبری چند پیشبینی در مورد این که چه کسانی برای این مأموریت انتخاب خواهند شد به اشتراک گذاشته است. رید وایزمن(Reid Wiseman) از ناسا و جرمی هانسن(Jeremy Hansen) از کانادا رایج ترین پیشبینی ها در بین مصاحبه شوندگان بوده اند و اسامی چندین فضانورد دیگر هم برده شده است. ناسا هیچ یک از پیشبینی های سی ان ان را تایید نکرد و اظهارنظر رسمی در ارتباط با گزارش سی ان ان هم منتشر نکرد.
آرتمیس ۲ یک مأموریت مشترک بین ناسا و آژانس فضایی کانادا(CSA) برای بازگرداندن فضانوردان به مدار ماه و بازگشت روی سطح قمر زمین در سال ۲۰۲۴ یا فراتر از آن خواهد بود.
این مأموریت اولین باری خواهد بود که فضانوردان از ماه دسامبر ۱۹۷۲ به ماه نزدیک می شوند. در آن سال آپولو ۱۷ یوجین سرنان(Eugene Cernan) و هریسون اشمیت (Harrison Schmitt) را به سطح ماه فرستاد و رونالد ایوانز(Ronald Evans) ماژول فرماندهی را در مدار هدایت کرد. مأموریت آرتمیس ۳ در سال ۲۰۲۵ صورت خواهد گرفت که طی آن بار دیگر فضانوردان روی سطح ماه قدم می گذارند.
سی ان ان پیش بینی نمود که وایزمن ۴۷ ساله بر مبنای رزومه اش که شامل خدمت بعنوان خلبان نیروی دریایی، خلبان آزمایشی و رئیس دفتر فضانوردی است، در خدمه آرتمیس ۲ حضور داشته باشد. وی در ماه نوامبر از سمت مدیریتی کناره گیری کرد و سی ان ان می گوید که این حرکت به این علت است که رئیس حائز شرایط پرواز در فضا نیست. وایزمن در سال ۲۰۰۹ به ناسا پیوست و از ماه مه تا نوامبر سال ۲۰۱۴ در ایستگاه فضایی بین المللی اقامت داشت. وی همینطور در سال ۲۰۱۶ مأموریت زیرآبی «NEEMO» را در فلوریدا فرماندهی کرد.
هانسن، هم ۴۷ ساله است. او خلبان جنگنده در نیروهای مسلح کانادا است که رزومه او شامل خدمت در فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی «NORAD» می شود. وی در سال ۲۰۰۹ به آژانس فضایی کانادا پیوست و تابحال به فضا پرواز نکرده است. کانادا تقریبا ۲.۵ درصد سهم در کنسرسیوم ایستگاه فضایی بین المللی دارد و تقریبا هر پنج یا شش سال یک مرتبه یک پرواز انجام می دهد.
با این وجود، این که چه کسانی چهار صندلی آرتمیس ۲ را اشغال خواهند کرد هنوز یک سوال بزرگ باقی مانده است. ناسا اعلام نموده است که مأموریت های آرتمیس در سال ۲۰۲۲ برای همه فضانوردان فعال امکان پذیر خواهد بود.
ناسا بارها گفته است که فضانوردان این مأموریت شامل زنان و افراد رنگین پوست می شود. این در شرایطی است که همه افرادی که در مأموریت آپولو شرکت داشتند مردان سفیدپوست بودند. سی ان ان گزارش می دهد که از ۴۱ فضانورد حائز شرایط ناسا یک سوم زن و ۱۲ نفر رنگین پوست هستند.
سی ان ان چند فضانورد کهنه کار را پیش بینی نمود که امکان دارد در مأموریت آرتمیس ۲ خدمت کنند، مانند ویکتور گلوور(Victor Glover) که یک فضانورد سیاهپوست است که در سال ۲۰۲۱ به ایستگاه فضایی بین المللی پرواز کرد، کریستینا کخ(Christina Koch) زنی که تقریبا یک سال در ایستگاه فضایی بین المللی خدمت کرده است و آن مک کلین (Anne McClain) فضانوردی که در سال ۲۰۱۸ به ایستگاه فضایی بین المللی رسید.
با این وجود هیچ یک از موارد پیشبینی شده قطعی نیستند و بیل نلسون(Bill Nelson)، مدیر اجرایی ناسا، در پاسخ به سی ان ان اظهار داشت که آنها قصد دارند هر چهار سرنشین را اواخر بهار سالجاری معرفی کنند.
منبع:

1401/11/13
17:33:34
0.0 / 5
409
تگهای خبر: شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا