سی دی دریا

سگ رباتیکی با سرعت 3 متر در ثانیه

سگ رباتیکی با سرعت 3 متر در ثانیه

سی دی دریا: یک سگ رباتیک به نام «رایبو»(RaiBo) قادر می باشد با سرعت سه متر در ثانیه حتی در زمینهای شنی بدود. متخصصان می گویند، هدف از توسعه این فناوری، گسترش دامنه کاربرد ربات های چهارپا برای خدمت به بشر است.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مؤسسه علوم و فناوری پیشرفته کره(KAIST) از توسعه «رایبو» آگاهی داده است، سگ رباتیک یا روبوداگی که می تواند حتی در زمینهای تغییر شکل پذیر مانند سواحل شنی نیز به خوبی راه برود.
برمبنای بیانیه مطبوعاتی انتشار یافته توسط این موسسه، یک گروه پژوهشی به رهبری پروفسور جمین هوانگبو(Jemin Hwangbo) از دپارتمان مهندسی مکانیک، این ربات چهارپا و فناوری کنترلی آنرا ساخته اند.
«سویونگ چوی»(Suyoung Choi) نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: این فناوری کنترل کننده را می توان بدون اطلاعات قبلی در مورد زمینی که ربات می خواهد روی آن راه برود یا بدود، مورد استفاده قرار داد، بدین سبب می توان آنرا در مطالعات مختلف روی راه رفتن ربات ها اعمال کرد.
وی ادامه داد: مشخص شده است که ارائه یک کنترل کننده مبتنی بر یادگیری با تجربه ی تماس نزدیک با زمینی که تغییر شکل می دهد، لازم است.
این گروه پژوهشی، سیستمی را برای این ربات چهارپا ایجاد کردند که نیرویی را که توسط ربات بر زمین تولید شده از مواد دانه ای مانند شن اعمال می شود، مدیریت کند.
آنها همین طور ساختاری برای یک شبکه عصبی مصنوعی ایجاد کردند که می تواند راه برود و در لحظه تصمیم بگیرد، در صورتیکه با انواع مختلف زمین ها، آن هم بدون هرگونه دانش قبلی سازگار است.


پژوهشگران می گویند هدف از توسعه این فناوری، توسعه یادگیری تقویتی و گسترش دامنه کاربرد ربات های چهارپا است.
یادگیری تقویتی یک تکنیک یادگیری هوش مصنوعی است که برای ساخت کامپیوتری استفاده می شود که اطلاعاتی را در مورد نتایج اقدامات مختلف در یک شرایط تصادفی جمع آوری می کند و از آن اطلاعات برای انجام یک کار استفاده می نماید.
رایبو هم که مجهز به هوش مصنوعی است، با شبکه عصبی آموزش دیده خود، توانایی خودرا برای کار در محیط های مختلف همچون توانایی حرکت سریع و راه رفتن و چرخش روی سطوح نرم مانند تشک بادی یا شن و ماسه بدون از دست دادن تعادل نشان داد.
باتوجه به حجم عظیمی از داده های مورد نیاز برای یادگیری تقویتی، جمع آوری داده ها بوسیله شبیه سازی هایی که شباهت زیادی به فرآیندهای فیزیکی در دنیای واقعی دارند، روندی معمول است.
پژوهشگران همین طور یک ساختار شبکه عصبی مصنوعی ایجاد کردند که از یک شبکه عصبی بازگشتی برای ارزیابی مجموعه داده های زمانی از سنسورهای ربات بمنظور پیش بینی ضمنی خواص زمین استفاده می نماید.
این کنترل کننده بر روی ربات RaiBo نصب گردید تا منجر به راه رفتن و دویدن سریع آن با سرعت ۳.۰۳ متر در ثانیه در یک ساحل شنی شود، در صورتیکه پاهای این ربات کاملاً مدفون در شن و ماسه بود.
بدین سبب رایبو بدون برنامه نویسی یا اصلاح بیشتر در الگوریتم کنترل قادر بود بطور پیوسته حتی زمانی که در سطوح ناهموارتری مانند چمنزار استفاده می شد، به خوبی حرکت نماید.
پیش بینی می شود که این روش شبیه سازی و یادگیری به توسعه ربات هایی کمک نماید که می توانند کارهای عملی خودرا در انواع زمین ها انجام دهند.
این پژوهش در مجله Science Robotics انتشار یافته است.
منبع:

1401/11/10
09:56:23
0.0 / 5
440
تگهای خبر: آموزش , شبكه , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
سی دس دریا