سی دی دریا

بررسی حرکات گربه برای درمان لطمه های نخاعی

بررسی حرکات گربه برای درمان لطمه های نخاعی

سی دی دریا: پژوهشگران موسسه فناوری جورجیا در مطالعه اخیرشان اظهار نمودند بررسی حرکات گربه ممکنست به آنها در اطلاع رسانی و درمان لطمه نخاعی کمک نماید.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، گربه ها همیشه روی پاهای خود فرود می آیند، اما چه چیزی آنها را اینقدر چابک می کند؟ حس منحصر به فرد تعادل آنها بیش از آنچه بنظر می رسد با انسان مشترک است. پژوهشگران موسسه فناوری جورجیا درحال مطالعه حرکت گربه ها هستند تا درک بهتری از نحوه عملکرد نخاع آنها برای مساعدت با انسان هایی که لطمه جزئی نخاع دارند به دست آورند چونکه افراد مبتلا به این مشکل نمی توانند درست راه بروند و تعادل خودرا حفظ کنند.
با بهره گیری از تلفیقی از مطالعات تجربی و مدلهای محاسباتی، پژوهشگران نشان دادند که بازخورد حسی جسمی یا سیگنال های عصبی از سنسورهای تخصصی در سراسر بدن گربه، به اطلاع رسانی نخاع در مورد حرکت ادامه دار کمک می نماید و چهار دست و پا را هماهنگ می کنند تا از افتادن گربه ها در هنگام برخورد با موانع، جلوگیری نمایند. مطالعات نشان می دهد که با آن سیگنال های حسی در رابطه با حرکت، حتی اگر اتصال بین نخاع و مغز تا حدی از بین رفته باشد، حیوان می تواند راه برود.
درک مکانیسم های این نوع کنترل تعادل، خصوصاً برای افراد مسن که اغلب مشکلات تعادلی دارند و می توانند در هنگام زمین خوردن به خود لطمه برسانند کمک کننده است. در نهایت، پژوهشگران امیدوارند که این بتواند درک جدیدی از نقش بازخورد حسی جسمی در کنترل تعادل بوجود آورد. همین طور این امر می تواند به پیشرفت در درمان لطمه نخاعی منجر شود برای اینکه مطالعات نشان می دهد که فعال شدن نورون های حسی جسمی می تواند عملکرد شبکه های عصبی نخاعی را در محل لطمه نخاعی بهبود بخشد.
پروفسور «بوریس پریلوتسکی» از دانشکده علوم زیستی موسسه فناوری جورجیا اظهار داشت: ما به درک مکانیسم هایی علاقمند شده ایم که امکان فعال سازی مجدد شبکه های لطمه دیده در نخاع را فراهم می آورد. ما از مطالعات قبلی می دانیم که بازخورد حسی جسمی از پاهای متحرک به فعال کردن شبکه های نخاعی که حرکت را کنترل می کنند، کمک می نماید و حرکت پایدار را ممکن می کند.


پژوهشگران موسسه فناوری جورجیا با پژوهشگران دانشگاه «شربروک» در کانادا و دانشگاه درکسل در فیلادلفیا همکاری کردند تا درک بهتری داشته باشد که چگونه سیگنال های نورون های حسی حرکات چهار پا را هماهنگ می کنند. لابراتوار شربروک به گربه ها آموزش داد تا با سرعتی مطابق با راه رفتن انسان روی تردمیل راه بروند و سپس از الکترودها برای تحریک عصب حسی آنها استفاده کردند.
پژوهشگران بر روی عصب حسی تمرکز کردند که حس لمس را از بالای پا به نخاع منتقل می کند. با تحریک الکتریکی این عصب، پژوهشگران برخورد با مانع را تقلید کردند و دیدند که چگونه گربه ها تلو تلو خوردند و در پاسخ حرکت خودرا اصلاح کردند.
پریلوتسکی اظهار داشت: برای حفظ تعادل، حیوان باید حرکت سه اندام دیگر را هماهنگ کند، در غیر این صورت سقوط می کند. ما دریافتیم که تحریک عصب در مرحله نوسان، مدت زمان مرحله ایستادن سایر اندام ها را بیشتر می کند و ثبات را بهبود می بخشد. در حقیقت، هنگامی که گربه در مرحله چرخش زمین می خورد، این حس موجب ایجاد رفلکس های نخاعی می شود که تضمین می نماید سه اندام دیگر روی زمین می مانند و گربه را صاف و متعادل نگه می دارند.
پریلوتسکی اظهار داشت: برای مساعدت با درمان هر بیماری، ما باید نحوه عملکرد سیستم درست را درک نماییم. این یکی از دلایلی بود که این مطالعه انجام شد، بدین سبب ما توانستیم بفهمیم که چگونه شبکه های نخاعی حرکات اندام را هماهنگ می کنند و یک مدل محاسباتی واقعی از کنترل حرکت ستون فقرات ایجاد می کنند. این به ما کمک می نماید تا بهتر بدانیم نخاع چگونه حرکت را کنترل می کند.
پژوهشگران یافته های خودرا در مجله« eNeuro »ارائه کردند.
منبع:

1401/10/22
14:27:04
0.0 / 5
366
تگهای خبر: آموزش , شبكه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سی دس دریا