سی دی دریا
با انعقاد تفاهم نامه ای محقق می شود

برآورد سطح زیرکشت ۳ محصول استراتژیک با فناوری فضایی

برآورد سطح زیرکشت ۳ محصول استراتژیک با فناوری فضایی

سی دی دریا: سی دی دریا: برآورد سطح زیرکشت محصولات راهبردی جو، گندم و برنج با بهره گیری از فناوری فضایی بر طبق تفاهم نامه وزارت ارتباطات با وزارت جهاد کشاورزی شروع شد.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، در امتداد اجرای تفاهم نامه بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت جهاد کشاورزی با عنوان "توسعه کشاورزی هوشمند با بهره بردن از تکنولوژی های جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات"، برآورد سطح زیرکشت محصولات راهبردی گندم-جو و برنج شروع شد.
اجرای این پروژه به مرکز تحقیقات پژوهشگاه فضایی ایران ابلاغ گردیده و در نظر است ضمن توانمندسازی و توسعه کارهای بخش خصوصی، از این ظرفیت برای انجام پروژه استفاده گردد. همین طور مقرر است در ضمن چهار سال با بهره گیری از روش های جدید و هوش مصنوعی و بهره مندی از ظرفیت دانشگاهیان و پژوهشگران، دقت و کارایی الگوریتم های مربوطه ارتقاء یابد.
طبق تفاهم نامه، در قالب این پروژه و در گام اول مقرر است که سطح زیرکشت گندم در ۶ استان قطب تولید گندم کشور شامل استانهای خوزستان، فارس، گلستان، کردستان، کرمانشاه و همدان که حدودا ۵۰ درصد میزان تولید این محصول را شامل می شود، با بهره گیری از فناوری فضایی برآورد شود.
در مورد محصول برنج نیز در گام اول، سطح زیرکشت این محصول در استانهای قطب (گیلان و مازندران) برآورد شده و در سالهای آتی نیز سایر استانهای تولیدکننده برنج نیز مشمول این طرح خواهد شد.
دکتر جلیلی، رییس مرکز تحقیقات پژوهشگاه فضایی ایران در این زمینه با اعلان اینکه اولویت اجرائی در این پروژه، بهره مندی از کسب وکارهای بومی هر استان است، اشاره کرد: هدف از انجام این تفاهم نامه بهره مندی از فناوری سنجش از دور بمنظور تامین امنیت غذایی و افزایش راندمان و تولید در زمینه کشاورزی است.
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان فضایی ایران، وی ادامه داد: همین طور آمار به دست آمده بوسیله این فناوری می تواند مبنایی برای خرید تضمینی این محصولات توسط دولت و یا برنامه ریزی برای صادرات/واردات این محصولات باشد.
طبق برنامه اجرائی این پروژه که به مرکز تحقیقات پژوهشگاه فضایی ایران ابلاغ گردیده، مقرر است در ضمن چهار سال با بهره گیری از روش های جدید و هوش مصنوعی و بهره مندی از ظرفیت دانشگاهیان و پژوهشگران، دقت و کارایی الگوریتم های مربوطه ارتقاء یابد.
منبع:

1401/10/21
08:28:26
0.0 / 5
414
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا