سی دی دریا

آینده استخراج از سیارک ها چگونه خواهد بود؟

آینده استخراج از سیارک ها چگونه خواهد بود؟

سی دی دریا: به گزارش سی دی دریا، خیلی از شرکت ها و استارت آپ های حوزه هوافضا، طرح هایی را برای استخراج مواد معدنی از سیارک ها و ماه در نظر دارند و معتقدند که آینده ای پر بار در انتظار این طرح ها است.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، طرح های امیدوارکننده استخراج از سیارک ها ادعا می کنند که میلیاردها یا تریلیون ها ماده معدنی در اعماق فضا درحال ظهور هستند که میتوان آنها را جمع آوری کرد.
چندین گروه معدن کاری فضایی که مشتاق حفاری در سیارک ها بوده اند، قبلا آمده و رفته اند. باآنکه دوره این گروه ها گذشته است اما یک مقدمه به حساب می آید. این دفعه، راهبردها گام به گام درحال عرضه شدن هستند.

منابع فعال کننده اکتشاف در فضا
«آنجل آبود مادرید»(Angel Abbud-Madrid)، مدیر مرکز منابع فضایی «مدرسه معادن کلرادو»(Colorado School of Mines) اظهار داشت: یک دهه پیش، مردم هیجان زده شدند اما موفقیتی به دست نیاوردند و برنامه های آنها که بسیار بلندپروازانه و دور از ذهن بود، تحقق نیافت. تعداد زیادی از کشورها هم به استخراج از فضا روی آوردند اما همه آنها به یک حقیقت حیاتی توجه کردند. حقیقت این بود که منابع، عاملی برای اکتشافات فضایی هستند.
آبود مادرید تصریح کرد که در این راستا، آب به هدف اصلی در هر جایی که می خواهیم برویم تبدیل گشته است. وی ادامه داد: استخراج فضایی به حدی رسیده است که ده ها شرکت نوپا حتی شرکتهای بزرگ تر، به جنبه هایی از آنچه «زنجیره ارزش منابع فضایی» می نامند، بپردازند.
در هر حال، پرسش هایی هم در این حوزه مطرح می شوند. چه کسی مقرر است داده های مورد نیاز برای یافتن منابع پرارزش در فضا را به دست آورد؟ چه کسی مواد موجود را شناسایی، حفاری، استخراج و خالص سازی می کند؟ چه کسی مقرر است حمل و نقل، برق و ارتباطات را تأمین کند؟ چه کسی مقرر است نه تنها به معدن بپردازد، بلکه از منابع برای ساختن سازه هایی برای اکتشاف فضایی استفاده کند؟

محدودیت اقتصادی
آبود مادرید اظهار داشت: هم اکنون، محدودیت اقتصادی وجود دارد و بنابراین است که سیارک ها رها شده اند اما طرح ها درحال بازگشت هستند. با این حال، باید محتاط بود چونکه باآنکه بعضی از شرکت ها شکست می خورند اما برخی از پرونده های تجاری بسته نمی شوند و به سطح معقول تری می رسند.
در هر حال، ابتدا باید منابع موجود شناسایی شوند. سپس، این پرسش پیش می آید که مشتری کیست. آبود مادرید اظهار داشت: این مورد مانند مساله مرغ و تخم مرغ است که به صورت دایره ای حرکت می کند.
این دیدگاه قانونی به استخراج منابع سیارکی، مسائل در ارتباط با مالکیت و ادعا را شامل می شود. آبود مادرید افزود: شما توافقی را می بینید که در آن، «پیمان ماورای جو»(Outer Space Treaty) لزوما مانع از استخراج منابع نمی گردد. این پیمان به شما اجازه نمی دهد که سیاره را در اختیار داشته باشید اما باید دید که از نظر قانونی، چگونه می توانید این کار را به صورت سازمان یافته، کارآمد و پایدار انجام دهید. این به دیپلماسی نیاز دارد.

آشنایی با سیارک ها
آشنایی با سیارک ها از نزدیک، طی چند سال قبل شتاب بیشتری یافته است. بعنوان مثال، اولین تلاش ناسا برای ملاقات با یک سیارک نزدیک زمین، پرتاب کاوشگر فضایی «نییر شومیکر»(NEAR Shoemaker) بود که در سال ۲۰۰۱ روی سیارک «اروس»(Eros) سقوط کرد. ژاپن با مأموریت خود معروف به «هایابوسا»(Hayabusa)، نمونه هایی از سنگ های فضایی را به دست آورده است. فضاپیمای «اُسیریس-رِکس»(OSIRIS-REx) ناسا هم اکنون بعد از مأموریت جمع آوری نمونه، لمس و حرکت در سیارک «بنو»(Bennu) در راه بازگشت به زمین است. در همین حال، کاوشگر «لوسی»(Lucy) این آژانس فضایی باید چندین سیارک «تروجان»(Trojan) را شناسایی کند. مأموریت فضاپیمای «سایکی»(Psyche) ناسا به یک سیارک فلزی منحصربه فرد هنوز قابل ارتقا است.
سپس، «آزمایش تغییر مسیر دوگانهٔ سیارک» یا «دارت»(DART) مطرح می شود که اولین نمایش فناوری دفاع سیاره ای در جهان به واسطه ضربه زدن و حرکت دادن یک سنگ فضایی است.
آبود مادرید اظهار داشت: همه این مأموریت ها بطور قطع به جمع آوری دانش در رابطه با سیارک ها کمک می کنند. مبحث چگونگی استخراج مواد از سیارک ها، چالش بعدی خواهد بود. درک سیارک ها یک نکته کلیدی است که ما در مرحله آشنایی با آنها هستیم.
مجموعه ای از تصاویر گرفته شده توسط فضاپیمای دارت هنگام برخورد با سیارک «دیمورفوس» در ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲


منبع:

1401/10/19
11:05:58
0.0 / 5
457
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سی دس دریا