سی دی دریا
تشكیل دومین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم

قدردانی رییسی از کوشش های انجام شده برای تدوین چشم انداز 10 ساله صنعت فضایی کشور

قدردانی رییسی از کوشش های انجام شده برای تدوین چشم انداز 10 ساله صنعت فضایی کشور

سی دی دریا: رییس جمهور با قدردانی از کوشش های انجام شده برای تدوین چشم انداز 10 ساله صنعت فضایی کشور، با اشاره به اهمیت اقتصادی و تجاری علوم و صنایع فضایی، بر هم افزایی ظرفیت های کشور در زمینه فضایی و همین طور استفاده از همه زمینه های مساعد به وجود آمده برای ارتقای صنعت فضایی کشور تاکید نمود.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رئیسی شامگاه چهارشنبه در دومین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم، با ابراز رضایت از پیشرفت های انجام شده در صنعت فضایی، توفیقات حاصل شده در این حوزه را شاهدی بر شکست تحریم ها و کوشش برای منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران و عقب نگه داشتن کشور از صنایع پیشرفته دنیا دانست.
رئیس جمهور در این نشست با قدردانی از کوشش های انجام شده برای تدوین چشم انداز ۱۰ ساله صنعت فضایی کشور، بر هم افزایی ظرفیت های کشور در زمینه فضایی و هم چنین استفاده از همه زمینه های مساعد به وجود آمده برای ارتقای صنعت فضایی کشور اصرار کرد.

رئیسی ضمن اشاره به مغلطه و فضاسازی دشمن برای محدود کردن دستاوردهای صنعت فضایی کشور به کاربردهای نظامی، صنعت فضایی را همچون صنایع پیشران دانست که با ارتقای صنایع و علوم و فنون رشته های دیگر افزایش قدرت کشور را سبب خواهد شد.
رئیس جمهور ضمن اشاره به اینکه ایران همچون معدود کشورهایی است که به فناوری پرتاب فضاپیما دست یافته است، اضافه کرد: با ادامه تلاش ها و دستیابی به توانمندی علمی استقرار ماهواره بومی در مدار ژئو، تهدیدها و تحریم های دشمنان در عرصه پخش شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای مقابل کشورمان بی اثر خواهد شد.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش دانشمندان این صنعت را سرمایه ای بزرگ برای کشور دانست و با تکیه بر ضرورت تامین نیازهای علمی و تحقیقاتی فعالان این صنعت، هزینه در عرصه علوم و صنایع فضایی را نوعی سرمایه گذاری پربازده برای کشور دانست و اظهار داشت: علوم و صنایع فضایی امروز یکی از عرصه های پررونق اقتصادی و تجاری در دنیاست و کارهای ما در این حوزه نیز باید معطوف به تجاری سازی این علوم و صنعت باشد.
به گزارش سی دی دریا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، در ابتدای این جلسه، دکتر حسن سالاریه رییس سازمان فضایی و دبیر شورای عالی فضایی گزارشی از روند اجرای مصوبات نخستین جلسه این شورا در دولت سیزدهم، ارائه و عملکرد ارگان های مختلف و در رابطه با بخش فضایی کشور از طرف اعضا مورد ارزیابی قرار گرفت.
در این جلسه هم چنین موضوعات مختلفی پیرامون صنعت فضایی به ویژه برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور مطرح و نهایتاً این برنامه راهبردی به تایید و تصویب شورای عالی فضایی رسید.
طبق این برنامه، جمهوری اسلامی ایران در ۱۰ سال آینده تبدیل به قطب منطقه ای در توسعه فناوری های فضایی و ارائه خدمات پرتاب های فضایی خواهد شد که این هدف گذاری، باید با تاکید بر توانمندی داخلی و دانش متخصصان کشورمان محقق شود.
یکی از با اهمیت ترین اهداف برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور، طرح ریزی و اجرای ماموریت های فضایی در امتداد بهره مندی شهروندان، کسب و کارها، دستگاه های اجرائی از فناوری های روز دنیا است که کمک شایان توجهی به تامین نیازمندی های عمومی مردم در زمینه های مختلف خواهدنمود.
توسعه زیرساخت های پرتاب و ایستگاه های زمینی، سرعت بخشیدن به روند طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی، پرتاب ماهواره های سنجشی با دقت یک متر و کمتر، حرکت در راه تعاملات بین المللی و اجرای پروژه های مشترک، اجرای طرح های اکتشافاتی با تمرکز بر توسعه زیرساخت ها، برنامه ریزی جهت رسیدن به پرتاب محموله هایی با وزن بالا و نظایر آن همچون دیگر سرفصل های برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور است.
اولین جلسه شورای عالی فضایی آذر ماه سال ۱۴۰۰ پس از ۱۱ سال تعطیلی این شورا، به ریاست آیت الله رئیسی برگزار شده بود.
منبع:

1401/10/15
20:25:52
0.0 / 5
353
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , شبكه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا