سی دی دریا
با تلاش فناوران كشور محقق شد؛

جلوگیری از خروج اطلاعات صنعتی و بیولوژیکی با ساخت دستگاه تصویربرداری سه بعدی

جلوگیری از خروج اطلاعات صنعتی و بیولوژیکی با ساخت دستگاه تصویربرداری سه بعدی

سی دی دریا: تا حالا برای آنالیز و تصویربرداری سه بعدی از سنگ نفت، نمونه ها به خارج ارسال می شدند که این امر علاوه بر خروج ارز سبب ارسال داده های مخازن نفت به سایر کشورها می شد؛ برای این منظور پژوهشگران یکی از شرکت های فناور نسبت به طراحی و تولید دستگاه تصویربرداری سه بعدی با کاربرد در نمونه های بیولوژیکی و صنعتی اقدام نمود و این در حالیست که این دستگاه به سبب تحریم ها به کشور وارد نمی شده است.


ندا محمودی، کارشناس ارشد فیزیک پزشکی بخش تحقیق و توسعه این شرکت فناور در گفت و گو با ایسنا، دستگاه طراحی شده در این شرکت را دستگاه تصویربرداری غیر مخرب پرتو ایکس دانست و اظهار داشت: این دستگاه بصورت سه بعدی تصویربرداری می کند.
وی با اعلان اینکه عملکرد دستگاه تصویربرداری سه بعدی همانند تصویربرداری به روش سی تی اسکن بالینی است، اظهار داشت: این دستگاه دارای منبع پرتو ایکس و آشکارساز و اساس فناوری آن برمبنای اشعه ایکس است. این دستگاه در دو نسخه کاربردهای تحقیقات پزشکی و صنعتی طراحی شده است.
محمودی اشاره کرد: نمونه NDT این دستگاه که بیشتر کاربردهای صنعتی دارد، برای تصویربرداری از قطعات الکترونیکی، مکانیکی و بیولوژیک کاربرد دارد.
این محقق با اشاره به مکانیزم عملکردی این دستگاه، توضیح داد: مکانیزم عملکردی دستگاه تصویربرداری غیر مخرب اشعه ایکس در زمینه صنعتی به این صورت است که جسم مورد نظر در این دستگاه چرخش دارد و تیوب و آشکارساز ثابت هستند و در این وضعیت دقت تصویربرداری بیشتر خواهد شد.
وی درباب نحوه عملکرد این دستگاه در نسخه پیش بالینی، اظهار داشت: از آنجا که در نسخه پیش بالینی موجود زنده مانند موش در آن قرار می گیرد، نمی توانیم وی را به حالت چرخشی در آن قرار دهیم؛ بدین جهت نمونه بیولوژیکی در این دستگاه ثابت است و آشکارساز در آن چرخش دارد.
بگفته محمودی، فناوری مورد استفاده در این دستگاه به این صورت است که منبع پرتو ایکس، به نمونه مورد نظر اشعه می تاباند که مقداری از این اشعه در جسم جذب می شود و قسمتی از آن به آشکارساز دستگاه می رسد و اشعه ای که به آشکار ساز می رسد، در حقیقت نقشه و تصویر جسم مورد نظر است که به آشکار ساز رسیده است.
وی اشاره کرد: در نهایت با اجرای یکسری پردازش های ریاضی، تصویر سه بعدی که بصورت مقطعی هستند، از جسم ارائه می دهد.
محمودی افزود: روش های درمانی جدید پیش از آنکه به فاز بالینی برسد، نیاز است تا تست های پیش بالینی آن اجرا شود که این تست ها در نسخه Invivo این دستگاه اجرائی می شود و برای کاربردهای صنعتی مانند آنالیز سنگ نفت و یا بردهای الکترونیکی، در نسخه صنعتی صورت خواهد گرفت.
بگفته وی این محصول مشابه خارجی دارد و به سبب اعمال تحریم ها مقابل کشور، این دستگاه به کشور وارد نمی شد و پژوهشگران مجبور بودند نمونه های خودرا برای تست به خارج از کشور ارسال نمایند و یا در تحقیقاتی که نیاز به استفاده از این دستگاه بود، رشدی نداشتیم.
این محقق تصریح کرد: ارسال نمونه ها به خارج علاوه بر خروج ارز از کشور سبب خروج اطلاعات می شد. نمونه آن حوزه مهندسی نفت می باشد که سنگ نفت نیاز به اسکن دارد و با ارسال نمونه های آن به خارج سبب ارسال اطلاعات درباب مخازن نفتی می شد؛ بدین جهت طراحی و ساخت این محصول سبب شد که این دستگاه خصوصاً در زمینه مهندسی نفت کاربردی شود.
محمودی با اعلان اینکه این محصول دارای تایید از سازمان انرژی اتمی است، اظهار داشت: نمونه خارجی 400 تا 600 هزار دلار به فروش می رسد، ولی دستگاه داخلی در حدود 200 هزار دلار ایجاد می شود.
وی با تأکید بر این که طراحی و ساخت این دستگاه برمبنای نیاز کشور بوده است، اظهار داشت: معاونت علمی ریاست جمهوری با احصاء این نیاز، فراخوانی را منتشر نمود و با اختصاص بودجه ای نسبت به طراحی این دستگاه اقدام کردیم.
منبع:

1401/10/14
14:12:56
0.0 / 5
454
تگهای خبر: دستگاه , فروش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا