سی دی دریا

تلسکوپی که می تواند از جیمز وب جلو بزند!

تلسکوپی که می تواند از جیمز وب جلو بزند!

سی دی دریا: ناسا درحال انجام دادن اصلاحاتی روی تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن است که در آینده پرتاب خواهد شد و شاید توانایی هایی فراتر از تلسکوپ فضایی جیمز وب داشته باشد.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از پاپیولار ساینس، یک تلسکوپ که حالا در مرحله تعمیرات اساسی توسط ناسا به سر می برد، مقرر است به جستجوی سیارات فراتر از منظومه شمسی بپردازد. ناسا می خواهد بعد از عملیاتی شدن این تلسکوپ، آنرا ظرف پنج سال آینده به فضا پرتاب کند تا به بررسی منشأ حیات در سیاراتی بپردازد که در منظومه های دوردست قرار دارند.
حالا که «تلسکوپ فضایی جیمز وب»(JWST) بالاخره پرتاب شده است و در حالت عملیات علمی کامل قرار دارد، جامعه نجومی مشتاقانه به پرتاب بزرگ بعدی چشم دوخته که پرتاب«تلسکوپ فضایی نانسی گریس روم»(Roman Space Telescope) است. این تلسکوپ، یک شکارچی فوق العاده سیاره های فراخورشیدی خواهد بود که اطلاعات کلیدی را درباره ی شکل گیری منظومه های خورشیدی و سیاراتی مانند سیاره های ما را فاش می کند.
در ابتدا به نظر می رسید که این ماموریت هیچ گاه اتفاق نخواهد افتاد. دانشمندان ناسا و وزارت انرژی آمریکا در اوایل دهه ۲۰۰۰، تلسکوپ جدیدی را جهت بررسی دورترین نقاط کیهان پیشنهاد کردند؛ به این امید که راز انرژی تاریک را درک کنند. در هر حال، با تغییر مسیر سرمایه سیاسی و مالی به سمت توسعه تلسکوپ جیمز وب، این پیشنهاد با شکست مواجه گردید.
حالا انتظار می رود که تلسکوپ نانسی گریس رومن در سال ۲۰۲۶ یا ۲۰۲۷ پرتاب شود.
آینه تلسکوپ نانسی گریس رومن به اندازه آینه هابل است اما میدان دید بسیار وسیع تری دارد. این تلسکوپ به یک دوربین بسیار بزرگ مجهز است که می تواند به عنوان صد تلسکوپ هابل عمل کند. «اسکات گائودی»(Scott Gaudi)، استاد نجوم دانشگاه ایالتی اوهایو و یکی از سرپرست های این ماموریت اظهار داشت: دانشمندان امیدوار هستند که تلسکوپ در طول ماموریت اولیه پنج ساله خود بتواند حدود ۱۵۰۰ سیاره فراخورشیدی را پیدا کند. با این وجود، تعیین تعداد دقیق دشوار است برای اینکه تشخیص دادن تعداد سیاره هایی که به دور ستاره های دیگر می چرخند، دقیقا همان چیزی است که تلسکوپ برای درک آن تلاش می کند.
در بین سایر اهداف علمی، یکی از ماموریت های اولیه تلسکوپ نانسی رومن گریس، شکار سیارات فراخورشیدی جدید با بهره گیری از ترفندی خلاقانه به نام میکرولنزینگ گرانشی خواهد بود.
از آنجائیکه روش میکرولنزینگ در شناسایی سیاراتی که به دور ستاره های مادر خود می چرخند مشکل دارد، تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن در عوض روی سیاراتی متمرکز خواهد شد که به دور از خورشید خود می چرخند؛ مشابه غول های گازی و یخی منظومه شمسی ما. برخلاف هر تلسکوپ شکار سیاره فراخورشیدی، تلسکوپ نانسی گریس رومن قادر خواهد بود تا سیارات بسیار کوچک تر را تشخیص دهد.
ایجاد امکان اولین بررسی روی سیاراتی که دور از ستارگان خود می چرخند، برای درک منشأ حیات در سیاراتی مانند زمین بسیار اهمیت دارد. گائودی افزود: از آنجائیکه ما فکر می نماییم تمام آب سیارات مشابه زمین از نواحی بیرونی منظومه های سیاره ای وارد شده است، با بررسی این مناطق می توانیم میزان رایج بودن سیاراتی را درک نماییم که احتمالاً قابل سکونت هستند.
اگر این اقدام کافی نباشد، تلسکوپ نانسی گریس رومن یک ترفند دیگر برای شکار سیاره در آستین دارد. این تلسکوپ، حامل دستگاهی است که به آن امکان می دهد تا نور ستاره های مجاور را مسدود کند و مستقیماً از سیارات فراخورشیدی اطراف خود تصویربرداری کند. این توانایی، شاهکاری است که حتی تلسکوپ فضایی جیمز وب هم قادر به انجام دادن آن نیست.1401/10/13
15:25:33
0.0 / 5
485
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سی دس دریا