سی دی دریا

کوشش برای تبدیل کبد خوک به کبد انسانی برای رفع کمبود اعضای بدن

کوشش برای تبدیل کبد خوک به کبد انسانی برای رفع کمبود اعضای بدن

سی دی دریا: دانشمندان امیدوارند برای رفع کمبود اعضای بدن، کبد یا همان جگر خوک را به کبدی شبیه به انسان تبدیل کنند تا آینده پیوند اعضا را متحول کنند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، این یک واقعیت است که متخصصان مراقبت های بهداشتی امیدوارند کبد خوک را به انسان پیوند بزنند، اما این پروسه ابتدا مستلزم آنست که کبد این حیوان بیشتر شبیه به کبد انسان شود. این همان چیزی است که شرکت میروماتریکس(Miromatrix) درحال انجام آنست.
جف راس مدیرعامل این شرکت می گوید: ما اساساً این اندام را باردیگر رشد می دهیم، بدین سبب بدن ما دیگر آنرا به عنوان یک عضو از اعضای خوک نمی بیند.
این شرکت برنامه های بلندپروازانه ای برای نخستین آزمایش انسانی در نوع خود از یک اندام زیست مهندسی شده دارد که مقرر است در سال ۲۰۲۳ صورت گیرد.
هنگامی که سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) مجوز دهد، آزمایش اولیه در خارج از بدن بیمار به انجام می رسد و کبدی شبیه به خوک را در کنار تخت بیمار قرار می دهند تا بطور موقت خون بیماری را که کبدش کار نمی کند، فیلتر کند.
اگر این پروسه "کمک کبدی" موفقیت آمیز باشد، گام بعدی کوشش برای پیوند عضو زیست مهندسی شده، احتمالاً حول پیوند کلیه باشد.
تحقق داستان های علمی-تخیلی
دکتر ساندر فلورمن، رییس بخش پیوند در بیمارستان مونت سینای نیویورک که یکی از بیمارستان هایی است که موافقت کرده در این مطالعه مشارکت کند، می گوید: همه چیز علمی-تخیلی به نظر می آید، اما باید از جایی شروع شود. البته این اتفاق مربوط به آینده نزدیک است و فعلا نمی توان به یک پیوند خارجی یا کاشت مستقیم اندام های حیوانی در انسانها دل بست.
دانشمندان این گزینه را به سبب کمبود اساسی در اهدای اعضای بدن انسانی در نظر گرفته اند.
دکتر آمیت تیوار، جراح پیوند در مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ می گوید: تعداد اعضایی که ما در دسترس داریم، هیچ گاه نمی تواند پاسخگوی تقاضا باشد و این سبب ناامیدی ما است.
با این وجود، حیوانات می توانند منبع پایداری از اندام ها باشند و اندام های زیست مهندسی شده می توانند پیوند اعضای حیوانات به انسان را به واقعیت تبدیل کنند.
تیوار اضافه کرد: این چیزی است که در طولانی مدت به احتمال زیاد می تواند به توسعه اندام هایی که می توانیم در انسان استفاده نمائیم، کمک نماید.
اما برای قابل استفاده کردن این اندام های حیوانی، سلول های خوک باید از بین بروند، برای اینکه این کار تعدادی از خطرات پیوند خارجی، مانند ویروس های حیوانی در کمین یا رد کردن بیش از اندازه پیوند را از بین می برد.
یک پروسه پیچیده
هم اکنون، شرکت میروماتریکس می خواهد از این پروسه برای ساختن اندام های حیوانی مناسب جهت استفاده انسانی استفاده نماید. با اینحال گفتن این کار بسیار آسان تر از انجام آنست.
راس توضیح داد: ما نمی توانیم میلیاردها سلول را به یک باره برداریم و آنها را به یک اندام جدید وارد نماییم. بلکه سلولها به آرامی تزریق می شوند و به اطراف می خزند و وقتی محیط مناسب را می بینند، می چسبند و ثابت می شوند.
هم اکنون، این شرکت از اندام های نجات یافته از انسان های درگذشته برای رشد سلول ها و بازسازی مجدد داربست های کبد یا کلیه خوک استفاده می نماید.
دکتر ران شاپیرو، کارشناس پیوند کلیه در بیمارستان مونت سینای می گوید، تازه ترین آزمایش های شرکت میروماتریکس برای بیماران دیالیز که سالهای متمادی منتظر می مانند تا یک کلیه دریافت نمایند و احیانا درحال انتظار برای پیوند، درمی گذرند، عالی است.
با این وجود، FDA هنوز در مورد این روش سوالاتی دارد، به این معنا که ممکنست مجوز دادن به آن به تعویق بیفتد. حالا باید دید که آیا میروماتریکس می تواند تمام الزامات مورد نیاز را برآورده کند و راه را برای رقم زدن آینده جدیدی برای پیوند اعضا هموار کند؟
منبع:

1401/10/11
14:39:06
0.0 / 5
427
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سی دس دریا