سی دی دریا

چین از طراحی بزرگترین تلسکوپ نوری آسیا رونمایی کرد

چین از طراحی بزرگترین تلسکوپ نوری آسیا رونمایی کرد

به گزارش سی دی دریا، طراحی این تلسکوپ شبیه به تلسکوپ فضایی جیمز وب است با این تفاوت که روی زمین قرار خواهد گرفت.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، دانشگاه پکن می خواهد بزرگترین تلسکوپ نوری را در آسیا بسازد و نقصهای توانمندی در رصد نجوم در آسیا را نسبت به سایر نقاط جهان کم کند.
هدف این پروژه ایجاد یک تلسکوپ اولیه با دیافراگم ۱۹.۷ فوتی(شش متر) تا سال ۲۰۲۴ است. آینه آن تا سال ۲۰۳۰ به ۲۶.۲ فوت(هشت متر) گسترش خواهد یافت. این پروژه که در زبان انگلیسی «تلسکوپ درحال گسترش با دیافراگم قطعه بندی شده یا به اختصار «EAST» نامیده می شود، توسط دانشگاه پکن هدایت خواهد شد.
طبق بیانیه دانشگاه پکن، این تلسکوپ توانایی چین در رصد نجوم نوری را تا حد زیادی بهبود می بخشد.
این مرکز همانند نامش(EAST به معنای شرق) تبدیل به نخستین تلسکوپ نوری در سطح جهانی در نیمکره شرقی خواهد شد. تاسیسات پیشرو امروزی در نیمکره غربی در مکان هایی اطراف ماونا کیا در هاوایی، آتاکاما در شیلی و جزایر قناری در سواحل شمال غربی آفریقا قرار دارند.


فاز اول پروژه «EAST» ساخت آینه ای متشکل از ۱۸ بخش شش ضلعی است که ظاهری شبیه به آینه تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا دارد. قطر این آینه حدود ۱۹.۷ فوت(شش متر) خواهد بود که مشابه قطر آینه وب است.
تلسکوپ زمینی چین برخلاف تلسکوپ فضایی وب که در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین در نقطه لاگرانژ ۲ قرار گرفته، در کوه سایشیتنگ(Saishiteng) در نزدیکی شهر لنگو(Lenghu) در استان شینگهای(Qinghai) در فلات تبت در ارتفاع حدود ۴۲۰۰ متری قرار می گیرد.
در فاز دوم، حلقه ای از ۱۸ بخش شش ضلعی دیگر به آینه اضافه می شود و تا سال ۲۰۳۰ قطر آن به بیشتر از ۲۶.۲ فوت(هشت متر) توسعه پیدا می کند.
دانشگاه پکن تخمین می زند که این پروژه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون یوان(۶۹ تا ۸۴ میلیون دلار) هزینه داشته باشد.
این دانشگاه تصریح کرد که نجوم نقش مهمی در فناوری و توسعه اجتماعی ایفا می کند و جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰ به دانشمندانی اعطا شد که سیاهچاله ای را در مرکز کهکشان راه شیری کشف کرده بودند.
«EAST» می تواند گزینه ای عالی برای قابلیت های رو به رشد نجومی چین باشد. این کشور بزرگترین تلسکوپ رادیویی تک دیافراگم جهان به نام FAST را ساخته و می خواهد رصدخانه فضایی بزرگی به نام «Xuntian» را اواخر سال ۲۰۲۳ به فضا پرتاب کند.
منبع:

1401/10/09
11:20:43
0.0 / 5
461
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سی دس دریا