سی دی دریا

تجلیل از اعضای هیات علمی برتر در همکاری با جامعه و صنعت در سال 1401

تجلیل از اعضای هیات علمی برتر در همکاری با جامعه و صنعت در سال 1401

به گزارش سی دی دریا، اعضای هیات علمی برتر در همکاری با جامعه و صنعت، با حضور دکتر پیمان صالحی، معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری معرفی گشتند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، دکتر پیمان صالحی در این آیین با اشاره به ضرورت بهره مندی از ظرفیت پسادکترا به عنوان یک جهش جهت استفاده بهتر از ظرفیت فارغ التحصیلان، از ابلاغ بخشنامه پسادکترا در آینده نزدیک آگاهی داد.
وی به نمایه سازی مجلات اشاره نمود و اظهار داشت: در ۳۰ سال قبل ۱۰۱ مجله در اسکوپوس نمایه شده بود و طی یک سال و اندی پیش ۲۴ مجله نمایه شده است.
معاون پژوهشی وزیر علوم با اشاره به «نظام مسائل» اظهار داشت: این نظام به مفهوم وصل کردن مسائل کشور به حوزه پایان نامه ها، رساله ها، پژوهش و قرارداد ارتباط با صنعت است و نیازمند آن هستیم که بر روی آن بیشتر کار نماییم.
ایشان سپس سخنان خود اشاره کرد: نیاز به فرهنگ سازی در حوزه وقف در زمینه پژوهش داریم.
صالحی درباب قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت، اظهار داشت: ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان قرارداد جاری داریم و ۶۳۰۰ عضو هیئت علمی درگیر این قراردادها هستند. بااینکه این ارقام آمار خوبی نیست؛ دراین زمینه رشد بسیار خوبی کرده ایم، ولی صدها برابر می توانیم از این ظرفیت ها بهره مند شویم.
وی ادامه داد: ۲۸ هزار عضو هیئت علمی در وزارت علوم داریم و بیش از ۸۰ هزار عضو هیئت علمی در کشور که اگر ظرفیت آنها به سمت قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت بیاید، تحول بزرگی اتفاق می افتد.
معاون پژوهشی وزیر علوم همین طور به «قانون رفع موانع پژوهشی» که در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری درحال پیگیری است، اشاره نمود.
دکتر محمدسعید سیف، مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این آیین، تجلیل از کارهای هدفمند و باارزش اعضای هیات علمی را مهم دانست و اظهار داشت: سال ها بحث اهمیت توسعه کارهای پژوهشی بصورت مقالات و انتشارات بین المللی مطرح بود و خوشبختانه در این جهت کارهای خوبی انجام شده و پتانسیل و ظرفیت خوبی دراین زمینه در دانشگاه ها به وجود آمده است.
وی ادامه داد: سه سال است که بحث اعضای هیئت علمی برتر در جامعه و صنعت را پیگیری می نماییم. امسال ۱۴۰ عضو هیئت علمی برتر از طرف دانشگاه ها عرضه شدند که از ۱۰ نفر به عنوان برگزیده تقدیر و تجلیل خواهد شد.
سیف ابراز امیدواری کرد که این برگزیدگان همکاری بلند مدتی با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری داشته باشند و به عنوان مشاوران ارشد به ستاد وزارت علوم کمک کرده و اثربخشی جدی تری در جامعه داشته باشند و در راستای حل مشکلات مؤثرتر عمل کنند.
دکتر عباس ابراهیمی، معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان نیز در این آیین اظهار داشت: در بنیاد ملی نخبگان تمرکز بر روی حل مسائل کشور است و یکی از رویکرد های اصلی ما آنست که مفهوم نخبگی را به حوزه های دیگر تسری دهیم و سرآمدان حوزه های مختلف را که دایره نخبگانی را می سازند، گسترش دهیم.
وی ادامه داد: همه دوستانی که اعضای هیات علمی برتر در رابطه با جامعه و صنعت هستند به عنوان اعضای هیئت علمی سرآمد در بنیاد ملی نخبگان نیز برگزیده هستند.
به نقل از وزارت علوم، در آخر این آیین از دانشمندان برتر ارتباط با جامعه و صنعت سال ۱۴۰۱ که اسامی آنها به شرح زیر است، تجلیل شد:
-دکتر علی وطنی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران (مهندسی شیمی «نفت و گاز»)
- دکتر سیدمحمد مهدی هادوی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس (مهندسی مواد)
-دکتر حسن هاشمی پور، عضو هیئت علمی دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان (مهندسی شیمی)
-دکتر مهدی حسینی مزینانی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری (زیست فناوری کشاورزی)
- دکتر بهروز مینایی بیدگلی، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت (مهندسی کامپیوتر و هوش مصنوعی)
- دکتر مرجان السادات نعمتی پور، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی (معماری و شهرسازی)
-دکتر محمد کریمی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی (مهندسی نقشه برداری)
-دکتر علی عبدالعالی، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران (مهندسی برق)
-دکتر علی فانیان، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان (امنیت اطلاعات و ارتباطات)
-دکتر علیرضا اکبرزاده توتونچی، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد (رباتیک).
منبع:

1401/10/07
09:19:46
0.0 / 5
507
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سی دس دریا