سی دی دریا
با تلاش فناوران دانشگاهی محقق شد

توسعه پلت فرم طراحی و ساخت ایمپلنت های تیتانیومی جایگزین استخوان

توسعه پلت فرم طراحی و ساخت ایمپلنت های تیتانیومی جایگزین استخوان

سی دی دریا: تعدادی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به توسعه پلت فرم طراحی و ساخت ایمپلنت های سفارشی تیتانیومی جایگزین استخوان شدند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، این ایمپلنت ها برای نخستین بار در کشور با بهینه سازی و استانداردسازی کلیه مراحل فرایند تولید، ساخته شده و در اختیار بیماران نیازمند بخصوص در حوزه های جراحی فک و صورت و ارتوپدی قرار می گیرند.
ایمپلنت های سفارشی، کاشتنی های جراحی هستند که برای بیمارانی که به دلایلی نظیر تفاوت های آناتومیکی، بدشکلی های استخوانی و یا لطمه های خاص قادر به استفاده از ایمپلنت های متداول نیستند، طراحی و ساخته می شوند. علیرغم رشد سریع کاربرد ایمپلنت­ های سفارشی در جهان طی سالهای اخیر، این فناوری تابحال در کشور به صورت استاندارد و مطمئن توسعه نیافته و فعالیت ­های انجام شده اغلب به صورت پژوهشی و پراکنده بوده است. بگونه ای که بیماران نیازمند کشور مجبور به تهیه این ایمپلنت ها از خارج کشور بوده اند و اغلب به علت هزینه های گزاف امکان بهره مندی از آنها را نداشته اند.
هزینه خرید هر ایمپلنت سفارشی فک و صورت از خارج از کشور در حدود ۶ هزار دلار و هزینه خرید هر پروتز سفارشی برای مفاصل هیپ و زانو بیشتر از ۱۰ هزار دلار است که در مقایسه با ایمپلنت های غیرسفارشی به مراتب گرانتر است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف؛ با عنایت به نیازهای گسترده بیماران کشور و نیز منطقه، طرح «توسعه پلت فرم طراحی و ساخت ایمپلنت های سفارشی تیتانیومی جایگزین استخوان» برای اولین بار در کشور و توسط محققان دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است. در این پلتفرم، بهینه سازی و استانداردسازی کلیه مراحل فرایند طراحی و ساخت ایمپلنت های سفارشی تیتانیومی جایگزین استخوان مورد توجه قرار گرفته است تا بتوان این محصول را به صورت خدمتی مطمئن از نظر ایمنی و کارآیی و نیز با مستندسازی مطابق دستورالعمل های لوازم پزشکی، در اختیار بیماران قرار داد.
اهمیت پلت فرم طراحی و ساخت ایمپلنت های سفارشی
دکتر فرزام فرهمند، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و مجری این طرح اظهار داشت: نکته قابل توجه در موضوع تولید ایمپلنت سفارشی اینست که در آن هر محصول به صورت اختصاصی و با عنایت به خاصیت های یک بیمار خاص طراحی و ایجاد می شود و پس با محصول دیگر متفاوت می باشد. ازاین رو، برخلاف حالت متداول تولید صنعتی که در آن محصول استانداردسازی می شود، در تولید سفارشی نمی توان محصول را استانداردسازی کرد، بلکه باید زنجیره فرآیندی تولید استانداردسازی شود.
وی اظهار داشت: بر این اساس، پروژه «توسعه پلت فرم طراحی و ساخت ایمپلنت های سفارشی تیتانیومی جایگزین استخوان» از فروردین ۱۳۹۸ تا شهریور ۱۴۰۱ و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مرکز تحقیقات فناوری های توانبخشی موفقیان دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است. در این پروژه، کلیه مراحل طراحی، ساخت و عملیات تکمیلی ایمپلنت های سفارشی تیتانیومی مورد مطالعه، مدل سازی، تحلیل و تست قرار گرفته و زنجیره فرآیندی تولید شامل طراحی مفهومی و تفصیلی، ساخت افزایشی بر مبنای روش SLM، عملیات تکمیلی سطحی و حرارتی و پردازش های نهایی نظیر شستشو و استریل بهینه سازی، استانداردسازی و مستندسازی شده است. همچنین، بازرسی های دوره ای و آزمون های کنترل کیفی غیرمخرب برای کلیه مراحل تولید پیشبینی و طراحی شده اند تا از ایمنی و کارآیی محصول اطمینان حاصل شود.
وی افزود: ضمن این که فرآیندهای پیگیری بالینی و الگو برداری مورد توجه قرار گرفته اند تا از تجربیات پیشین در فرایند طراحی و ساخت ایمپلنت های جدید استفاده گردد. بدین ترتیب پلتفرمی توسعه یافته است که می تواند انواع مختلف ایمپلنت های سفارشی تیتانیومی را برای بیماران نیازمند کشور و منطقه، تولید و ایمنی و کارایی محصولات را بر مبنای استانداردهای بین المللی تضمین کند.
دکتر فرهمند در مورد همکاران این پروژه، اظهار داشت: با عنایت به ماهیت چند رشته ای پروژه، کارشناسان و متخصصانی با تخصص های متنوع در حوزه های بیومکانیک، طراحی، ساخت و تولید و مواد و متالورژی در این پروژه مشارکت داشته اند که همچون میتوان به دکتر مراد کریم پور، مهندس احسان عبداللهی، مهندس مائده بهادران، دکتر امیرحسین جباری، دکتر محمد خوشکلام، مهندس سعید علیپور و مهندس غزاله مرادخانی اشاره نمود.
جراحی فک و صورت و جراحی ارتوپدی کاربرد اصلی این ایمپلنت های تیتانیومی
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک در مورد کاربرد این ایمپلنت ها، اظهار داشت: ایمپلنت های سفارشی جایگزین استخوان از کاربردهای وسیعی در انواع مختلف جراحی، بخصوص جراحی فک و صورت و جراحی ارتوپدی برخوردار می باشند. پلت فرم توسعه یافته در این پروژه می تواند انواع مختلف این ایمپلنت ها شامل ایمپلنت های مفصلی و غیرمفصلی، ایمپلنت های سیمانی و غیرسیمانی (اتصال مستقیم ایمپلنت و استخوان)، ایمپلنت های سالید و متخلخل و ایمپلنت های متحمل بارهای مکانیکی کوچک، متوسط (نظیر نیروی بایت) و بزرگ (نظیر نیروی وزن) را به صورت بهینه و استاندارد طراحی و تولید نماید.
دکتر فرهمند در انتها اظهار داشت: این پلت فرم الان به صورت محدود تجاری سازی شده است و خدمات آن در اختیار جراحان و بیمارستان های منتخب قرار می گیرد. به ‎طوری که تابحال ایمپلنت های سفارشی در انواع مندیبل پارشیال و کامل، جمجمه، زایگوماتیک و کف چشم، تمپورال و لبه اوربیت، انگل فک و مخروط های فمور و تیبیا برای جراحی تعویض مفصل زانو به صورت اختصاصی برای بیماران ساخته شده و در ۲۵ عمل جراحی مورد استفاده قرار گرفته اند که نتایج آنها کاملا موفقیت آمیز بوده است. انتظار می رود که با سرمایه گذاری مناسب و افزایش ظرفیت تولید، این پلت فرم به صورت کامل تجاری شود و بتواند نیازهای بیماران سراسر کشور را به انواع ایمپلنت های سفارشی تأمین کند.1401/10/04
11:08:20
0.0 / 5
614
تگهای خبر: خدمات , خرید , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سی دس دریا