سی دی دریا

اجرای تحقیقات زیستی و بیوشیمی در دانشگاه ها با دستگاه ایرانی طیف سنج نوری

اجرای تحقیقات زیستی و بیوشیمی در دانشگاه ها با دستگاه ایرانی طیف سنج نوری

سی دی دریا: دستگاه طیف سنج نوری تولید شده توسط متخصصان یکی از شرکت های فناور، بمنظور بهره برداری در کارهای تحقیقاتی، به تعدادی از دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور فروخته شده است.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، بر طبق اطلاعات پایگاه نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، تا حالا دانشگاه تبریز، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه کاشان، پژوهشگاه مواد و انرژی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید چمران اهواز و دانشگاه صنعتی شیراز مشتریان دستگاه طیف سنج نوری/فرابنفش مینیاتوری UV/Vis بوده اند.
طیف سنجی UV-Vis بصورت معمول در شیمی تحلیلی برای تعیین کمی مواد مورد آنالیز (آنالیت)، همچون یون های فلزات واسطه، ترکیبات ارگانیک کانژوگه و ماکرومولکول های زیستی استفاده می شود.
استفاده از پروب های فیبر نوری در دستگاه های طیف سنج نوری کارایی آنها را افزایش داده است. این پروب ها، راهکار مناسبی را برای اندازه گیری های فوتومتری در زمینه جذب، انعکاس، عبور، رنگ و فلوئورسانس برای گستره وسیعی از مواد ارائه می دهند، بطوریکه می توان حتی با اتصال و ترکیب آنها به یکدیگر مسیر نور را به خوبی کنترل کرد.
طیف سنج نوری ساخت این شرکت بسیار کوچک و قابل حمل است و قابلیت کار در محدوده UV/Vis و NIR طیف الکترومغناطیسی (nm ۱۹۰-۸۵۰) را دارد که محدوده کاربری دستگاه در این بازه طبق نظر مشتری قابل تنظیم است.
درایور و نرم افزار دستگاه اسپکترومتر توسط متخصصین این شرکت نوشته شده و نرم افزاری کاربردی و کاربر پسند است، به شکلی که قابلیت نصب و استفاده بر روی انواع کامپیوترهای شخصی (PC) رومیزی و کیفی و سازگار با سیستم عامل های ویندوز موجود در بازار را دارد. منبع نور مرئی و فرابنفش و نیز پروب های فیبر نوری از تجهیزات جانبی این دستگاه است که به کمک آنها دستگاه قادر می باشد در مدهای جذبی، عبوری، انعکاسی و تابشی به کار گرفته شود.
به نقل از ستاد نانو، از کاربردهای این ابزار می توان به آنالـیز منابع مختلف تابش، آنـالـیز رنگـی رنگ هـا و مـنـسـوجـات، محلول های کدر، مطالعات سینتیکی آنزیمی در علوم زیستی، بیوشیمی و لابراتوار های دارویی اشاره نمود.
این شرکت از سال ۱۳۹۲ کار خودرا با تولید دستگاه طیف سنج نوری مینیاتوری (اسپکترومتر (UV-vis-NIR)) با قدرت تفکیک بالا آغاز نموده و در سال ۱۳۹۶ موفق شد گواهی نامه نانومقیاس این محصول را دریافت کند. تا به امروز، دستگاه طیف سنج نوری (اسپکترومتر (UV-vis-NIR))به مراکز دانشگاهی، پژوهشی و صنعتی فروخته شده است.
منبع:

1401/09/30
13:36:54
0.0 / 5
523
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سی دس دریا