سی دی دریا
معاون علمی رئیس جمهوری مطرح كرد

بالندگی کشور در گرو بهره بردن از نخبگان در حکمرانی است

بالندگی کشور در گرو بهره بردن از نخبگان در حکمرانی است

به گزارش سی دی دریا، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اشاره به اینکه ۱۴ درصد بودجه کشور بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در سال صرف آموزش و پرورش می شود، برترین های آزمون سراسری و المپیادها را بزرگترین بدهکاران کشور دانست که باید با تلاش خود از فرصت های طلایی برای پیشرفت کشور استفاده نمایند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی امروز در مراسم معرفی بنیاد ملی نخبگان به نو ورودان برتر (۱۰۰ رتبه اول رشته های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و المپیادها) اظهار داشت: من در سال ۱۳۷۸ با رتبه ۲ رقمی در دانشگاه صنعتی شریف قبول شدم و بر خلاف آنکه در آن روزها رتبه های زیر ۱۰۰ رشته های مهندسی برق و مکانیک را انتخاب می کردند، من رشته هوافضا را انتخاب کردم.
وی با اشاره به اینکه در کنکور ارشد با رتبه یک در دانشگاه شریف پذیرفته شدم، اظهار نمود: از سال ۸۷ وارد صنعت شدم.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه در آن زمان در هر مقطعی احتیاج به شرکت در کنکور بود، اظهار داشت: اما حالا نخبگان و استعدادهای برتر می توانند بدون کنکور در هر مقطعی ادامه تحصیل دهند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اشاره به اینکه من هم از جنس خودتان هستم، خطاب به استعدادهای برتر حاضر در جمع اظهار داشت: سفارش می کنم خودتان اسم نخبگی را از روی خودتان بردارید. اگر همواره خویش را نخبه بدانید، همواره انتظار دارید که برای موفقیتتان دیگران از شما حمایت کنند.
دهقانی فیروزآبادی با تکیه بر این که این تفکر می تواند اول به خودتان صدمه بزند، خاطرنشان کرد: شاهد بودم که المپیادی هایی بودند که با مدال طلای جهانی سال دوم از دانشگاه شریف اخراج شدند؛ رتبه های زیر ۱۰ کنکور وجود داشتند که متوجه پیمودن مسیر اشتباه خود پس از سالها شدند؛ مثال های فراوانی در این حوزه وجود دارد که با شکست مواجه گشتند.
وی اظهار داشت: بر همین مبنا اگر فکر می کنید که استعداد برتر هستید، این استعداد همه چیز نیست؛ خدا به هر علتی عدالت عجیبی دارد و به همه افراد همه نعمت ها را نمی دهد؛ عمدتا به استعدادهای برتر پشتکار، تلاش و اصرار نداده است؛ معمولاً این افراد زود خسته می شوند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری اضافه کرد: موفقیت آدمها شاید یک درصد در ارتباط با استعداد و ۹۸ درصد در ارتباط با پشتکار باشد. این جمله ای است که اینشتین در مورد پشتکار مطرح کرده است.
وی خطاب به این استعدادهای برتر، تصریح کرد: شما تازه اول کار هستید و باید از فرصت های طلایی موجود در کشور استفاده کنید و سرمایه ها را بتوانید به ثروت تبدیل کنید.
وی با اشاره به اینکه ۱۴ درصد بودجه کشور بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در سال صرف آموزش و پرورش می شود، تصریح کرد: از بین این یک میلیون آدم، هزار نفر می توانند مثل شما باشند، ازاین رو شماها بزرگترین بدهکاران هستید و بنابراین لازم است که ۲۰۰ میلیاردی را که آموزش و پرورش صرف تحصیل هر یک از شما نوورودان کرده، به آموزش و پرورش برگردانید؛ این می تواند به واسطه تلاش و پشتکار شما باشد.
دهقانی فیروزآبادی اظهار داشت: برای شما استعدادهای برتر فرصت های طلایی وجود دارد که ۲۰۰ میلیارد سهل است، بلکه می توانید هزاران میلیارد را برای کشور درآمدزایی کنید.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری تصریح کرد: همانگونه که پیش تر اشاره کردیم، در این کشور فرصت های سرمایه گذاری زیادی وجود دارد. با تمام شرکتهای بزرگ، مجموعه های صنعتی، اساتید بزرگ و... می توانید ارتباط بگیرید تا به شکل واقعی ثروت تولید کنید.
وی با تکیه بر استفاده از استعدادهای برتر در کشور افزود: شما باید مراقب سلامتی، زندگی، روح، تفریحات دسته جمعی، ارتباطات جمعی، مهمانی های خانوادگی، رفتار، کارهای گروهی و... باشید تا جایگاه اجتماعی تان رشد کند. همینطور باید به فکر کسب مهارت اجتماعی باشید تا به یک موجود مصرفی تبدیل نشوید و فرصت های بزرگ کشور را برای خود درو کنید.
دهقانی فیروزآبادی افزود: معاونت علمی و فناوری و بنیاد ملی نخبگان دو بستری هستند که جهت کمک به اتفاقات خوب شکل گرفته اند تا استعدادهای برتر بتوانند در کشور ثروت آفرینی کنند.
وی تصریح کرد: ما معتقدیم تنها راهی که میتوان کشور را اصلاح کرد و ارتقا داد و ایران را بالنده کرد، اینست که از نخبگان در حکمرانی و مدیریت استفاده گردد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اشاره به اینکه وزارت نیرو بزرگترین مجموعه ای در کشور است که توانسته از پتانسیل نخبگان به خوبی بهره ببرد، اظهار داشت: هم اکنون خیلی از فارغ التحصیلان دانشگاه های مهمی مانند شریف در وزارت نیرو فعالیت می نمایند.
وی اضافه کرد: مقرر است که سال جاری هزار نفر از نخبگان بنیاد ملی نخبگان جذب وزارت نیرو شوند تا از استعدادهای آنها در این مجموعه به خوبی بهره برداری صورت گیرد.
منبع:

1401/09/28
20:57:41
0.0 / 5
489
تگهای خبر: آموزش , ارتباطات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سی دس دریا