سی دی دریا
در گفت وگو با سی دی دریا اعلام شد

ایجاد شبکه یکپارچه و ملی آزمایشگاهی

ایجاد شبکه یکپارچه و ملی آزمایشگاهی

به گزارش سی دی دریا، رئیس شبکه شاعا با اشاره به ایجاد شبکه های پراکنده آزمایشگاهی از جانب دستگاه های دولتی چون وزارت علوم و معاونت علمی ریاست جمهوری، از ایجاد یک شبکه ملی آزمایشگاهی آگاهی داد.


دکتر یعقوب فتح اللهی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: در کشور ظرفیت آزمایشگاهی برای پژوهش های علمی به وجود آمده است که در قالب لابراتوار های تخصصی و یا ملی کار می کنند و هر کدام از این آزمایشگاها بصورت منفرد خدماتی را به متخصصان و پژوهشگران ارائه می دهند.
وی افزود: تعدادی از دستگاهها چون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، دانشگاه آزاد و جهاد کشاورزی، تجهیزات آزمایشگاهی خودرا بوسیله ایجاد شبکه آزمایشگاهی، به اشتراک گذاشته اند. این شبکه ها، شبکه های دستگاهی هستند که شبکه آزمایشگاهی وزارت علوم با نام "شاعا" و شبکه آزمایشگاهی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان با نام شبکه "آزمایشگاه های راهبردی" معرفی شده اند.
فتح اللهی اشاره کرد: بمنظور افزایش ظرفیت های آزمایشگاهی چه در قالب لابراتوار های منفرد و چه در قالب شبکه های دستگاهی و همین طور بمنظور تجمیع لابراتوار های کشور، ایجاد یک شبکه ملی آزمایشگاهی پیشنهاد شد.
رئیس شبکه آزمایشگاهی شاعا اظهار داشت: بندی از نقشه جامع علمی کشور به راه اندازی شبکه ملی آزمایشگاهی اختصاص یافته و برای تحقق آن لازم است هماهنگی هایی میان شورای عالی عتف، ستاد نقشه جامع علمی کشور و معاونت علمی ایجاد شود. دبیر کل شورای عتف، پروژه ای را دراین زمینه تهیه کرد و در نخستین جلسه شورای عتف با حضور رئیس جمهور و طرح ایجاد شبکه ملی آزمایشگاهی، مطرح و تایید شد.
فتح اللهی با تأکید بر این که اجرای این طرح، نیازمند برنامه ریزی ملی است، اظهار داشت: راه اندازی این شبکه ملی به مفهوم متوقف شدن سایر شبکه ها نیست و باید همه شبکه های آزمایشگاهی به کار خود ادامه دهند و شبکه ملی نیز با تمهیدات و برنامه ریزی هایی در سطح ملی و با یک بینش ملی و فراملی برای خدمات به همه دانشمندان در جهان اسلامی، راه اندازی شود.
وی با اشاره به آخرین وضعیت راه اندازی شبکه ملی آزمایشگاهی اظهار داشت: این ایده در شورای عتف مطرح و تایید شده است و با نمایندگان دستگاه های مختلف همچون شبکه لابراتوار های راهبردی و همین طور شبکه آزمایشگاهی سایر دستگاه های دولتی جلسه ای برگزار و طی آن اساسنامه ای برای این شبکه ملی تدوین شد.
مدیرکل دفتر پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلان اینکه در این نشست توافقاتی کنسرسیومی نیز به عمل آمده است، تصریح کرد: اساسنامه شبکه ملی آزمایشگاهی به شورای عتف ارائه شده است. این اساسنامه در کمیسیون دائمی شورای عتف درحال نهایی شدن است.
بگفته وی تغییراتی در این اساسنامه، ایجاد و تبدیل به بخشنامه شده است.
منبع:

1401/09/27
11:24:10
0.0 / 5
519
تگهای خبر: تجهیزات , خدمات , دستگاه , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا