سی دی دریا

صدور کارت سبز برای ثبت جهانی ژئوپارک طبس

صدور کارت سبز برای ثبت جهانی ژئوپارک طبس

به گزارش سی دی دریا، مسئول امور پژوهش و مطالعات میراث زمین شناختی و ژئوپارک سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن اشاره به ثبت ژئو پارک طبس، اظهار داشت: ژئوپارک طبس بعد از ژئوپارک جهانی قشم و ژئوپارک ارس، بعنوان سومین ژئوپارک جهانی ایران به ثبت رسید.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، دکتر نازنین بدری در این زمینه اظهار داشت: ژئوپارک طبس بعد از ژئوپارک جهانی قشم و ژئوپارک ارس، به عنوان سومین ژئوپارک جهانی ایران، رای مثبت شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو را دریافت کرد و حکم تنفیذ ژئوپارک طبس بعد از تایید هیات اجرائی یونسکو در بهار سال آینده صادر می شود.
بدری اظهار داشت: پرونده درخواست عضویت ژئوپارک طبس در آذرماه سال ۱۴۰۰ بعد از حدود پنج سال فعالیت مقدماتی و اجرای عملیات آماده سازی زیرساخت های حفاظتی، تفسیری در ژئوسایت و آموزش توانمندسازی جوامع محلی، ارسال شد.
وی با اشاره به اینکه در شهریور ماه ۱۴۰۱ از جانب یونسکو دو ارزیاب جهانی، برای بازدید نهایی منطقه و ژئوسایت ها به طبس سفر کردند، اشاره کرد: در جلسه شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۴۰۱ با رأی قاطع تمامی اعضای شورا در جلسه کارت سبز یونسکو دریافت شد.
مسئول امور پژوهش و مطالعات میراث زمین شناختی و ژئوپارک سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اشاره کرد: این سازمان در سال ۱۳۸۸ در اطلس توانمندی های ژئوپارک و ژئوتوریسم ایران پیشنهاد ۲۰ منطقه دارای پتانسیل جهت راه اندازی ژئوپارک ملی و بین المللی آورده که این لیست در سال ۱۳۹۶ به ۳۲ منطقه اولویت دار برای معرفی ژئوپارک های جهانی در ایران ارتقا یافت.
به گفته ی ایشان، طبس و ارس همچون مناطقی بودند که برای نخستین بار به عنوان مناطق دارای اولویت ژئوپارک جهانی بوسیله سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور عرضه شدند.
بدری با اشاره به اینکه نظارت علمی و فنی بر مطالعات ژئوسایت ها و ارزیابی استاندار و اولویت بندی ژئوسایت ها در ژئوپارک طبس توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور انجام شده است، اظهار داشت: همین طور انجام آموزش اصول و مفاهیم ژئوپارک و توانمندسازی مدارس در محدوده ژئوپارک طبس با همکاری بخش خصوصی در مقاطع مختلف تحصیلی در روستاهای منطقه طبس صورت گرفت.1401/09/21
15:41:24
0.0 / 5
470
تگهای خبر: آموزش , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا