سی دی دریا
گزارش سی دی دریا؛

آخرین وضعیت اجرای آئین نامه پشتیبانی از کسب و کارهای دیجیتال

آخرین وضعیت اجرای آئین نامه پشتیبانی از کسب و کارهای دیجیتال

به گزارش سی دی دریا، مهلت شرکت در فراخوان پشتیبانی از سکوهای اقتصاد دیجیتال که به دنبال تصویب آئین نامه پشتیبانی از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال انتشار یافت، به پایان رسید و الان روند ارزیابی سکوها شروع شده است.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ۲۳ آبان ضوابط شناسایی سکوهای مشمول طرح پشتیبانی از سکوها و کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال و شرایط بهره مندی از حمایت های آنرا منتشر و فراخوان شناسایی سکوهای علاقه مند به حضور در طرح پشتیبانی از سکوها و کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال را اعلام نمود.
این فراخوان به دنبال تصویب آیین نامه پشتیبانی از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال توسط کارگروه اقتصاد دیجیتال با عضویت ۶ وزیر و نمایندگانی از برخی نهادهای ذیربط همچون بانک مرکزی و معاونت فناوری ریاست جمهوری منتشر گردید.
پیگیری های خبرنگار مهر از مسؤلان وزارت ارتباطات از آن حکایت می کند که مهلت شرکت در این فراخوان به اتمام رسیده و کار بررسی و ارزیابی سکوهای واجد شرایط شروع شده است.
آخرین وضعیت اجرای آیین نامه پشتیبانی از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال
کارگروه اقتصاد دیجیتال با اختیارات قانونی از جانب ریاست جمهوری، آیین نامه پشتیبانی از کسب و کارها را مورد بررسی قرار داد و نتیجه آن از سوی دولت ابلاغ گردیده که شامل ۱۴ ماده و ۳۰ نوع حمایت است. آیین نامه مزبور با هدف پشتیبانی از کسب و کارها و سکوهای عرضه دهنده سرویس به کسب و کارها تدوین شده و بدین سان کسب و کارها، سکوها و مردم، سه مخاطب اصلی این آیین نامه محسوب می شوند.
از زمان ابلاغ آیین نامه طی یک هفته کاری، شاخصهای شناسایی سکوهای داخلی تدوین و اعلام گردید که مطابق آن مشخص می شود سکوها بر اساس چه شاخص هایی می توانند انتخاب شوند. به این منظور فراخوانی اعلام گردید تا این سکوها بتوانند تا مهلت تعیین شده یعنی پنجم ماه جاری (آذر)، امکان ثبت نام و حضور در این فراخوان را داشته باشند.
براین اساس سه شاخص کلی در ارزیابی سکوها وجود دارد که متناسب با میزان اهمیت، امتیاز خاصی برای آنها در نظر گرفته شده است که عبارتند از: پذیرش عمومی سکو برای کاربران، پذیرش عمومی سکو برای کسب و کارها و داشتن قابلیت های نرم افزاری و فنی. برای پذیرش عمومی سکو، دو عامل میزان رضایت کاربران و تعداد کاربران فعال ماهانه در نظر گرفته شده است که به ازای هر یکصد هزار کاربر فعال در ماه، معادل یک امتیاز به سکو اضافه می شود. همینطور معیار پذیرش عمومی سکو برای کسب و کارها سه عنوان پیشبینی شده که شامل تعداد کسب و کارهای ثبت نامی و احراز هویت شده، تعداد فروش کالا یا خدمات در یکسال گذشته و هم تعداد کانال های عمومی عرضه کالا، محتوا و خدمات است.
در این حوزه هم به ازای هر کانال بالای ۱۰ هزار دنبال کننده (فالوور) یک امتیاز در نظر گرفته شده است؛ در ادامه، شاخصهای فنی مشمول بودن یا نبودن سکوها از حمایت های این بخشنامه به دو بخش قابلیت های ارتباطات و بازارگاه اجتماعی تقسیم شده است که به صورت جزئی تر شامل انتقال پیام نوشتاری، صوتی، ویدئویی، فایل، داشتن درگاه پرداخت، درگاه حمل و نقل ارسال کالا، تحویل خدمت و سایر خدمات است، در عین حال که امکان خودارزیابی برای سکوها وجود دارد، درصورتیکه سکوهای مشمول موفق به کسب سطح امتیاز ۶۵ درصد و بالاتر شوند از کلیه حمایت های آیین نامه برخوردار خواهند شد، اما سکوهای مشمول با سطح امتیاز بین ۵۰ تا ۶۵ درصد، صرفا از بخشی از حمایت ها برخوردار خواهند بود.
آغاز فرآیند بررسی سکوهای حائز شرایط
براساس آنچه مسؤلان در رابطه با کارگروه اقتصاد دیجیتال عنوان می کنند، فرایند بررسی سکوهای حائز شرایط بر مبنای شاخصهای توصیف شده شروع شده اما در صورتیکه سکوی دیگری هم وجود داشته باشد، همچنان امکان عرضه درخواست را دارد. جزئیات شاخصهای توصیف شده در دستور فراخوان ذکر شده روی سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای عموم در دسترس می باشد. نکته قابل توجه در اینباره اینست که درصورتیکه سکویی فاقد شاخصهای لازم بوده اما امکان خدمات دهی به مردم را دارد، مجدد مورد بررسی قرار گرفته و امکان اضافه شدن به لیست سکوهای مشمول را خواهد داشت.
مزایای استفاده از سکوهای داخلی با عنایت به توضیحات عرضه شده در این آیین نامه استفاده از خدمات پرداخت بانک مرکزی همچون پرداخت مستقیم، کیف پول و حساب امانی و هم پیشگیری از کلاهبرداری معمول در خرید و فروش ها بر بستر شبکه های اجتماعی، بعضی از مزایای استفاده از سکوهای داخلی است. مورد دیگر شامل خدمات در حوزه تبلیغات از راه صداوسیما، وزارت ارشاد و سایر ابزارهای دولتی می شود.
بسته های تشویقی در حوزه نقل و انتقالات مرسولات برای سکوهایی که به جابجایی این بسته ها می پردازند و هم تخفیف های مالیاتی همچون خدماتی است که با هدف پشتیبانی از کسب و کارها در این آیین نامه در نظر گرفته و در همه این فرایندها هدف، تسریع راه اندازی و رونق کسب و کارها عنوان شده است.
مسئولیت پیگیری و کمیته نظارتی که در جهت اجرای آیین نامه حمایتی دولت از کسب و کارهای حوزه اقتصاد دیجیتال ابلاغ گردیده است به عهده چند وزارت خانه شامل وزارت ارتباطات، اقتصاد و صمت است.


منبع:

1401/09/08
15:11:25
0.0 / 5
561
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا