سی دی دریا
معاون فناوری وزارت علوم:

عدم توجه به مالکیت فکری از عمده ترین مشکلات حوزه فناوری است

عدم توجه به مالکیت فکری از عمده ترین مشکلات حوزه فناوری است

به گزارش سی دی دریا، معاون فناوری وزیر علوم اظهار داشت: عدم توجه به مالکیت فکری از عمده ترین مشکلات حوزه فناوری است که اگر در این بخش به صورت ویژه وارد نشویم در سالهای آینده در حوزه دانش بنیان هم به مشکل برمی خوریم.به گزارش سی دی دریا به نقل از وزارت علوم، دکتر علی خیرالدین در نشست هم اندیشی روسای پارک های علم و فناوری و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ضمن تشکر از اهتمامی که قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به مبحث مالکیت معنوی دارد، اظهار داشت: یکی از اشکالات اساسی در مبحث تجاری سازی، حوزه ثبت اختراع است که در این فرآیند هرگاه به دنبال تبدیل یک ایده به نمونه آزمایشگاهی هستیم چه در ثبت ایده و اختراع و چه در تجاری سازی با موانع و مشکلاتی روبرو می شویم.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم اضافه کرد: عدم توجه به مالکیت فکری از عمده ترین مشکلات حوزه فناوری است که اگر در این بخش به صورت جدی اقدامی نشود در سالهای پیش رو در قسمت فناوری و نوآوری و اقتصاد دانش بنیان با چالش های مختلفی مواجه خواهیم شد.
خیرالدین ضمن اشاره به این که در حوزه ثبت اختراع در کشور باید کار جدی انجام دهیم، اضافه کرد: در پارک های علم و فناوری قریب به ۲۰ درصد شرکت ها در زمینه فناوری ارتباطات و اطلاعات فعالیت می نمایند که در مبحث مالکیت معنوی بیشترین صدمه ها و چالش ها را متحمل می شوند که باید اقدامی برای این مهم انجام داد.
وی اظهار داشت: قانون ثبت اختراعات در حدود ۱۵ سال پیش و با عنایت به شرایط خاص آن زمان نگاشته شده که حدود ۳ پارک علم و فناوری درحال فعالیت بودند، اما امروز ۵۰ پارک علم و فناوری، ۲۶۰ مرکز رشد، ۱۱ هزارو ۵۰۰ واحد فناور و قریب به ۷۶۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که نیازمند به روزرسانی قانون یاد شده است.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم اضافه کرد: در شرایط حاضر و با عنایت به جهش علمی که نمود آنرا در زایش شرکتهای فناور و دانش بنیان شاهد می باشیم، حضور کارشناس رسمی مالکیت فکری و ورود آن به قانون در بحث ثبت اختراع بسیار مهم دیده می شود.
خیرالدین در ادامه ضمن اشاره به اهمیت ارزش گذاری فناوری، اظهار داشت: نیازمند سامانه ای مناسب برای ارزش گذاری و تقویت دفاتر انتقال فناوری در پارک های علم و فناوری هستیم که در بستر سامانه نظام ایده ها و نیازها (نان) در حال انجام می باشد.
در ادامه این نشست دکتر بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اضافه کرد: اگر بخواهم تعبیری کنم از بحث دانش بنیان و نقش حمایتی مالکیت معنوی و این که در چه دوره ای هستیم داشته باشیم، به نظر فعلاً در مرحله جنینی قرار داریم و هنوز به بلوغ نرسیده ایم و نیاز داریم که قوانین و مقررات مربوطه در زمینه جهش تولید دانش بنیان هم داشته باشیم.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان نمود: فضا به جهت اینکه محیط پویا و خلاقانه و نوآورانه شکل گیرد فراهم گشته است. زمانی که فرد نوآور و خلاق زمینه کار را فراهم می بیند و این که در کشور این حمایت های قانونی و بسترهای لازم وجود دارد برای کار انگیزه می گیرد.
بابایی اظهار داشت: در حوزه مالکیت فکری و معنوی نقایص فراوانی داریم. اما با همین قوانین موجود هم می شود کارهای بزرگی را انجام داد و نباید منتظر تصویب قوانین جدید باشیم. باید پارک های علم و فناوری معین را انتخاب نماییم و دفاتر مالکیت معنوی را در این پارک ها فعال نماییم.
وی ضمن اشاره به این که هنوز کارشناس مالکیت معنوی نداریم، اظهار داشت: هنوز مرکزی برای حل و فصل اختلافات از حیث داوری نداریم اگر کسی در این عرصه مدعی شود که حق من تضییع شده و در مرجع قضایی طرح دعوی کند مدت زیادی طول می کشد که به شکایت در محاکم رسیدگی شود. بابایی افزود: ازاین رو در آینده بسیار نزدیک مرکز داوری مالکیت معنوی را در سازمان راه اندازی خواهیم کرد که متولیان امر و داوران باید از افراد دانشگاهی و از کسانی که با ادبیات مالکیت معنوی آشنا هستند، باشد.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ضمن اشاره به آمادگی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای عقد تفاهمنامه با وزارت علوم در جهت پشتیبانی از مالکیت معنوی، که پیش نویس و مقدمات آن فراهم گشته است، در مورد راه اندازی مرکز داوری مالکیت معنوی اضافه کرد: تفاهمنامه ای با شورای حل اختلاف منعقد شده است که ۲ شعبه داوری راه اندازی شود؛ چون که یکی از محورهای توسعه کشورها بحث داوری و حل و فصل اختلافات است.
بابایی آمادگی خویش را برای برگزاری دوره های آموزشی با استفاده از اساتید مجرب در زمینه مالکیت معنوی با همکاری وزارت علوم اعلام و از هماهنگی با دبیر کل سازمان مالکیت معنوی (WIPO) برای حضور در این دوره ها اطلاع داد.
در این نشست دکتر رضایی فر ضمن تاکید و ضرورت تدوین و به روزرسانی قوانین و مقررات در ارتباط با مالکیت فکری، فرهنگ سازی این مهم را در جامعه از مهم ترین اهداف معاونت فناوری و نوآوری وزارت عتف عنوان نمود.

1401/08/13
14:49:56
0.0 / 5
469
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا