سی دی دریا
معاون وزیر بهداشت خبر داد:

پشتیبانی ۴۰۰ میلیارد تومانی وزارت بهداشت از طرح های تحقیقاتی

پشتیبانی ۴۰۰ میلیارد تومانی وزارت بهداشت از طرح های تحقیقاتی

به گزارش سی دی دریا، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار داشت: وزارت بهداشت آمادگی دارد از طرح های تحقیقاتی محصول محور تا 400 میلیارد تومان پشتیبانی کند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، دکتر یونس پناهی با تأکید بر موضوع «تهدیدهای سلامت و راهکارهای برون رفت با تمرکز بر مرجعیت علمی» اشاره کرد: تولید دانش، ترجمان دانش، تولید تکنولوژی، دیپلماسی علمی و بهبود اقتصاد دانش بنیان از با اهمیت ترین فاکتورهای مرجعیت علمی است. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اضافه کرد: در تولید علم ایران رتبه اول را در کشورهای منطقه دارد و سال قبل رتبه ۱۶ جهانی را داشت که امسال رتبه ۱۵ را به دست آورده است. وی با اعلان اینکه میانگین سرعت تولید علم در دنیا ۵ درصد است، اشاره کرد: شتاب تولید علم (میانگین رشد سالیانه علم) در آمریکا ۳.۶، در آلمان ۴ و در هلند ۴.۳ است. در کل، سرعت تولید علم در غرب نسبت به شرق کمتر شده است. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار داشت: اکنون میانگین سرعت تولید علم در چین ۱۱، سنگاپور ۸، مالزی ۹.۹، ایران ۷.۷۴، عربستان ۱۲.۶، ترکیه ۷.۵ و در امارات ۱۳.۳ است.

وی ادامه داد: در بحث آینده نگاری و تعیین رشد سالیانه، میانگین تولید علم در دانشگاه های ایران، ۸.۳۱ درصد است. سرعت ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی در تولید علم از میانگین سرعت رشد تولید علمی در کشور کمتر است.

پناهی این دانشگاه ها را شامل سه دانشگاه تیپ یک، پنج دانشگاه تیپ دو و سه دانشگاه علوم پزشکی تیپ سه دانست و اظهار داشت: در حوزه انتشار مجلات علمی، پژوهشی با ۴۶۷ مجله پس از ترکیه، رتبه دوم منطقه را داریم. در دنیا ۵ درصد کل تحقیقات منجر به محصول می شود

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اشاره کرد: وضعیت ایران در دومین شاخص مرجعیت علمی، یعنی ترجمان دانش و کاربست آن، از میانگین جهانی پایین تر است. در دنیا ۵ درصد کل تحقیقات منجر به محصول می شود. پناهی تصریح کرد: اختراعات یا ایده ها باید منجر به یک محصول یا یک خدمت یا یک تغییر رفتار شود تا شاخص دوم مرجعیت علمی یعنی ترجمان دانش در کشور رشد کند. وی اشاره کرد: در سومین شاخص که تولید تکنولوژی است رتبه ایران در سال ۲۰۲۰ در دنیا ۶۷ بود، در سال ۲۰۲۱ این رتبه به ۶۰ رسید و الان رتبه ۵۳ دنیا را داریم. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار داشت: در شاخص تولید تکنولوژی هم سرعت رشد کشورهای منطقه بالاست و باید بتوانیم مراکز رشد، نوآوری، دانش بنیان و پارک های علم و فناوری خودرا تقویت نماییم. دانش بنیان ها در کشور ۱۶ درصد میانگین رشد سالیانه دارند. هر دانشمند یک دیپلمات پناهی اضافه کرد: در شاخص بعدی مرجعیت علمی که دیپلماسی سلامت و مورد تاکید ویژه وزیر بهداشت است، هر دانشمند ایرانی باید یک دیپلمات علمی برای ایران در جهان باشد. رشد تولید علمی بدون ارتباط با محافل جهانی ممکن نیست. وی افزود: در پنجمین شاخص مرجعیت علمی که بهبود اقتصاد دانش بنیان است باید بگوییم در کل، استفاده از دانش برای اقتصاد یک معضل جهانی است. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اشاره کرد: باید با ایجاد دانشگاه های نسل سه و چهار که دانشگاه های ثروت آفرین و اجتماعی هستند به ارتقای این شاخص کمک نماییم. تدوین نقشه مرجعیت علمی وی اظهار داشت: برای تدوین نقشه مرجعیت علمی تمام الزامات، امکانات و ابزارهایی که در کشور وجود دارد را بر پایه افزایش راندمان احصا کرده ایم. در تمام این فاکتورهای پنجگانه آینده پژوهی نقش اساسی دارد و نقشه نهایی مدلهای مرجع شدن تهیه شده اند. پناهی اظهار داشت: با برگزاری جلسات با دانشمندان ایرانی یک درصد در جهان، ۳۰۰ برگزیده جشنواره رازی، بالاترین های المپیادهای علمی و اساتید داخل و خارج از کشور، از تجارب آنها به عنوان منابع نیروی انسانی در اکوسیستم مرجعیت علمی بهره برده ایم. وی ادامه داد: در کشور ۹۰۰ مرکز تحقیقاتی، ۶۰ پژوهشکده، ۲۵ شبکه تحقیقاتی، ۸۴ کوهورت و ۲۰ پرشین کوهورت داریم که ساز و کار مناسبی برای به کارگیری اولویت ها و امکانات در مرجعیت علمی است. ایجاد زنجیره تولید محصول وی اظهار داشت: باید بتوانیم زنجیره تولید علمی که تبدیل به محصول شود را در دانشگاه های علوم پزشکی ایجاد نماییم و با کمک دانش بنیان ها و پارک های علم و فناوری فاصله بین دانشگاه و صنعت را کاهش دهیم. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، کسب مرجعیت علمی ایران در جهان را یکی از مطالبات مقام معظم رهبری دانست و اضافه کرد: توجه به تهدیدهای حوزه سلامت همچون تهدیدات غذایی یا اعتیاد و کاهش بار بیماریها منجر به شکوفایی اقتصادی کشور می شود. پناهی با اشاره به تغییر سیمای بار بیماریها در دنیا بین سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۹ از بار بیماریهای واگیر به بیماریهای نوپدید مانند کرونا و بیماریهای غیرواگیر همچون سرطان ها، قلبی، عروقی و دیابت یاد و اشاره کرد: وزارت بهداشت آمادگی دارد از طرح های تحقیقاتی محصول محور تا ۴۰۰ میلیارد تومان پشتیبانی کند.


منبع:

1401/08/08
13:01:42
0.0 / 5
463
تگهای خبر: شبكه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سی دس دریا