سی دی دریا
گزارش سی دی دریا؛

وقتی اینستاگرام قوانین خودش را هم قبول ندارد

وقتی اینستاگرام قوانین خودش را هم قبول ندارد

به گزارش سی دی دریا، اینستاگرام مانند هر پلتفرمی قوانین خاص خویش را دارد اما در اجرای این قوانین سیاستی دوگانه را در پیش گرفته است.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، اینستاگرام این روزها بعنوان یکی از محبوبترین پلت فرم ها در سرتاسر جهان شناخته می شود و کاربران زیادی را هم به خود جذب کرده است. این پلت فرم هم مانند هر پلتفرمی قوانین خاصی دارد که کاربران برای حضور در آن می بایست به آنها تن دهند. برپایه پروتکلهای اینستاگرام رعایت این قوانین برای همه کاربران لازم الاجراست و اگر تخلفی از سمت کابری سر بزند، طبق قوانین با محودیت مواجه خواهد شد.
دهن کجی اینستاگرام به قوانین اینستاگرام!
اما نکته قابل تأمل در این بین بی توجهی اینستاگرام به قوانین خودش است! بعنوان مثال «تشویق به خشونت» یکی از ممنوعیت هایی است که اینستا به شدت روی آن حساس است اما در ماجرای اغتشاشات اخیر، فضای اینستا پر بود از صفحاتی که مبادرت به آموزش جنگ خیابانی یا ساخت کوکتل مولوتوف برای اغتشاشگران می کرد و نکته جالب ماجرا آنجا بود که گزارش های تخلف کاربران هم ره به جایی نمی برد و با بی توجهی محض از جانب تیم گزارش تخلفات اینستا روبرو می شد.
البته رفتارهای دوگانه ایستاگرام به همین یک مورد محدود نمی شود؛ نشر «سخنان تنفّرانگیز»، فروش «داروهای غیرمُجاز»، «فروش حیوانات زنده»، «قماربازی های آنلاین»، «خریدوفروش دخانیات»، «خریدوفروش سلاح گرم»، «خریدوفروش مشروبات الکلی»، «باج خواهی یا آزار و اذیت افراد»، «فیلم های خشن و دارای خشونت»، «تشویق برای به خطر انداختن جان مردم»، «تهدیدات جسمی، صدمه مالی، خرابکاری و غیره» و «محتوای جنسی» تنها بخشی از تخلفاتی است که مدیران اینستاگرام مدعی برخورد با آنها هستند اما گشت و گذاری در پیج های ایرانی به خوبی نشان میدهد تقریبا همه این موارد در صفحات ایرانی رایج و دایر است و نهایت توجه اینستا به گزارش های تخلف کاربران یرانی، یک پیام تذکر است!
یکی از مثال هایی که بر رفتار دوگانه اینستاگرام میتوان به آن اشاره نمود، خرید و فروش سلاح، مشروبات الکلی و مواد مخدر در صفحات ایرانی است. یعنی با یک پیام، واریز وجه و دادن آدرس می توانید صاحب یک کلت کمری شوید؛ به همین سادگی!

ماجرا برای تهیه و خرید مواد مخدر، مشروبات الکلی، لوازم جنسی و … هم به همین منوال است و به آسانی می توانید به این موارد دسترسی پیدا کنید.

نکته قابل تأمل در این بین اینجاست که چرا اینستاگرام حداقل به قوانین خودش هم پایبند نیست؟ مگر این قوانین از جانب جمهوری اسلامی وضع شده یا به اجبار به مدیران اینستا تحمیل شده است؟
چگونه است که در آمریکا کوچک ترین گزارش تخلف از صفحات مروج خشونت با برخورد جدی اینستاگرام مواجه می شود اما در ایران با مماشات و به آسانی از کنار آنها عبور می کنند؟
رفتار دوگانه اینستاگرام در برابر کاربران ایرانی
نکته جالب توجه در این بین رفتار دوگانه و متفاوت اینستاگرام در برابر کاربران ایرانی اش است. اینستاگرام نه تنها به قوانین خودش در صفخات ایرانی پایبند نیست، بلکه هر نظر و رأیی که با صاحبان قدرت و سلطه غرب همسو نباشد را به بهانه تخلف حذف می کند!
کم نیستند کاربرانی که در سالگرد حاج قاسم سلیمانی صفحات خویش را از دست دادند و اینستا هیچگاه به سوال ایرانیها پاسخ نداد که انتشار تصویر شهید سلیمانی که توسط آمریکایی ها ترور شد و به شهادت رسید با کدام یک از قوانین اینستا در تضاد است!؟
حتی اگر فرض را بر این بگیریم که انتشار این تصاویر با قوانین اینستا در تضاد است، فعالیت آسان و مداوم پیج های متخلف و ترویج خشونت و مسائل جنسی در اینستاگرام از یک سو و ایجاد محدودیت برای کاربران ضد آمریکایی از طرف دیگر، ادله ای محکم و متقن بر رفتار دوگانه مدیران اینستاگرام در برابر ایرانی هاست!
شما در اینستاگرام به سادگی می توانید مبادرت به فروش مواد مخدر و مشروبات الکلی کنید (برخلاف قوانین اینستاگرام) اما هیچ وقت اجازه نخواهید یافت حرفی از شهدا بزنید یا سیاست های غرب و رژیم صهیونستی را نفی کنید!
راهکار چیست؟
اما برای برخورد صحیح با این رفتار دوگانه باید چند هدف را مورد نظر و دقت قرار داد. جمهوری اسلامی می تواند از مدیران متا (مالکین اصلی اینستاگرام) بخواهد یک نماینده یا دفتر رسمی در این تأسیس کنند و بر طبق قوانین موجود اینستا و ایران، فعالیت این پلت فرم در ایران ادامه یابد اما اگر مدیران متا تن به این خواسته ندادند، هرچه سریع تر باید پلفترم های داخلی جایگزین اینستاگرام معرفی شوند و زمینه را برای فعالیت کاربران داخلی در فضایی امن و ایمن فراهم نمایند.
بی عدالتی و قانون گریزی در هر جایی که باشد امری مذموم و ناپسند است اما غرب بی عدالتی برای جمهوری اسلامی ایران و ایرانیها را می پسندد اما برای خودش خیر!

1401/07/13
10:09:27
0.0 / 5
478
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا