سی دی دریا
زارع پور در صحن مجلس:

دولت الکترونیک زمینه فساد را از بین می برد

دولت الکترونیک زمینه فساد را از بین می برد

به گزارش سی دی دریا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: برای تحقق دولت چابک و کارآمد و از بین بردن زمینه فساد چاره ای جز حرکت به سمت دولت الکترونیک نداریم.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، عیسی زارع پور بامداد امروز (سه شنبه ۲۹ شهریورماه) در صحن علنی مجلس با ارائه گزارشی به نمایندگان اظهار داشت: اگر بخواهیم دولت را چابک و کارآمد نماییم و زمینه فساد را از بین ببریم چاره ای نداریم جز آنکه به سمت الکترونیکی کردن دولت برویم. این مساله یکی از مسائل مهمی است که رییس جمهور بصورت هفتگی آنرا پیگیری می کند و بر تحقق آن تاکید دارد.
وی اشاره کرد: باوجود تمام تلاش هایی که انجام شده هم اکنون شرایط مطلوبی در حوزه الکترونیکی شدن نداریم. بر طبق آخرین آمار، شاخصی که میزان الکترونیکی شدن و استقبال مردم از این خدمات را نشان می دهد، برای کشور ما رتبه ۸۹ است؛ همین طور شاخص دیگری که میزان مشارکت الکترونیکی را بیان می کند برای کشور ما رتبه ۱۱۸ است.
زارع پور اظهار داشت: وعده من در شروع کار این بود که این شاخص ها در ضمن ۴ سال دست کم ۳۰ پله ارتقا داده شود. البته این کاری نیست که فقط وزارت ارتباطات انجام دهد. بلکه همه ارکان دولت باید در رقم خوردن این اتفاق بزرگ همراهی کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: از سال قبل اقدامات زیادی در امتداد تحقق دولت الکترونیک انجام شده است. البته با بند «و» تبصره ۷ که در مجلس مصوب شد، این کار صورت عملیاتی تر و اجرائی تری به خود گرفته است. چنانچه همه دستگاهها مکلف شدند در سال دوم دولت اقدامات ویژه ای دراین زمینه انجام دهند.
وی با تکیه بر این که بدنبال راه اندازی دولت هوشمند هستیم، اشاره کرد: تفاوت دولت هوشمند و الکترونیک در آنست که در دولت الکترونیک می توان همین فرآیندهای معمول را بصورت غیرحضوری انجام داد اما باید همان پروسه سابق طی شود و همان مدارک ارسال شود اما در دولت هوشمند در پی آن هستیم همه بخش های دولت به هم متصل و لینک شوند و اطلاعات خودرا با یکدیگر به اشتراک گذارند.
زارع پور افزود: دستگاهها مبتنی بر اطلاعاتی که از مردم وجود دارد بتوانند به امور رسیدگی کنند. برای مثال اگر مدرک کارشناسی لازم باشد با ثبت کد ملی بتوان به مدرک دسترسی پیدا کرد و نیازی به ارسال و یا ارائه اصل مدرک وجود نداشته باشد. در این شیوه با استعلام گرفتن از دستگاه های مربوطه همه اطلاعاتی که از مردم در دستگاه های اجرائی وجود دارد، بدون مراجعه حضوری و ارسال مدرک می توان در هر ساعت از شبانه روز خدمات دریافت کرد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: در امتداد اجرا و تحقق این تکلیف قانونی که هدف آن تحقق دولت الکترونیک است از شروع کار دستورالعمل نحوه راه اندازی پنجره واحد دستگاهها را در دستور کار قرار دادیم و آنرا به تصویب رساندیم که در اردیبهشت ماه نهایی و ابلاغ گردید. برمبنای جز ۴ بند و مکلف شدیم پنجره ملی خدمات دولت هوشمند را راه اندازی نماییم و پنجره های دستگاهها به آن متصل شدند تا در نهایت مردم از یک طریق بتوانند به خدمات الکترونیک دسترسی داشته باشند. وی بیان کرد: این تکلیف قرار بود دی ماه صورت گیرد اما در اردیبهشت یعنی هشت ماه زودتر از موعد آنرا به انجام رساندیم. این پنجره راه اندازی شده و امکانات بسیار خوبی ارائه می دهد. زارع پور اشاره کرد: یکی از اقدامات مهمی که درباره ی پنجره واحد اتفاق افتاده این است که همه دستگاهها می توانند به آسانی به این پنجره واحد متصل شوند و مردم با یک دفعه احراز هویت به تمام خدمات الکترونیکی دولت دسترسی خواهند داشت. در همین مدت کوتاه بیش از پنج میلیون نفر با احراز هویت از این سامانه بهره برده اند.

1401/06/29
22:19:43
0.0 / 5
445
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سی دس دریا