سی دی دریا
رییس سازمان انرژی اتمی:

سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور به ۲۰ درصد می رسد

سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور به ۲۰ درصد می رسد

سی دی دریا: به گزارش سی دی دریا، رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: توسعه نیروگاه های اتمی و تولید برق هسته ای از اهداف حوزه فناوری هسته ای ست که در نظر داریم سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور را به ۲۰ درصد برسانیم.


به گزارش سی دی دریا به نقل از روابط عمومی سازمان انرژی اتمی، محمد اسلامی اظهار داشت: حالا شاهد تقابل در زمینه پیشرفت های حوزه تکنولوژی های جدید و پیشرفته میان قدرت های جهان هستیم و باید دانست که دنیای آینده به صورت بسیار پرشتاب به سمت پیشرفت های حوزه فناوری حرکت می کند.

وی ادامه داد: متأسفانه شاهد ذهنیت درستی از این حوزه نیستیم و این گونه پنداشته می شود که صنعت هسته ای و مراکز وابسته آن مراکزی امنیتی و با حفاظت شدید هستند و دشمن هم به دنبال تقویت این ذهنیت است و تلاش می کند با القا ترس، ناامیدی و مزاحمت بعنوان ابزارهای کاربردی خود؛ مانع حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه ممنوعه قدرت جهانی شوند.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: حتی این رویکرد در آژانس هم مشاهده می شود. در این سال ها با القای ترس و سلب اعتمادبه نفس به دنبال تضعیف روحیه بودند؛ ازاین رو در نظر داریم تا القای امید و باور جمعی را در کشور نهادینه نماییم.

به دنبال سیاست درهای باز هستیم

وی تاکید کرد: ما خواهان ایجاد فضایی باز هستیم و سیاست درهای باز را دنبال خواهیم کرد و خوشبختانه مقدمات اجرای این سیاست فراهم شده است؛ در این راه باید توجه داشت که تحقیقات باید نتیجه گرا بوده و دارای برنامه مدون و با سازوکار مشخص باشیم و به صورت تحول گرا و تحول آفرین امور را پیش ببریم.

وی تاکید کرد: سیاست درهای باز و نوآوری های جدید را در اولویت برنامه های خود قرار داده و اهداف کمّی تعیین کرده ایم که باید به سمت تحقق آنها گام برداریم.

اسلامی اظهار نمود: برای نیل به اهداف موردنظر در یک سال قبل اسناد راهبردی مختلفی را تهیه و تدوین کردیم و به موارد مهمی توجه شد و می خواهیم خدمات مختلفی را در حوزه فناوری هسته ای عرضه نماییم که توسعه نیروگاه های اتمی و تولید برق هسته ای یکی از این موارد است که در نظر داریم سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور را به ۲۰ درصد برسانیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه های سازمان استفاده از توان و پتانسیل فارغ التحصیلان رشته های در رابطه با صنعت هسته ای است، چونکه معتقدیم نباید جریان علم را حبس کرد ازاین رو در افق ۲۰ ساله در نظر داریم تا بستر جذب نیروهای متخصص را فراهم سازیم.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: این رویداد، نقطه عطفی برای توسعه تکنولوژی های جدید به حساب می آید و این فرصت را باید به فال نیک گرفت و در این حوزه متعهد می شویم تا نسبت به تبادل فناوری ها و استفاده از دانش بومی اقدام نماییم.

لزوم توجه به اقتصاد هسته ای

اسلامی اظهار داشت: باید فاصله میان ایده و تولید و تبدیل آن به محصول را کوتاه نماییم.

وی افزود: مبحث مهم در این زمینه؛ اقتصاد هسته ای و کسب منابع مالی است و باید توجه داشت برای تأمین منابع مالی نمی توان منتظر ماند، چونکه استفاده از تکنولوژی های جدید می تواند بسترساز جذب درآمد شود.

وی توضیح داد: اولین نیروگاه اتمی کشور معادل ۵۲ میلیارد کیلووات برق تولید کرده و باعث صرفه جویی ۸۵ میلیون بشکه نفت شده و به عبارت بهتر در این زمان توانسته دو برابر سرمایه گذاری انجام شده برای ساخت این نیروگاه؛ درآمد کسب کند؛ با عنایت به این نتیجه ساخت نیروگاه های اتمی را در دستور کار قرار داده ایم و تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته ای را هدف گذاری کرده ایم.

اسلامی تاکید کرد: با عنایت به توان و پتانسیل خیلی خوب در این حوزه، می خواهیم تا کشور را به قطب طراح و سازنده نیروگاه اتمی تبدیل نماییم.

این رویداد نقطه آغاز همکاری با دانش بنیان هاست

رئیس سازمان انرژی اتمی همینطور در حاشیه بازدید از نمایشگاه توانمندی های شرکتهای دانش بنیان در جمع خبرنگاران اظهار نمود: سازمان انرژی اتمی ایران با عنایت به برنامه افق ۲۰ ساله ای که در چارچوب سند جامع تدوین کرده باید خویش را با تحولی نوین همراه سازد و در این راه و برای پیشبرد و تحقق اهداف خود باید بتواند همه استعدادها و ظرفیت های ملی را به خدمت بگیرد.

مهندس اسلامی افزود: امروز اولین رویداد را با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار کردیم که این رویداد در حوزه انرژی، لیزر و فوتونیک و توسعه کاربرد پرتوها بود.

وی تاکید کرد: بنده اطمینان دارم این رویداد نقطه آغاز بود و حدود ۴۰ شرکت دانش بنیان در این مرکز حضور داشتند و تبادل فناوری با سازمان انرژی اتمی ایران صورت گرفت و با عنایت به هدف بلندمدتی که برای خود تعریف کرده ایم، در آینده این تعداد را چند برابر خواهیم کرد.

اسلامی در رابطه با ظرفیت های فناورانه عرضه شده در این نمایشگاه توضیح داد: ظرفیت های عرضه شده واقعاً امیدوارکننده بود، چونکه جوانان نخبه و مستعد سبب افتخار هستند و حیف است به این دانشمندان جوان توجه نشود، ما باید مسیر را برای تعالی این عده باز نماییم بدین منظور سال جاری در سند تحقیق و توسعه؛ هر آنچه به صورت فشار علم یا کشش تقاضا از لحاظ جریان تحقیقات نتیجه گرا وجود دارد را در اولویت قرار داده ایم.

وی افزود: برای تحقق این مهم در ۱۰ پژوهشکده فعال یا مراکز تحقیقاتی فعال سازمان، ده ها پروژه تعریف شده که سرریز این طرح ها هم برای سایر بخش ها و هم جذب دستاوردهای دانش بنیان ها در سازمان انرژی اتمی به صورت توأمان خواهد بود که گام بزرگی به حساب می آید.
معاون رئیس جمهور در رابطه با روند تجاری سازی این صنعت توضیح داد: یک زمانی همه احساس می کردند که لیزر فقط کاربرد خاصی دارد، اما حالا لیزر در همه رشته ها و سرفصل ها کاربرد دارد و ایفای نقش می کند و ۲ ماه قبل مرکز تبادل فناوری لیزر را با حضور معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور ایجاد کردیم و امروز لیزر درحال پیمودن مسیری است که درگذشته کسی تصور نمی کرد به این مرز برسد. همینطور این مورد در زمینه توسعه کاربرد پرتوها که دامنه وسیعی را شامل می شود، صدق می کند، چونکه تابحال کمتر به این مورد پرداخته شده است درحالی که پرتوها در همه زمینه ها، رشته ها و همینطور صنایع مختلف می تواند ایفای نقش کند.

وی در پاسخ به این پرسش که چند نیاز فناورانه را در سازمان انرژی اتمی میتوان با استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها پاسخ داد؛ اظهار داشت: ۲۷ مساله را همکاران ما عرضه کرده اند و شرکت ها هم ایده ها و یا دستاوردهای خویش را حالا شرح داده اند و برای ما مهم می باشد که در چرخه نوآوری بتوانیم فرآیند تبدیل ایده به محصول را کوتاه نماییم تا قادر باشیم با شتاب بیشتری حرکت نماییم ازاین رو در نظر داریم دوره انتظار را برای مراکز، دستگاه ها و سامانه ها کوتاه نماییم.

در این رویداد همینطور نمایشگاهی از توانمندی های شرکتهای دانش بنیان و فناور فعال در این عرصه های تکنولوژی های جدید نظیر انرژی، لیزر، فوتونیک و کاربرد پرتوها در محل صندوق نوآوری برپا شد و در جریان این تبادل فناوری هم ۳۹ شرکت همچون ۲۹ شرکت دانش بنیان، در بخش نمایشگاهی، توانمندی های همسوی خود با نیازهای فناورانه را عرضه کردند و در جلسات B۲B حاشیه رویداد به مذاکره با شرکتهای تابعه سازمان انرژی اتمی پرداختند.


منبع:

1401/06/16
10:42:24
0.0 / 5
494
تگهای خبر: امنیت , خدمات , دستگاه , سازنده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا