سی دی دریا
توسط محققان كشور به نتیجه رسید؛

ارائه راهکاری برای بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند برق

ارائه راهکاری برای بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند برق

سی دی دریا: پژوهشگران کشور موفق به ارائه راهکاری برای بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند برق شدند.به گزارش سی دی دریا به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حامد دهقانی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح« تحلیل و بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند با بهره گیری از مدیریت مصرف و تولید» اظهار داشت: روند رو به رشد تقاضای انرژی الکتریکی و افزایش گازهای گلخانه ای از یکسو و کاهش میزان سوخت های فسیلی از طرف دیگر سبب نفوذ بیشتر منابع تولیدپراکنده در شبکه های توزیع شده است. حضور این منابع در شبکه سبب تامین محلی بارها شده و از این طریق در بهبود قابلیت اطمینان، پروفیل ولتاژ، کاهش گازهای گلخانه ای، کاهش هزینه و جلوگیری از راه اندازی نیروگاه های جدید مقیاس بزرگ و دیگر مزایای فنی و اقتصادی شبکه موثر خواهد بود.
به گفته وی، در فضای تجدید ساختار یافته و رقابتی برق، مالکان به فکر افزایش سود، راندمان و عمر تجهیزات شبکه در عین در نظرگیری رفاه مشترکان هستند و ترانسفورماتورها و کابل ها گران-ترین المان های شبکه توزیع بوده و بهبود عمر آنها در افزایش راندمان و قابلیت اطمینان شبکه موثرند. بنابراین، بررسی عمر تجهیزات در حضور منابع تولید پراکنده یکی از چالش های تصمیم-گیرندگان شبکه توزیع شمرده می شود.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: با پیشرفت های ایجاد شده در تکنولوژی های اندازه-گیری و ارتباطات، شبکه های توزیع به سمت هوشمند شدن گرایش پیدا کرده اند. بدین سبب در این تحقیق به تحلیل و بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند با بهره گیری از استراتژی تلفیقی مدیریت سمت مصرف و تولید پرداختیم.
وی با اعلان اینکه از این طرح می توان در تمامی سطوح شبکه به ویژه در شبکه های توزیع استفاده کرد، اظهار داشت: با بهره گیری از طرح پیشنهادی می توان بدون راه اندازی نیروگاه های جدید ضمن تامین برق پایدار و صرفه جویی در هزینه های راه اندازی، استرس روی تجهیزات را کاهش و عمر آنها را به میزان شایان توجهی افزایش داد. این افزایش عمر و به تاخیر انداختن جایگزینی تجهیزات به نوبه خود سود اقتصادی شایان توجه دیگری را به ارمغان خواهد آورد.
دهقانی افزود: ادامه این کار را می توان با کمک گرفتن از شرکت های توزیع و وارد کردن برخی محدودیت های عملی در مساله نظیر هارمونیک های به وجود آمده ناشی از کلیدزنی و یا محدودیت در انجام مانورهای شبکه مطالعه و پیاده سازی کرد.
وی با اشاره به خاصیت های طرح اظهار داشت: استفاده از ابزارهای موجود در شبکه بجای ایجاد ابزار جدید، سود دهی بالا، ایجاد رضایت برای بهره برداران و مشترکین، افزایش عمر تجهیزات و متعاقبا پایداری و قابلیت اطمینان شبکه از خاصیت های این طرح محسوب می شوند.
وی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: نحوه ی اجرای آسان، استفاده از ابزار موجود در شبکه، در نظرگیری رضایت تولیدکنندگان انرژی و مشترکین، افزایش عمر و راندمان تجهیزات، افزایش قابلیت اطمینان شبکه، تمایل مشترکین به مشارکت در طرح های تشویقی، تمایل بهره برداران به مشارکت به علت: کاهش استرس تجهیزات، تلفات شبکه، هزینه راه اندازی نیروگاه ها و میزان انرژی تولیدی، از مزیت های رقابتی طرح به شمار می روند.
دهقانی با اشاره به کاربردهای پروژه اظهار داشت: از نتایج این طرح می توان در سطوح مختلف ولتاژی شبکه برق کشور و نیز در صنایعی که از ترانسفورماتورها و کابل های با بارگذاری بالا استفاده می نمایند، بهره برد.


منبع:

1401/05/30
12:21:55
0.0 / 5
580
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا