سی دی دریا
وزیر ارتباطات خبر داد؛

تولید ماهواره های خیام ۲، خیام ۳ و خیام ۴ در ایران

تولید ماهواره های خیام ۲، خیام ۳ و خیام ۴ در ایران

به گزارش سی دی دریا، وزیر ارتباطات اظهار داشت: توافق شده است ماهواره های خیام ۲، خیام ۳ و خیام ۴ بر پایه همین همکاریهای بین المللی در داخل ایران تولید شود.به گزارش سی دی دریا به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور در جلسه شورای اداری شهرستان راور، با حضور نمایندگان و مدیران شهرستان اظهار داشت: استان کرمان استان ویژه ای است؛ استان حاج قاسم و لشکر ۴۱ ثارالله است که در دفاع مقدس هرگاه بن بستی ایجاد می شد آنرا کنار می زد؛ استانی که نامش به نیکی، شجاعت و افتخار ثبت شده است.
زارع پور در ادامه ضمن اشاره به یک سالگی دولت سیزدهم اظهار داشت: در طول این یک سال کارهای بزرگی انجام شده است که متأسفانه برای مردم به خوبی تبیین نشده و اگر این اتفاق رخ می داد سبب امیدآفرینی بیشتر در بین مردم می شد.
وی اضافه کرد: در حوزه تجارت خارجی تراز تجاری ما مثبت شده و صادرات از واردات پیشی گرفته است و در شاهد انجام تفاهمات برای بیشتر از ۴۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی بوده ایم.
وزیر ارتباطات افزود: در حوزه بهداشت هم بیشتر از ۶ میلیون نفری که فاقد بیمه پایه بودند بیمه شده اند و نسخه پیچی الکترونیکی هم در این دولت محقق شده است و الان بیشتر از ۹۰ درصد نسخه ها به صورت الکترونیکی نوشته و پیچیده میشود.
وی ضمن اشاره به طرح مردمی سازی یارانه ها هم اظهار داشت: این طرح یک اقدام شجاعانه بود که زمینه از بین بردن فقر مطلق را فراهم نمود و سبب کاهش شکاف طبقاتی شد و در آخرین گزارش ها، ضریب جینی در کشور و فاصله بین فقیر و غنی کاهش پیدا کرده است.
زارع پور با اشاره به اینکه در حوزه ارتباطات هم در این دولت کارهای بزرگی انجام شده است اظهار داشت: در این زمان کوتاه حدود ۲ هزار روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شده اند.
در همین زمینه، وی ادامه داد: امیدوارم تا آخر سال تعداد روستاهای متصل به ۹۵ درصد برسد و تا آخر شهریور ۱۴۰۲ تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند.
وزیر ارتباطات در ادامه ضمن اشاره به توفیقات دولت سیزدهم در حوزه صنعت فضایی هم اظهار داشت: پس از یک دهه سال قبل جلسه شورایعالی فضایی با حضور رئیس جمهور برگزار شد که تصمیمات بسیار خوبی در آن گرفته شد و آثار آنرا شاهد می باشیم همچون توانمندی تزریق ماهواره های سبک در مدارهای لئو که یکی از نتایج آن بر مدار قرار گرفتن ماهواره نور ۲ با پرتابگر بومی بود که الان در مرحله عملیاتی قرار دارد و تصاویری با دقت ۱۰ متر را ارسال می کند.
وی اضافه کرد: با وجود آنکه چرخه صنعت فضایی از ساخت و پرتاب ماهواره تا دریافت داده های فضایی در داخل کشور تکمیل شده است اما هنوز در ابتدای راه هستیم. ما تا مدار ۵۰۰ کیلومتری می توانیم ماهواره هایی با وزن ۵۰ کیلوگرم ارسال نماییم اما به فضل خداوند و تلاش متخصصین کشور تا آخر سال توانایی ارسال ماهواره هایی با وزن ۱۰۰ کیلوگرم در مدارهای لئو را خواهیم داشت و امیدواریم تا آخر دولت به توان ارسال ماهواره هایی با وزن ۵۰۰ کیلوگرم به این مدارها برسیم.
زارع پور بیان این که همکارهای بین المللی خوبی هم در حوزه فضایی شروع کرده ایم اظهار داشت: شاهد بودید که هفته گذشته ماهواره خیام با موفقیت در مدار قرار گرفت. این که صنعت فضایی ما با صنعت فضایی کشورهای تراز اول دنیا گره خورده است مایه شادمانی است و در همین راستا توافق شده است ماهواره های خیام ۲، خیام ۳ و خیام ۴ بر پایه همین همکاریهای بین المللی در داخل ایران تولید شود.
زارع پور با اشاره به اینکه با وجود تمام توفیقات به دست آمده، مشکلاتی هم در کشور وجود دارد اظهار داشت: دولت به دنبال اینست که مشکلات ریشه ای کشور را با کار جهادی و شبانه روزی عالمانه مبتنی بر برنامه حل کند.
وزیر ارتباطات که به نمایندگی از رئیس جمهور به شهر راور سفر کرده است، قبل از شرکت در این نشست از برخی از پروژه های عمرانی این شهرستان بازدید کرد و سپس در دیداری چهره به چهره با مردم این شهرستان از نزدیک در جریان مشکلات و درخواست های مردمی قرار گرفت.
زارع پور در بخش دیگری از برنامه سفر به شهرستان راور در منزل خانواده شهید غلامرضا گلستانی حضور و ضمن ابلاغ سلام و درود رئیس جمهوری از ایثارگری ها، صبر و بردباری خانواده شهدا تقدیر نمود.


منبع:

1401/05/24
09:32:35
0.0 / 5
510
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا