سی دی دریا
با یك تست نوآورانه؛

ردیابی میزان ایمنی بدن در مقابل کووید ۱۹ با ذرات طلا

ردیابی میزان ایمنی بدن در مقابل کووید ۱۹ با ذرات طلا

به گزارش سی دی دریا سی دی دریا: پژوهشگران دانشگاه MIT با کمک ذرات ریز طلا یک تست نوآورانه ابداع نموده اند که به افراد کمک می نماید میزان ایمنی بدنشان در مقابل کووید 19 را به سرعت و با دقت بسنجند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از نیواطلس، این تست سطح آنتی بادی های خنثی کننده بیماری را در یک قطره خون ردیابی و به فرد کمک می نماید میزان لطمه پذیری فرد در مقابل کووید ۱۹ را ارزیابی کند. بعد از واکسیناسیون کووید ۱۹ اندازه گیری سطح آنتی بادی خنثی کننده در نمونه خون فرد روشی مفید برای سنجش میزان ایمنی فرد در مقابل این بیماری است. بطور معمول برای اندازه گیری سطح آنتی بادی در نمونه خون به تجهیزات آزمایشگاهی نیاز است اما در اوایل شیوع پاندمی تعدادی از محققان MIT به دنبال روشی ساده برای توسعه تستی جهت انجام این کار در خانه بودند.
پژوهشگران برای این منظور فناوری را بررسی کردند که در اکنون در تست های سریع کووید ۱۹ به کار می رود. برخلاف تست های سریع آنتی ژن کووید ۱۹، تست جدید نیازمند یک نمونه کوچک خون است. نمونه اولیه این تست در تحقیقی جدید همراه یک دستگاه مخصوص برای ایجاد سوراخ در انگشت برای دستیابی به نمونه خون ارائه شده است. در مرحله بعد قطره خون به یک قطره چکان حاوی واکنش دهنده های خاص منتقل می شود. این واکنش دهنده حاوی پروتئین های ویروسی کووید ۱۹ است که با ذرات بسیار ریز طلا برچسب گذاری اند. ایده اصلی آنست که آنتی بادی ها در نمونه خون فرد با ذرات ریز طلا که به پروتئین های ویروسی متصل هستند، واکنش نشان می دهند و بدین سبب هنگامیکه قطراتی از نمونه ترکیبی روی نوار تست قرار می گیرد، پروتئین های جذب شده توسط آنتی بادی به شکل خط مثبت می درخشند. بگفته پژوهشگران در مرحله بعد یک اپ موبایل می تواند میزان خط به وجود آمده را بسنجد و در نتیجه سطح آنتی بادی با کمک نمونه خون قابل اندازه گیری خواهد بود. البته باید توجه داشت آنتی بادی های خنثی کننده فقط قسمتی از واکنش پیچیده و چند وجهی سیستم ایمنی به عفونت های ویروسی هستند. شناسایی افرادی که آنتی بدن شان در مقابل ویروس کووید ۱۹ اندک است، سبب می شود از لایه های اضافی محافظتی مانند ماسک برای جلوگیری از مبتلاشدن به بیماری استفاده گردد. پژوهشگران اکنون در جستجوی شریک تجاری هستند تا این تست را به بازار عرضه کنند. تحقیق مذکور در ژورنال Cell Reports Methods انتشار یافته است.


منبع:

1401/05/21
15:19:21
0.0 / 5
496
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا