سی دی دریا
سازمان فضایی ایران خبر داد؛

تزریق ماهواره های تا ۱۰۰ کیلوگرم به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین

تزریق ماهواره های تا ۱۰۰ کیلوگرم به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین

به گزارش سی دی دریا تا آخر سال توانمندی تزریق ماهواره های تا ۱۰۰ کیلوگرم به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین تثبیت خواهد شد و این مسیر تا رسیدن فناوری بومی تزریق ماهواره های چندصد کیلوگرمی ادامه دارد.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، سازمان فضایی ایران به اطلاع مردم شریف ایران و متخصصان کشور می رساند که ماهواره خیام یک ماهواره سنجش از دور با قابلیت تصویربرداری با دقت یک متر است. جمهوری اسلامی ایران الان توانایی طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی با دقت تصویربرداری ۵ تا ۱۰ متر را دارد و حوزه فضایی کشور با عزم و اراده بسیار جدی در راه رسیدن به توانایی ساخت ماهواره های سنجشی با دقت های بهتر از یک متر قرار دارد و این مسیر با جدیت دنبال می شود.
برنامه توسعه حامل های ماهواره (پرتابگر) بومی هم در کشور عزیزمان، با یک برنامه مدون و از پیش تعریف شده و با تاکید بر فناوری های بومی با جدیت و قوت در دولت سیزدهم درحال پیگیری است. در این راستا، سال قبل با پرتاب ماهواره تماماً ایرانی «نور ۲» با ماهواره بر بومی قاصد، فناوری کاملاً بومی تزریق ماهواره های زیر پنجاه کیلوگرم به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین امتحان خویش را با موفقیت پس داد. به فضل الهی، مطابق برنامه ریزی صورت گرفته، این مسیر ادامه پیدا خواهد نمود و با همت دانشمندان و متخصصان بخش های مختلف کشور، تا انتهای سالجاری توانمندی تزریق ماهواره های تا ۱۰۰ کیلوگرم به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین تثبیت خواهد شد و این مسیر تا رسیدن فناوری بومی تزریق ماهواره های چندصد کیلوگرمی تا آخر دولت سیزدهم ادامه پیدا خواهد نمود.
با توجه به وزن بیشتر از نیم تنی ماهواره خیام و هم درصد بسیار بالای موفقیت پرتابگر سایوز، پرتاب این ماهواره به کشور روسیه واگذار شده است. لازم به ذکر است با عنایت به ضریب اطمینان بالای پرتابگر سایوز در پرتاب و مدارگذاری ماهواره ها، خیلی از کشورهای صاحب چرخه کامل فناوری فضایی که خود توانایی پرتاب ماهواره را دارند هم از پرتابگرهای روسی استفاده می نمایند.
همانطور که در اطلاعیه های قبلی اعلام گردید زیرساخت های لازم جهت کنترل و بهره برداری از این ماهواره در پایگاه های فضایی متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعبیه شده است و از لحظه پرتاب، داده های فضایی حاصل از فعالیت این ماهواره تنها در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.
سایر خصوصیت ها و موضوعات در ارتباط با ماهواره خیام در اطلاعیه های بعدی سازمان فضایی جمهوری اسلامی ایران متعاقبا اعلام خواهد شد.

1401/05/18
23:11:42
0.0 / 5
540
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا