سی دی دریا
برای كنترل اشیاء كوچك؛

عنکبوت مرده به ربات تبدیل می شود!

عنکبوت مرده به ربات تبدیل می شود!

گیره های رباتیکی زیادی با الهام از حیوانات مختل ابداع شده اند، اما حالا پژوهشگران آمریکایی روشی ابداع نموده اند تا با بهره گیری از عنکبوت های مرده اشیای بسیار کوچک را کنترل کنند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از نیواطلس، عنکبوت ها بر خلاف پستانداران که اعضای بدن خودرا می کشند یا منقبض می کنند، می توانند با کمک فشار هیدرولیکی پاهایشان را حرکت دهند. بطور دقیق تر در بدن این حشره یک محفظه پروزوما (ناحیه قدامی بدن یک بی مهره) نزدیک سر قرار دارد که هنگام منقبض شدن پاها، خون را به آنجا می فرستد. این روند سبب می شود پاها کشیده شوند. هنگامیکه فشار کم می شود، پاها به عقب کشیده می شوند.
تعدادی از محققان به رهبری دانیل پرستون و فی یاپ در دانشگاه رایس ایالت تگزاس تصمیم گرفتند با انجام پژوهشی مشخص کنند آیا می توان بطور دستی چنین حرکاتی را در عنکبوت های گرگی ایجاد کرد یا خیر. پژوهشگران این حوزه از تحقیق را «نکروباتیک» (necrobotics) نامیده اند. پروسه مذکور با کشتن عنکبوت شروع می شود و بعد از آن سوزنی در محفظه پروزوما قرار دادند. سپس یک قطره چسب به نقطه قرار گرفتن سوزن افزوده شد تا آنرا درجای خود نگه دارد. با بهره گیری از سرنگی که به سوزن متصل است، مقدار اندکی هوا به اتاقک وارد شد و در نتیجه پاهای حیوان مرده باز شدند. هنگامیکه هوا به بیرون کشیده شد، پاها جمع شدند. در آزمایش هایی که تا به حالا انجام شده گیره های نکروباتیکی توانستند باری بیش از ۱۳۰ درصد وزن عنکبوت را حمل کنند. بگفته پژوهشگران یک لاشه عنکبوت می تواند هزار چرخه باز و بسته کردن را تحمل کند. آنها امیدوارند با افزودن پوششی پلیمری مدت زمان استفاده از این نکروبات را بالا برند. هرچند نکروبات ها کمی ترسناک هستند اما گیره هایی که با این روش ساخته می شوند، در عمل کاربردی هستند. بگفته پرستون می توان از آنها برای کارهای مختلف بلند کردن و قرار دادن اجسام، کارهای تکراری مانند دسته بندی یا حرکات دادن اجسام در مقیاس کوچک و حتی سرهم بندی تجهیزات میکروالکترونیک استفاده نمود. علاوه برآن عنکبوت ها در محیط زیست تجزیه می شوند، بدین سبب چالش تولید زباله نیز برطرف می شود. این تحقیق بتازگی در ژورنال « ادونسد ساینس» انتشار یافته است.

1401/05/04
22:27:02
0.0 / 5
537
تگهای خبر: تجهیزات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا