سی دی دریا
معاون صندوق نوآوری مطرح كرد:

مذاکره شرکتهای دانش بنیان با هیات های تجاری ۳۵ کشور دنیا

مذاکره شرکتهای دانش بنیان با هیات های تجاری ۳۵ کشور دنیا

به گزارش سی دی دریا معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه تابحال با هیاتهای تجاری ۳۵ کشور دنیا برای صادرات محصولات دانش بنیان مذاکره کردیم اظهار داشت: تلاش در ایجاد شرایط صادرات بدون ویزا داریم.دکتر سیاوش ملکی فر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه حجم تولید محصولات شمار قابل توجهی از شرکتهای دانش بنیان مازاد بر نیازهای بازار ایران است، اظهار داشت: حتی اگر این شرکتهای دانش بنیان بخش اعظم بازار کشور را به دست آورند به میزان مناسبی از فروش نخواهند رسید. ازاین رو برای این نوع شرکت ها لزوم صادرات هر روز بیشتر از روز گذشته اهمیت می یابد.
ملکی فر در ادامه با اشاره به اینکه بین المللی شدن و دستیابی به بازارهای جهانی سازوکارهای متفاوتی را می طلبد، اظهار نمود: صادرات در شکل متعارف آن، یکی از سازوکارهای بین المللی شدن است. برای مثال یک سازوکار که کشورهای همسایه ما در منطقه هم درحال استفاده از آن هستند، سرمایه گذاری مشترک یا راه اندازی خطوط مونتاژ محصولات ایرانی در این کشورها است.
وی افزود: همسایگان ایران همچون خود ما ترجیح می دهند به جای این که یک محصول صنعتی را به صورت کالای مصرفی و آماده از کشور دیگری بخرند، آنرا در داخل کشور خود تولید کنند تا بخشی از ارزش افزوده اقتصادی و اشتغال ناشی از تولید آن نصیب خودشان شود.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن اشاره به این که بین المللی شدن به صورت کلی و چه صادراتی شدن به صورت خاص، الزامات گوناگونی دارد، خاطرنشان کرد: شرکت هایی که قصد دارند وارد بازارهای خارجی شوند، باید ابتدا شناخت نسبتاً خوبی از بازار یا بازارهای هدف خود به دست آورند؛ مشتریان خویش را شناسایی کنند؛ محتوای تبلیغاتی مناسب از کاتالوگ گرفته تا وب سایت دوزبانه را تهیه کنند و با فضای سیاسی - اقتصادی و ملاحظات حقوقی کشور هدف آشنا گردند که نهایتا از هر طریق ممکن با مشتریان بالقوه خود مذاکره کنند.
وی ضمن اشاره به این که صندوق نوآوری و شکوفایی هم بعد از مطالعه و بررسی های مختلف، چندین برنامه را در جهت ورود شرکت ‎های دانش ‎بنیان به عرصه تجارت بین الملل پیاده سازی کرده است، اظهار داشت: صندوق نوآوری خدمات مختلفی را جهت کمک به بین المللی شدن شرکتهای دانش بنیان با همکاری نهادهای ذی ربط و به خصوص وزارت امور خارجه، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان توسعه تجارت و اتاق بازرگانی تدارک دیده است.
به گفته ملکی فر، یکی از این برنامه ها، پذیرش هیأت های تجاری و فناوری از کشورهای مختلف است که به صورت منظم و مداوم در صندوق نوآوری و شکوفایی اتفاق می افتد. این برنامه تحت عنوان یکشنبه های صادراتی زمینه میزبانی از مشتریان خارجی بالقوه شرکتهای دانش بنیان کشور را فراهم می سازد.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: در این برنامه صندوق نوآوری با پرداخت بخشی از هزینه های پذیرش هیأت تجاری خارجی به صورت بلاعوض، کمک می نماید تا اعضای این هیأت به کشور ما بیایند و از نزدیک با توانمندی ها، دستاوردها و ظرفیت های شرکتهای دانش بنیان آشنا گردند و با آنها مذاکره کنند. گرچه امکان اعزام نمایندگان شرکتهای دانش بنیان در چارچوب هیأت های تجاری به بازارهای هدف خارجی هم وجود دارد.
مذاکره شرکتهای دانش بنیان با هیأت های تجاری ۳۵ کشور دنیا
ملکی فر در ادامه با عرضه آماری درباره برگزاری سلسله رویدادهای «یکشنبه های صادراتی» در صندوق نوآوری و شکوفایی، اظهار داشت: صندوق نوآوری از سال ۹۷ پذیرش هیأت های تجاری را کلید زده و تا امروز نزدیک به ۳۵ هیأت تجاری از کشورهای مختلف به صندوق نوآوری آمده و با شرکتهای دانش بنیان به صورت رودررو مذاکره کرده و محصولات و توانایی های آنان را دیده اند. خیلی از شرکتهای دانش بنیان توانسته اند در همین ملاقات ها و مذاکرات، به قراردادهای صادراتی هم دست یابند.
وی همینطور اظهار داشت: در رویداد «یکشنبه های صادراتی»، معمولا سفیر یا رایزن اقتصادی کشورمان در کشور هدف و هم سفیر کشور مقابل در ایران هم حضور دارند. اعضای اتاق بازرگانی مشترک دو کشور و چندین نفر از بازرگانان و فعالان اقتصادی ایران در کشور هدف هم حضور دارند. این رویداد امکان صادرات بدون ویزا را برای شرکتهای دانش بنیان کشور فراهم آورده است.


منبع:

1401/05/01
11:05:42
0.0 / 5
520
تگهای خبر: خدمات , سایت , فروش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا